Zabiegi na cellulit

Gdy nie możesz sobie poradzić z pomarańczową skórką sama, warto udać się do specjalistycznego gabinetu. Medycyna uczyniła spore postępy w walce z cellulitem i chociaż nikt nie da Ci gwarancji usunięcia cellulitu na zawsze, przynajmniej możesz go wyraźnie zmniejszyć. A to zawsze coś, szczególnie przed wakacjami nad morzem, prawda?

Walka ze skórką pomarańczową Shutterstock.com

Karolina Martin, kosmetolog, założycielka sieci SC Beauty Clinic wyjaśnia, że kluczową rolę w walce z cellulitem pełni szczegółowy wywiad. – Cellulit, który widzimy na skórze, może być efektem tymczasowym, uzależnionym od cyklu menstruacyjnego. Zanim przejdzie się do oględzin newralgicznego miejsca, należy dowiedzieć się od pacjenta, kiedy pojawiły się zmiany, czy może związane są one ze zmianą wagi czy hormonami. Następnie przechodzi się do oceny samej tkanki tłuszczowej. Sprawdza się jej formę, wyczuwalność struktur łącznotkankowych czy stwardnień. Ta wstępna ocena pozwala określić typ cellulitu i dobrać możliwie najlepszą formę terapii – wyjaśnia kosmetolog.

Jak się pozbyć cellulitu obrzękowego?

W przypadku cellulitu typowo obrzękowego, trzeba skoncentrować się na naczyniach krwionośnych  w tkance tłuszczowej. Trzeba je odpowiednio uszczelnić, by nie powstawały obrzęki oraz zacząć zwracać większą uwagę na dietę. Lepiej ograniczyć kawę, herbatę oraz ilość soli. Pamiętaj, że sól jest nie tylko w solniczce - mnóstwo soli jest w wędlinach, w pieczywie, w majonezie i ketchupie też. Musisz też zadbać o dobre nawodnienie, wypijaj około 2,5 l wody dziennie, małymi łyczkami w ciągu całego dnia. Staraj się nie zakładać nogi na nogę, a jeśli masz pracę za biurkiem, wstań i przejdź się co godzinę, a co dwie zrób kilka przysiadów. Jeśli masz wąską spódnicę, przytrzymaj się biurka. 

Takie domowe sposoby zapobiegają powstawaniu obrzęków. Musisz też uszczelnić naczynia krwionośne. Tutaj sprawdzą się suplementy. Spytaj w aptece o preparaty z rutyną czy ekstrakt z ruszczyka.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z cellulitem w domu

Zabiegi na cellulit

Zdaniem Karoliny Martin w walce z cellulitem obrzękowym świetnie sprawdza się karboksyterapia polegająca na nakłuwaniu tkanki tłuszczowej i stymulowaniu rozrostu mikrosieci naczyń krwionośnych. Po zabiegu tkanka tłuszczowa jest lepiej ukrwiona, więc cellulit obrzękowy maleje. Dodatkowo warto przeprowadzić drenaż limfatyczny. Masaż sprawi, że zalegająca w tkankach limfa spłynie i obrzęki się zmniejszą, a skóra stanie się jędrniejsza. Co prawda efekt drenażu limfatycznego nie jest długotrwały, jednak pozwala usprawnić krążenie skóry. Jeżeli czeka Cię jakieś ważne wydarzenie, np. ślub, warto chociaż chwilowo się upiększyć. 

Pożegnaj się z komórkami tłuszczowymi

W przypadku cellulitu tłuszczowego najważniejsze jest zredukowanie tkanki łącznej, a następnie komórek tłuszczowych. Stosuje się w tym celu falę uderzeniową rozbijającą otoczkę łącznotkankową czy endermologię, której zadaniem jest „przemielić” i przemasować wierzchnią warstwę. Gdy uda się uporać z otoczką łącznotkankową, pozostaje redukcja komórek tłuszczowych. Służy do tego wspomniana wcześniej karboksyterapia.

W trakcie zabiegu pod wpływem dużego przepływu dwutlenku węgla komórki tłuszczowe obkurczają się, co znacząco ułatwia ich spalanie podczas wysiłku fizycznego. Zabieg ten powoduje ponadto rozrost mikrosieci naczyń krwionośnych – tłumaczy Karolina Martin. – Tkanka tłuszczowa z brzucha i pleców jest bardzo słabo ukrwiona, dlatego nasz organizm spala ją na samym końcu. Nawet osoby regularnie uprawiające sport i dbające o dietę mają problem z redukcją komórek tłuszczowych tych miejsc – dodaje ekspertka.

SPRAWDŹ TEŻ: Domowy peeling na 5 sposobów.

STRONA 1 z 2
Zobacz również:
REKLAMA