Najlepsze metody antykoncepcji: wybierz odpowiednią dla siebie!

Tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, spirale… Metod skutecznej antykoncepcji jest wiele, dlatego warto zastanowić się nad tą najodpowiedniejszą. Sprawdzamy popularne metody zabezpieczania się przed niechcianą ciążą i dopasowujemy je do Twojego stylu życia.

Image Point Fr
fot. Image Point Fr 2015/shutterstock.com

Sama zdecyduj, kiedy zajdziesz w ciążę. Owszem, w aptekach można kupić tzw. pigułkę „po”, ale to rozwiązanie awaryjne. Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ciążą, lepiej to zrobić przed. Metod jest wiele, dlatego dajemy Ci do ręki przewodnik, który pomoże wybrać tę właściwą.

Pigułka „po”

Słusznie nazywana antykoncepcją awaryjną. Jeśli jesteś wolna i na pytanie: „czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zabezpieczyć?”, odpowiadasz twierdząco, przeczytaj, co wiadomo na temat tego rodzaju antykoncepcji.

Plusy

Pigułki z lewonorgestrelem (one są wciąż na receptę) utrudniają życie plemnikom, które nie mogą dotrzeć do jajeczka, tym bardziej że hormon hamuje również owulację. Nie ma natomiast wpływu na zapłodnione jajeczka już zagnieżdżone w ściance macicy.

W przypadku pigułek z octanem uliprystalu (te bez recepty) sprawa jest trochę bardziej skomplikowana – nie można ich stosować, jeśli jesteś w ciąży. A skąd wiesz bez badania, czy już nie jesteś?

Minusy

Trzeba się spieszyć. Im wcześniej przyjmiesz pigułkę, tym większa szansa, że do zapłodnienia nie dojdzie.

 • Powrót do płodności: już od następnego cyklu.
 • Cena: 55 zł (na receptę) i 112 zł (bez recepty).

Prezerwatywa

Sposób niezbyt romantyczny, ale higieniczny. Sprawdza się najlepiej, jeśli nie jesteś w stałym związku i nie zapominasz o zabezpieczeniu.

Plusy

Chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i... koniecznością zmiany pościeli. Skuteczność: 98%.

Minusy

Niektórzy panowie nie potrafią osiągnąć w kondomie pełnej erekcji. Przerwa na założenie potrafi też zmienić nastrój. Zdarzają się alergie na lateks, na szczęście są już kondomy zrobione z innych substancji.

 • Powrót do płodności: natychmiast.
 • Cena: 3-10 zł (3 szt.)

 

antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Błona dopochwowa

Metoda raczej retro, ale z potencjałem na come back. Wymaga nieco zdolności manualnych, więc sprawdzi się najlepiej, jeśli seks uprawiasz sporadycznie.

Plusy

Zakłada się ją na kilka godzin przed stosunkiem, więc nie przerywa gry wstępnej. Nie zawiera hormonów. Ostatnio na rynku pojawiła się nowa odmiana (Caya), która nie wymaga już przymiarek u ginekologa.

Minusy

Trzeba ją smarować żelem plemnikobójczym. Niezbyt wygodna w zakładaniu i ściąganiu. W Polsce trudno dostępna.

 • Powrót do płodności: natychmiast.
 • Cena: 145 zł.

Pigułki: dwa składniki

Mieszanka estrogenu i progesteronu. Jeśli uprawiasz seks w miarę regularnie, masz dobrą pamięć i nie wykluczasz ciąży w ciągu najbliższych trzech lat, to tego typu tabletki są dobrą opcją. Uwaga: jeśli w Twojej rodzinie były przypadki raka piersi, zastanów się lepiej nad pigułkami zawierającymi jedynie progestagen.

Plusy

Regulują miesiączki, zmniejszają dolegliwości PMS.

Minusy

Jeśli zapomnisz wziąć jednej tabletki, musisz zabezpieczać się inaczej. Nie nadają się dla palaczek, osób otyłych i cierpiących na migreny.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.
 • Cena: ok. 40 zł (miesięcznie).

Chcesz wiedzieć więcej na temat pigułek? Poznaj wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych.

antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Pigułki: jeden składnik

Zawierają tylko progestagen. Weź pod uwagę tę formę antykoncepcji, jeśli uprawiasz seks w miarę regularnie, masz dobrą pamięć i nie wykluczasz ciąży w ciągu najbliższych trzech lat.

Plusy

Bezpieczne u osób, które miały w rodzinie przypadki raka piersi. Bierze się je codziennie bez przerw, więc nie sposób się pogubić. Można stosować podczas karmienia. Bezpieczniejsze dla palących.

Minusy

Mogą się pojawić nieregularne krwawienia.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.
 • Cena: od 30 zł (miesięcznie).

Chociaż na razie nie myślisz o dziecku, mama, ciocia i sąsiadka wciąż dopytują: "kiedy". Zobacz, czego się spodziewać, gdy się nie spodziewasz, czyli nasz sposób na to,  jak radzić sobie z komentarzami dotyczącymi Twojego podejścia do macierzyństwa

Plaster

Raz na tydzień przyklejasz go sobie na pośladek. I już. Dobra opcja, jeśli nie zależy Ci specjalnie na dyskrecji i obawiasz się, że mogłabyś zapomnieć o codziennym przyjmowaniu tabletek.

Plusy

Działa jak pigułki dwuskładnikowe, tylko jest dużo wygodniejszy w użyciu, bo przyklejasz go tylko w wybrany dzień tygodnia.

Minusy

Nadwaga zmniejsza skuteczność plastrów. Czasami powodują podrażnienia skóry. Mogą zwiększyć apetyt.

 • Powrót do płodności: prawie natychmiast.
 • Cena: ok. 50 zł (3 szt).

antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zastrzyki hormonalne

Raz na kwartał zastrzyk w pupę i nie musisz się martwić. Możesz zapomnieć na jakiś czas o zabezpieczaniu, ale nie możesz wtedy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa.

Plusy

Idealne rozwiązanie dla zapominalskich i prowadzących nieregularny tryb życia. Zastrzyki dostępne w Polsce nie zawierają estrogenu, więc są dobrym wyjściem dla palaczek po 30., pań noszących rozmiar XXL i karmiących matek.

Minusy

Zastrzyk jest domięśniowy, więc nie jest zupełnie bezbolesny. Mogą wystąpić nieregularne krwawienia. No i czasami zwiększa apetyt.

 • Powrót do płodności: trzeba odczekać kilka miesięcy, nawet do roku.
 • Cena: ok. 45 zł.

Implant antykoncepcyjny

Cieniutki, elastyczny pręcik z hormonem wszczepiany pod skórę. To dobra metoda jeśli jesteś w stałym związku i regularnie uprawiasz seks.

Plusy

Działa przez trzy do pięciu lat. Mniej inwazyjny niż spirala, a dużo wygodniejszy: jest jak nowoczesne akumulatory – bezobsługowy. Pomaga w przypadku bolesnych miesiączek.

Minusy

Jeśli mocno przytyjesz, skuteczność spada. Spory wydatek jednorazowy.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj już od następnego cyklu po usunięciu implantu.
 • Cena: ok. 1000 zł (łącznie z zabiegiem).
antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wkładka domaciczna, tzw. spirala

Miedziana spirala domaciczna. Toksyczna dla plemników. Nie dla Ciebie. Zastanów się nad tą opcją, jeśli jesteś w stałym związku, nie boisz się przyjmowania hormonów i nie masz problemów z częstym zapaleniem dróg moczowych lub grzybicą.

Plusy

Nie zawiera hormonów. Wygodna, może być stosowana również jako metoda antykoncepcji awaryjnej.

Minusy

Czasami zwiększa obfitość krwawienia; może powodować dyskomfort przez kilka tygodni po założeniu. Nie zaleca się jej przy częstych zakażeniach dróg moczowych.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj natychmiast.
 • Cena: ok. 300 zł (z założeniem).

Wkładka domaciczna hormonalna

Wkładka domaciczna uwalniająca hormony. Dobra opcja dla kobiet będących w stałych związkach, które nie boją się przyjmowania hormonów i nie mają problemów z częstym zapaleniem dróg moczowych lub grzybicą.

Plusy

Działa przez 3 do 5 lat (Mirena – nawet 5 lat; Jaydess około 3, ale łatwiej ją założyć). Łagodzi nieprzyjemne objawy okresu, takie jak ból czy mocne krwawienie.

Minusy

Czasami powoduje podrażnienia. Niektóre kobiety skarżą się, że zabieg założenia jest nieprzyjemny.

 • Powrót do płodności: zazwyczaj natychmiast po wyjęciu wkładki.
 • Cena: ok. 900 zł (z założeniem).

 

Zobacz również:
REKLAMA