Niechcący dotknęłaś stary, zakrwawiony bandaż
Wirus HIV szybko umiera wystawiony na działanie powietrza. Gdy krew zdąży wyschnąć, wirusa już nie ma. Niestety, wirus WZW B potrafi przetrwać w zaschniętej krwi nawet siedem dni, a WZW C aż trzy tygodnie.
ZOBACZ TEŻ: 9 objawów zakażenia HIV
Po takim kontakcie koniecznie umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Dokładnie, to znaczy co najmniej 20 sekund. Pod żadnym pozorem nie wkładaj przed dokładnym umyciem palców do nosa, nie zbliżaj ich do oczu ani do ust. Tamtędy wirusom najłatwiej jest wtargnąć do organizmu.
Koleżanka skaleczyła się i kilka kropel spadło na Ciebie
Ryzyko zakażenia HIV w takim przypadku jest minimalne, poniżej 0,5%, nawet jeśli obie się w tym czasie zacięłyście. Boisz się bardziej WZW? Musiałybyście zetknąć ze sobą dwie ranki i dopuścić do tego, żeby krew się wymieszała. Ale oczywiście warto starannie umyć ręce wodą z mydłem.
Urodziłaś się po 1986 roku? Prawdopodobnie zostałaś zaszczepiona przeciwko WZW B: albo jako niemowlak, albo w wieku 14 lat. Nie byłaś szczepiona? Zaszczep się dziś. Warto.
Nadepnęłaś na igłę niewiadomego pochodzenia?
Ryzyko zakażenia HIV po ukłuciu się zakażoną igłą jest relatywnie niskie – wynosi 1:300. Ale i tak warto iść do lekarza, najlepiej specjalisty chorób zakaźnych. Zwłaszcza jeśli okoliczności sugerują, że igła mogła być używana przez narkomana lub trafiła w naczynie krwionośne.
Lekarz może wówczas zaproponować szczepienie przeciwko WZW albo wręcz podać specjalne leki antywirusowe, które zminimalizują ryzyko niemal do zera.
Sprawdź także, jakie choroby wykrywa badanie krwi i jaki jest związek pomiędzy grupą krwi a zdrowiem.