Zapachy na ból głowy [ciekawostki zdrowotne WH]

Olejek eteryczny na ból głowy? Jak najbardziej. I nie jest to rada wyssana z palca - jego zbawienne działanie potwierdza właśnie nauka.

zapachy olejki fot. shutterstock
fot. shutterstock

Olejki na migreny

Gdy boli Cię głowa, nie musisz od razu łykać tabletek. Zamiast doustnie możesz leczyć się donosowo. Zapachem.

Oleje lawendowy

Badanie na Mashhad University of Medical Sciences w Iranie wykazało, że inhalacja olejkiem lawendowym przez 15 minut złagodziła o 1/3 objawy migreny u 70% cierpiących. Jak inhalować? Wlej kilka kropel do gorącej wody, pochyl się nad garnkiem, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj.

Olejek miętowy

Jak donosi „Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine”, olejek z mięty pieprzowej, wcierany w okolice czoła i skroni, jest skutecznym środkiem na złagodzenie bólu migrenowego.

Nie na Krzyż

Jeśli w tym momencie siedzisz w pozycji „noga na nogę”, to Twoje ciśnienie krwi jest znacznie wyższe niż normalnie. Jak bowiem wykazały badania, skrzyżowanie nóg na wysokości kolan powoduje wzrost ciśnienia skurczowego od 3 do nawet 10 mmHg.

Krzyżowanie nóg w kostkach nie zmienia tych wartości. Jak wykorzystać tę wiedzę? Po pierwsze, jeśli mierzysz sobie samodzielnie ciśnienie, pamiętaj, żeby nogi postawić równolegle na podłodze. Po drugie – jeśli masz niskie ciśnienie i czujesz się nieco ociężała, załóż nogę na nogę. Podziała jak kawa. Darmowa.

WH radzi: Jeśli masz niskie ciśnienie i często nie możesz się obudzić albo miewasz zawroty głowy, używaj więcej soli. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i podnosi ciśnienie.

Czas na kawę!

Trzy kubki kawy dziennie zmniejsza o połowę ryzyko przedwczesnej śmierci u ludzi zarażonych wirusami HIV i WZW ty pu C. U tych, którym udało się pozbyć WZW C, zmniejsza ryzyko aż o 80%. Zdrowym kawa też pomoże.

Zadymione nerki

Smog ma fatalny wpływ na płuca i serce. To żadna nowość. Ale czy wiedziałaś, że unoszący się w powietrzu mikroskopijny pył może zniszczyć Ci również nerki? Potwierdzili to niedawno uczeni z Washington University w St. Louis. Rozwiązanie? Sprawdzaj stan zanieczyszczenia i jeśli wskaźniki przekraczają stan alarmowy, zakładaj maskę. 

WH 11/2017

REKLAMA