[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.5

Zarażenie przez krew: kiedy się martwić?

Od momentu pojawienia się AIDS krew innego człowieka budzi w nas paraliżujący lęk. Ostrożności wprawdzie nigdy dość, ale bez przesady. Zobacz, jakie jest ryzyko, że po kontakcie z cudzą krwią zarazisz się HIV czy żółtaczką.  

krew fot. shutterstock.com

Niechcący dotknęłaś stary, zakrwawiony bandaż

Wirus HIV szybko umiera wystawiony na działanie powietrza. Gdy krew zdąży wyschnąć, wirusa już nie ma. Niestety, wirus WZW B potrafi przetrwać w zaschniętej krwi nawet siedem dni, a WZW C aż trzy tygodnie.

REKLAMA

Po takim kontakcie koniecznie umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Dokładnie, to znaczy co najmniej 20 sekund. Pod żadnym pozorem nie wkładaj przed dokładnym umyciem palców do nosa, nie zbliżaj ich do oczu ani do ust. Tamtędy wirusom najłatwiej jest wtargnąć do organizmu.

Koleżanka skaleczyła się i kilka kropel spadło na Ciebie

Ryzyko zakażenia HIV w takim przypadku jest minimalne, poniżej 0,5%, nawet jeśli obie się w tym czasie zacięłyście. Boisz się bardziej WZW? Musiałybyście zetknąć ze sobą dwie ranki i dopuścić do tego, żeby krew się wymieszała. Ale oczywiście warto starannie umyć ręce wodą z mydłem.

Urodziłaś się po 1986 roku? Prawdopodobnie zostałaś zaszczepiona przeciwko WZW B: albo jako niemowlak, albo w wieku 14 lat. Nie byłaś szczepiona? Zaszczep się dziś. Warto.

Nadepnęłaś na igłę niewiadomego pochodzenia?

Ryzyko zakażenia HIV po ukłuciu się zakażoną igłą jest relatywnie niskie – wynosi 1:300. Ale i tak warto iść do lekarza, najlepiej specjalisty chorób zakaźnych. Zwłaszcza jeśli okoliczności sugerują, że igła mogła być używana przez narkomana lub trafiła w naczynie krwionośne.

Lekarz może wówczas zaproponować szczepienie przeciwko WZW albo wręcz podać specjalne leki antywirusowe, które zminimalizują ryzyko niemal do zera.  

Sprawdź także, jakie choroby wykrywa badanie krwi i jaki jest związek pomiędzy grupą krwi a zdrowiem.

WH 05/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij