[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Zamrażanie jajeczek - czy warto?

Joanna Krupa to zrobiła, robi to coraz więcej celebrytek, ale też i zwykłych kobiet, które na razie nie chcą mieć dzieci, ale nie rezygnują z tego w przyszłości. Czy warto poddać się zamrażaniu komórek jajowych?

mrożenie jajeczek czy warto to zrobić Zabieg zamrażania komórek jajowych jest popularny wśród celebrytek (fot. shutterstock.com).

Wyobraź sobie taką sytuację: masz 27 lat i starszą o 5 lat siostrę, która właśnie przeszła menopauzę. Macie te same geny. Ty bardzo chcesz mieć dziecko, ale nie masz teraz stałego partnera. Musisz na gwałt szukać ojca? Niekoniecznie.

Kiedy jakiś czas temu pisałyśmy, że „czterdziestka jest nową dwudziestką”, miałyśmy na myśli głównie to, że dziś kobiety około 40. r.ż. nie chcą już ubierać się statecznie, nie chcą rezygnować z zachowań, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były „dozwolone do lat 18”. Młodość nam się ewidentnie wydłużyła. Widać to wyraźnie choćby w wieku zawieranych małżeństw. Według danych GUS jeszcze w 1990 roku średni wiek panny młodej wynosił 22 lata.

REKLAMA

Dziś po raz pierwszy na ślubnym kobiercu stajemy przeciętnie o cztery lata starsze. Dzieci też rodzimy coraz później. W 2000 roku pierwsze dziecko rodziłyśmy przeciętnie w okolicach 24. r.ż., dziś ta granica przesunęła się do 27 lat. Taka jest bowiem mediana wieku świeżo upieczonych matek (mediana oznacza, że połowa matek była młodsza, a połowa starsza).

Nie ulega więc wątpliwości, że coraz częściej odsuwamy decyzję o zajściu w ciążę na przyszłość. Bo partner jeszcze nie ten wymarzony, bo nie mam gdzie mieszkać, bo chcę jeszcze trochę pożyć... Powodów jest mnóstwo. Jest jednak pewien szkopuł. Z wiekiem maleją nasze szanse na zostanie matką.

Właściwie to najlepiej by było, gdybyśmy zachodziły w ciążę ok. 20 r.ż., kiedy psychicznie i materialnie nie jesteśmy na to gotowe. Niestety, musimy jakoś pogodzić rozbieżne plany Matki Natury oraz nasze - kobiety nowoczesnej, która nie zamierza przedwcześnie rezygnować z nauki, kariery i aktywnego życia.

Więcej o mrożeniu jajeczek przeczytasz w październikowym numerze Women's Health na s. 88 w artykuje "Hiber-nacja".

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij