Zamiast antydepresantów: metody naturalne

Gdy czujesz, że życie wymyka Ci się spod kontroli, że coraz częściej odczuwasz lęk, a stres nie daje Ci zasnąć, musisz się ratować. Zanim jednak sięgniesz po klasyczne leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne, wypróbuj metody naturalne. Badania potwierdzają, że często są równie skuteczne, a czasami wręcz skuteczniejsze niż pigułki.  

kot Shutterstock
fot. shutterstock.com

Wyciąg z różeńca

Uczeni z University of Pennsylvania przeprowadzili eksperyment, w którym wykazali, że ludzie cierpiący na depresję, przyjmujący wyciąg z różeńca górskiego (Rhodiola rosea), zauważyli u siebie zmniejszenie objawów depresji w stopniu porównywalnym do tych, którzy w tym samym czasie przyjmowali jeden z klasycznych leków przeciwdepresyjnych (tzw. SSRI). Jednocześnie różeniec spowodował o połowę mniej skutków ubocznych.

Wyjdź z psem, pogłaszcz kota

Przeprowadzone w 2012 roku badanie wykazało, że mieszkanie pod jednym dachem z psem obniża poziom stresu, łagodzi fobie, zwiększa zaufanie i poziom empatii. Uczeni przypuszczają, że jest to wpływ oksytocyny – potężnego hormonu, który uwalnia się za każdym razem, gdy bawisz się z psem, głaszczesz go lub pozwalasz mu się lizać.

ZOBACZ TEŻ: Niedobór witaminy D a depresja

Ruszaj się

Dla czytelniczki Women's Health to pewnie nic nowego, ale przypominamy dla porządku. Przeprowadzona przez uczonych z University of Toronto metaanaliza ponad 30 porządnie wykonanych badań wykazała, że aktywność fizyczna zmniejsza znacząco ryzyko depresji. Uwaga! Nie musisz się nawet mocno spocić. Wystarczy 20-30 minut umiarkowanego wysiłku dziennie, np. szybszy spacer czy przejażdżka rowerem.

Terapia MBCT

Depresja to choroba umysłu, a zatem można ją próbować leczyć również za jego pomocą. Brytyjscy uczeni sprawdzili skuteczność tzw. terapii poznawczej opartej na uważności (MBCT) i porównali ją z tradycyjnie stosowanymi antydepresantami. Również w tym przypadku terapia bez farmaceutyków była porównywalnie skuteczna – ba, nawet nieznacznie skuteczniejsza niż zwykłe pigułki.

ZOBACZ TEŻ: Trening mindfulness - ćwicz ciało i umysł

Wyjdź na słońce

W piśmie „Environmental Health” opublikowano wyniki dwuletniego badania wpływu światła słonecznego na objawy depresji. Okazało się, że im więcej słońca w naszym życiu, tym mniej przypadków depresji. Ekspozycja na światło słoneczne reguluje bowiem poziom serotoniny i melatoniny, a to wahania tych dwóch hormonów są jedną z przyczyn pogorszenia nastroju.

Idź się nieco rozluźnić

Wiadomo, że masaż działa rozluźniająco zarówno na mięśnie, jak i na psychikę. Okazuje się, że jest skuteczny również w zwalczaniu depresji. Jak donosi „Journal of Clinical Psychiatry”, znanych jest aż 17 badań potwierdzających skuteczność masażu w łagodzeniu objawów tej choroby XXI wieku.  

Zobacz także, jak łykać pigułki, żeby nie przedawkować i poznaj sposoby na zimową depresję

REKLAMA