Zadbaj o zdrowy uśmiech: 4 podstawowe zasady higieny jamy ustnej

4 kroki - tylko tyle musisz wykonać, by cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Panasonic materiały prasowe Panasonic

Dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest tak ważne?

To, że higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście dbania o zdrowie zębów, ale i zdrowie całego organizmu, nie jest nowością ani tajemnicą. Ciało działa jak system łączący elementy, które ze sobą współistnieją i na siebie oddziałują. Gdy jeden z nich zacznie się psuć, w ślad za nim idą inne organy. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku zębów oraz dziąseł. Ich zły stan może negatywnie wpływać na zdrowie serca, płuc, oczu czy skóry. Wykazano m.in., że bakterie wywołujące choroby przyzębia obecne są również w blaszkach miażdżycowych (źródło). Z kolei bakterie bytujące w jamie ustnej mogą wywoływać choroby dolnych dróg oddechowych, takie jak np. POChP. Do przeprowadzenia poważniejszych zabiegów wymagających interwencji chirurga, bardzo często konieczne jest zaświadczenie od stomatologa o braku stanów zapalnych w jamie ustnej. 

Jak zatem uniknąć tych potencjalnych niebezpieczeństw? Recepta jest prosta: wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących higieny jamy ustnej. 

1. Regularnie odwiedzaj stomatologa

Do gabinetu stomatologicznego powinnaś zaglądać nie rzadziej niż dwa razy w roku. Podczas wizyt lekarz oceni stan twojego uzębienia oraz dziąseł i wypełni ewentualne ubytki. Jeśli zajdzie taka potrzeba, może zaproponować Ci również zabieg usuwania kamienia nazębnego, piaskowania i lakowania zębów. 

Oprócz wizyt kontrolnych, warto zastanowić się także nad leczeniem ortodontycznym. Stłoczenia zębów i wady zgryzu mogą przyczynić się do pogorszenia stanu uzębienia. I to nie tylko ze względu na zwiększone ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz próchnicy. Wady zgryzu, które rozwijają się w okresie dziecięcym, mogą wpłynąć m.in. na nieprawidłowe ułożenie języka, co skutkować może bezdechami sennymi, a co za tym idzie, chorobami układu krążenia. Leczenie ortodontyczne nie jest więc wyłącznie kwestią estetyczną.

Pamiętaj jednak, że kluczowa część dbania o zdrowie zębów powinna odbywać się każdego dnia w Twojej łazience. Nie sposób raz na jakiś czas odwiedzić lekarza, żeby naprawić to, co uległo zaniedbaniu od czasu poprzedniej wizyty. Zamiast leczyć, staraj się zapobiegać. 

Panasonicmateriały prasowe Panasonic
Szczoteczka soniczna Panasonic DP52

2. Dokładnie szczotkuj

Rób to co najmniej 3 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. By ułatwić sobie sprawę i uprzyjemnić sam proces, warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Od jakiegoś czasu rynek podbijają szczoteczki soniczne. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim Panasonic DP52 , która wyposażona jest w dwa silniki generujące unikalne ruchy pionowe, oprócz standardowych poziomych. Szczoteczka posiada także 5 trybów pracy. Można wybierać między dokładnym czyszczeniem zębów, przestrzeni międzyzębowych, kieszonek przyzębnych, a pielęgnacją dziąseł lub usuwaniem osadów, by cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Wśród trybów znajdzie się również funkcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szczotką soniczną i chcą przyzwyczaić się do jej działania. 

Częstym błędem w czyszczeniu zębów jest niedomywanie przestrzeni pomiędzy nimi. A to właśnie resztki jedzenia pozostawione w ukrytych zakamarkach mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy. Szczoteczka Panasonic DP52 wyposażona jest w długie włosie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, oprócz powierzchni zębów, z łatwością doczyścisz również przestrzenie międzyzębowe i kieszonki przyzębne. W dbaniu o piękny uśmiech pomogą ci również wymienne końcówki. W zestawie znajdziesz aż 5 szczoteczek, w tym m.in. silikonową, multi-fit, do usuwania przebawień oraz z bardzo drobnym włosiem, która dedykowana jest do pielęgnacji wrażliwych zębów.

Bez względu na to, jaką szczoteczkę wybierzesz, zawsze pamiętaj o tym, by wymieniać jej głowicę nie rzadziej niż co 3 miesiące.

3. Stosuj nić lub irygator

Nić dentystyczna lub irygator to świetnie uzupełnienie codziennej pielęgnacji zębów oraz dziąseł. W ten sposób doczyścisz ewentualne resztki płytki nazębnej, która osadziła się w przestrzeniach międzyzębowych. Tradycyjnej metody, czyli nici dentystycznej, przedstawiać nie trzeba. Irygator to stosunkowo nowy wynalazek, warto więc poświęcić mu nieco więcej uwagi. Jego angielska nazwa - „air floss” - wiele mówi o sposobie jego działania. Urządzenie wypuszcza pod ciśnieniem cienki strumień wody, który z dużą siłą uderza w powierzchnię zębów oraz przestrzenie pomiędzy. Działa niczym nić dentystyczna, ale w nowoczesnej formie. Irygator jest niezwykle skuteczny i łatwy w użyciu. Wystarczy wlać wodę do pojemnika, przystawić końcówkę do zębów i uruchomić urządzenie. Strumień wody w mgnieniu oka wypłucze wszystkie zanieczyszczenia.

Na rynku dostępne są modele z technologią ultradźwiękową, jak irygator Panasonic EW1511, których działanie jest jeszcze skuteczniejsze. Wspomniany model wodoodpornego irygatora generuje ciśnienie 6,47 bara, co w połączeniu z ultradźwiękami umożliwia skuteczne usuwanie resztek jedzenia oraz kamienia nazębnego z powierzchni zębów i kieszonek dziąsłowych. Sprzęt posiada 5-stopniową regulację strumienia wody i co ważne, automatycznie zapamiętuje siłę przepływu wody z poprzedniego mycia, dzięki czemu przy każdym użyciu nie musimy poświęcać czasu na wybór preferowanego ustawienia. Oprócz samego czyszczenia, irygatorem można wykonywać również masaż dziąseł, który sprawia, że staną się lepiej ukrwione, a co za tym idzie - mocniejsze. 

Irygator Panasonic EW1511 to również świetnie rozwiązanie dla osób podczas leczenia ortodontycznego. Strumień wody z odpowiednią mocą i precyzją dociera w zakamarki aparatu, do którego dostępu nie ma zwykła szczoteczka. 

Fakt, że sprzęt marki Panasonic jest bezprzewodowy i wodoodporny sprawia, że możesz bezpiecznie używać go w domowej łazience. Do jego pełnego naładowania wystarczy zaledwie godzina, a duży zbiornik pomieści około 200 ml wody, dzięki czemu nie będziesz musiała co chwila go uzupełniać. Razem ze szczoteczką soniczną irygator Panasonic tworzy duet idealny, który powinien na stałe zagościć w twojej domowej łazience.

Panasonicmateriały prasowe Panasonic
Irygator ultradźwiękowy Panasonic EW1511

4. Dbaj o zdrową dietę

Do rozsądnego odżywiania zachęcamy przy każdej okazji. Zbilansowana dieta jest absolutną podstawą dbania o zdrowe ciało, a co za tym idzie - również o zdrowie uzębienie. Najważniejszą kwestią, którą powinnaś mieć na względzie komponując menu, jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka oraz minerałów takich, jak wapń, fosfor czy żelazo. Dzięki temu wesprzesz proces mineralizacji szkliwa, który pomaga zapobiegać powstawaniu próchnicy. 

Na cenzurowanym powinny być za to: 

  1. Nadmierne ilości cukru, zwłaszcza w produktach wysoko przetworzonych. Nie tylko w słodyczach czy przekąskach, ale i napojach. Szczególnie groźne dla zdrowia zębów są produkty, które przyklejają się do ich powierzchni i powodują namnażanie się bakterii. Po żelki, krówki oraz suszone owoce sięgaj możliwie jak najrzadziej.
  2. Owoce zawierające kwasy, czyli cytrusy.  Są pyszne, ale niestety osłabiają szkliwo. Ostrożnie powinno się sięgać również po pozostałe owoce - zawarta w nich fruktoza jest pożywką dla bakterii, które również nie mają litości dla szkliwa.
  3. Alkohol pity w większej ilości odwadnia organizm, a co za tym idzie, prowadzi do zmniejszenia produkcji śliny. A to właśnie ona odpowiada za ochronę zębów przed namnażającymi się w szybkim tempie bakteriami.