[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zamrażanie jajeczek - czy warto?

Joanna Krupa to zrobiła, robi to coraz więcej celebrytek, ale też i zwykłych kobiet, które na razie nie chcą mieć dzieci, ale nie rezygnują z tego w przyszłości. Czy warto poddać się zamrażaniu komórek jajowych?

mrożenie jajeczek czy warto to zrobić Zabieg zamrażania komórek jajowych jest popularny wśród celebrytek (fot. shutterstock.com).

Wyobraź sobie taką sytuację: masz 27 lat i starszą o 5 lat siostrę, która właśnie przeszła menopauzę. Macie te same geny. Ty bardzo chcesz mieć dziecko, ale nie masz teraz stałego partnera. Musisz na gwałt szukać ojca? Niekoniecznie.

Kiedy jakiś czas temu pisałyśmy, że „czterdziestka jest nową dwudziestką”, miałyśmy na myśli głównie to, że dziś kobiety około 40. r.ż. nie chcą już ubierać się statecznie, nie chcą rezygnować z zachowań, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były „dozwolone do lat 18”. Młodość nam się ewidentnie wydłużyła. Widać to wyraźnie choćby w wieku zawieranych małżeństw. Według danych GUS jeszcze w 1990 roku średni wiek panny młodej wynosił 22 lata.

REKLAMA

Dziś po raz pierwszy na ślubnym kobiercu stajemy przeciętnie o cztery lata starsze. Dzieci też rodzimy coraz później. W 2000 roku pierwsze dziecko rodziłyśmy przeciętnie w okolicach 24. r.ż., dziś ta granica przesunęła się do 27 lat. Taka jest bowiem mediana wieku świeżo upieczonych matek (mediana oznacza, że połowa matek była młodsza, a połowa starsza).

Nie ulega więc wątpliwości, że coraz częściej odsuwamy decyzję o zajściu w ciążę na przyszłość. Bo partner jeszcze nie ten wymarzony, bo nie mam gdzie mieszkać, bo chcę jeszcze trochę pożyć... Powodów jest mnóstwo. Jest jednak pewien szkopuł. Z wiekiem maleją nasze szanse na zostanie matką.

Właściwie to najlepiej by było, gdybyśmy zachodziły w ciążę ok. 20 r.ż., kiedy psychicznie i materialnie nie jesteśmy na to gotowe. Niestety, musimy jakoś pogodzić rozbieżne plany Matki Natury oraz nasze - kobiety nowoczesnej, która nie zamierza przedwcześnie rezygnować z nauki, kariery i aktywnego życia.

Więcej o mrożeniu jajeczek przeczytasz w październikowym numerze Women's Health na s. 88 w artykuje "Hiber-nacja".

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij