Smogu nie widać. Często nawet go nie czuć. Ale on jest i jak niewidzialny włamywacz zakrada się do Twoich płuc, oczu, do krwi i do wszystkich narządów ciała. Trujące gazy, szkodliwy pył, metale... W powietrzu aż roi się od szkodliwych substancji. Wg WHO z powodu smogu umiera w Europie więcej ludzi niż wskutek wypadków drogowych.
Powietrze, chociaż przezroczyste, wcale nie jest puste. W rzeczywistości składa się głównie z azotu (78%) i tlenu (ok. 20%). Pozostałe dwa procenty dzielą między siebie inne gazy – od argonu (trzeci na liście), przez dwutlenek węgla (czwarta pozycja), aż po ksenon. Taki jest skład czystego powietrza. Niestety, w miastach niezbyt często jest ono czyste. I wcale nie chodzi tu tylko o duże aglomeracje – niektóre małe miasta też mają bardzo zanieczyszczone powietrze.
Smog wawelski
Ostatnio głośno zrobiło się o krakowskim smogu – mieszkańcy tego miasta, skupieni wokół Krakowskiej Akcji Anty smogowej, mają już dosyć wdychania połowy tablicy Mendelejewa z każdym oddechem i zaczęli nagłaśniać sprawę. Ale Kraków wcale nie jest jedynym miastem, w który m stężenie zanieczyszczeń powietrza wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy.
Warszawa, Katowice, Poznań, Wrocław czy inne polskie miejscowości również od czasu do czasu lądują na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Wg danych WHO w Polsce z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza przedwcześnie umiera co roku 45 tysięcy ludzi. To średniej wielkości miasto.
Na nasze nieszczęście bardzo trudno zauważyć związek między brudnym powietrzem a śmiercią. Ale on jest i został wielokrotnie udowodniony.