Wybielanie zębów - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybiel sobie zęby i miej jeszcze jeden powód do szerokiego uśmiechu.

Shutterstock

Zęby żółkną z wiekiem, więc wybielenie ich automatycznie Cię odmładza. Ale estetyka to niejedyna korzyść. Badania wykonane w 2008 roku przez uczonych z Columbia University wykazały, że kobiety ze zdrowiej wyglądającymi zębami zarabiają więcej niż te z mniej olśniewającym uśmiechem.

ZOBACZ TEŻ: Urodowe patenty Sophie Turner

Jak działają wybielacze

Wszystkie metody wybielania wykorzystują nadtlenek wodoru (3-procentowy roztwór to znana wszystkim woda utleniona) w formie żelu, pasków czy płynu, żeby rozpuścić powierzchniowe plamy i odbarwienia. Powierzchnie zębów zbudowane są z tysięcy drobniutkich kanalików – pustych rurek ułożonych poziomo jak cienkie słomki. Są bardzo porowate i łatwo chłoną barwniki z jedzenia i picia (wszystko, co może poplamić biały podkoszulek, może też odbarwić zęby). Nadtlenek pieni się i wnika w kanaliki, oczyszczając je z tych barwników

Zanim wybielisz

Jeśli wybielasz zęby po raz pierwszy, powinnaś skonsultować się ze swoim dentystą, nawet jeśli używasz produktu nie na receptę, ponieważ nie wszystkie zęby reagują tak samo na wybielanie. Niektóre elementy dentystyczne, np koronki lub licówki, nie dają się wybielić, ponieważ nadtlenek nie może w nie wnikać tak jak w normalne zęby. Odbarwienia wywołane przez antybiotyki, np. tetracykliny, również są kłopotliwe, ponieważ mogą wystąpić wewnątrz zębów, gdzie wybielacz nie sięga. Stomatolog dobierze najlepszą metodę do Twojego problemu.

Idź do profesjonalisty

Substancje wybielające, których używają dentyści, są nawet 3 razy mocniejsze niż ich domowe odpowiedniki. Jeśli marzysz o szybkim i spektakularnym efekcie, pomyśl o profesjonalnych wybielaczach. Najpierw dentysta założy Ci gumowy ochraniacz lub ochronny żel na dziąsła, które mogą być nadwrażliwe na nadtlenek. Potem na zęby kładzie się warstwę środka wybielającego i naświetla się to wszystko, żeby uaktywnić składniki wybielające. Procedura trwa około godziny i kosztuje od 500 złotych w górę. Nieco tańszą opcją są nakładki. Dentysta przygotowuje specjalne nakładki na zęby, które wypełnia się nadtlenkiem w formie żelu i zakłada w domu.

Zapytaj dentystę

Czy obejrzałby mnie pan również pod kątem raka jamy ustnej?

Ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu wzrasta po czterdziestym roku życia. Niestety, połowa przypadków jest wykrywana w zaawansowanym stadium, gdy szansa przeżycia gwałtownie maleje. Jeśli nowotwór jest wykryty wcześnie, rokowania są bardzo dobre – przypilnuj więc swojego dentystę, żeby przyjrzał się nie tylko Twoim zębom. Jeśli zauważysz jakieś guzki, niegojące się ranki czy odbarwienia, pokaż je dentyście – zwłaszcza gdy jesteś lub byłaś palaczką.

ZOBACZ TEŻ: McDonald’s rezygnuje z plastiku

Zobacz również:
REKLAMA