Wypoć chandrę [WH news]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

Przysiad fot.shutterstock.com

Wypoć chandrę

To w zasadzie żadna nowina dla Czytelniczki WH, bo od lat namawiamy do aktywności, wskazując, że trening poprawia nie tylko formę i kształty, ale też nastrój. Jednak nie wypada nie przytoczyć kolejnych badań, które potwierdzają nie tylko tę tezę, ale i to, że ta zależność przedarła się już do powszechnej świadomości. Otóż firma Apex Bikes, produkująca stacjonarne rowery do spinningu, przeprowadziła ankietę wśród swoich klientów i okazało się, że aż 80% z nich wsiada na rower i pedałuje głównie po to, by poprawić sobie humor i rozładować stres. Skądinąd wiemy, że działa tak każdy wysiłek, nie tylko spinning.

Chłopaki nie płaczą, ale...

...też cierpią. Być może nawet bardziej niż my. Uczeni z University of Lancaster postanowili zbadać, jak radzą sobie z rozstaniami kobiety i mężczyźni. I okazało się, że faceci prawdopodobnie gorzej niż kobiety. Analizując tysiące wpisów na forach internetowych, szukali takich słów, jak „złamane serce”, „płaczę”, „żałuję” etc. I okazało się, że mężczyźni używają ich częściej! Przeczuwałyśmy, że wcale nie są aż tacy twardzi.

Zielone światło dla czerwonego

Jeśli wstępne badania uczonych z University College London się potwierdzą, to być może niedługo będziemy mogli poprawić sobie wzrok, wystawiając się na działanie o długości fali 670 nm, czyli w górnej granicy widzialnego światła czerwonego. Na razie udało się ustalić, że wystarczą trzy minuty ekspozycji na takie światło o poranku, żeby zdolność rozpoznawania kolorów poprawiła się o 17%.

Nie dla każdego

Kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często jest także łykany przez ludzi, którzy obawiają się o stan swojego serca. Jednak to może nie być najlepsza strategia, gdyż – jak donosi wydawane przez The European Society of Cardiology pismo „Heart Failure” – zażywanie kwasu acetylosalicylowego, gdy ma się jeden z czynników ryzyka chorób serca (należą do nich np. otyłość, palenie papierosów, nadciśnienie, cukrzyca lub wysoki cholesterol), może zwiększać ryzyko niewydolności serca nawet o 26%.

20

Gdy wydłuży się dzieciom czas na posiłek z 10 do 20 minut, znacznie zwiększa się szansa, że sięgną po owoce – ustalili uczeni z University of Illinois. Koniec z posiłkami w biegu.

Fake news

Szczepionka mRNA zwiększa ryzyko chorób serca

Jak donosi „New England Journal of Medicine”, szczepionka mRNA zwiększa względne ryzyko zapalenia mięśnia sercowego ponad 3-krotnie.

FAKT

I tu jest problem, bo chociaż to rzeczywiście jest zdanie prawdziwe, jednak podawanie tej informacji bez kontekstu jest już co najmniej nadużyciem. To samo badanie wykazało bowiem, że w przypadku zakażenia koronawirusem ryzyko zachorowania na zapalenie mięśnia sercowego rośnie osiemnastokrotnie. I dopiero dysponując takimi dwoma danymi możemy zastanawiać się, czy jakaś decyzja (w tym przypadku o zaszczepieniu) jest dla nas opłacalna.

ZOBACZ TEŻ: Czas na antocyjany [newsy]

REKLAMA