[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży, a wstydzisz się zapytać

Czy mogę zajść w ciążę, będąc w ciąży? Mogę jakoś wpłynąć na płeć dziecka, o które się staram? Czemu kobiety tyjące w ciąży mają wypukły pępek, a zwyczajnie przybierające na wadze już nie?

ciąża pytania fot. shutterstock

Choć podobno nie ma głupich pytań, niektóre wydają Ci się zbyt trywialne, wstydliwe czy błahe, by zadać je swojemu ginekologowi. Spokojnie, my nie miałyśmy żadnych oporów. Dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog, położnik ze Szpitala Medicover odpowiedziała nam nawet na najdziwniejsze pytania.

1. Czy pozycja, w której się kocham może mieć wpływ na płeć dziecka?

Nie. Płeć dziecka jest determinowana plemnikiem, z którym połączyła się komórka jajowa.

REKLAMA

2. Dlaczego pępek staje się wypukły w czasie ciąży, ale już nie, kiedy zwyczajnie przybieram na wadze?

Przybieranie na wadze powoduje odkładanie tłuszczu w tkance podskórnej – zatem to objętość tej tkanki w całości się powiększa. W przypadku rosnącej ciąży, tkanka podskórna pozostaje mniej więcej tej samej objętości (grubości), natomiast rośnie ciśnienie śródbrzuszne, które uwypukla powłoki. Pępek jest „najsłabszym punktem” w obrębie powłok, dlatego to rosnące ciśnienie go wypycha. Stąd jego spłaszczenie i wypuklenie pod koniec ciąży.

3. Czy mogę zajść w ciążę, będąc w ciąży?

Tak, to jest możliwe, choć niezwykle rzadkie. Ma to miejsce w sytuacji, gdy w 1 cyklu dochodzi do kolejnej owulacji, najczęściej 2-3 tygodnie po pierwszej. Wówczas podczas kolejnego współżycia może dojść do ponownego zapłodnienia, nazywanego nadpłodnieniem. Szacuje się, że około 5% ciąż dwojaczych mogła powstać właśnie w ten sposób.

4. Moja przyjaciółka zaproponowała, żebyśmy nawzajem nakarmiły swoje dzieci piersią. Czy to w ogóle bezpieczne?

Tak, jeśli koleżanka nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią. Przeciwwskazania te dotyczą czynnych chorób wirusowych takich jak HIV czy WZW-B. Na świecie dostępne są przecież banki mleka kobiecego, skąd mamy niemogące karmić piersią, a chcące uniknąć sztucznych mieszanek biorą pokarm dla niemowląt.

5. Niedawno urodziłam i od tej pory mam okropne gazy. O co chodzi?

To złożony temat. Gra hormonalna podczas ciąży, czasami inny styl życia, dieta – wszystko to wpływa na wytwarzane w naszych organizmach enzymy. Te z kolei służą prawidłowemu trawieniu i wchłanianiu pokarmów. Dodatkowo rosnąca przez 9 miesięcy macica stopniowo uciska jelita, zaś po porodzie dochodzi do niemalże nagłego ustąpienia tej siły – jelita muszą „odnaleźć” się nowej sytuacji. Jeśli po okresie 6 tygodni od połogu ten problem nie zniknie, należy wspomnieć o tym lekarzowi.

6. Jestem w ciąży i rozumiem, że brzuch się powiększa. Ale dlaczego również stopy?

Podczas ciąży dochodzi do gromadzenia płynów w przestrzeni pozanaczyniowej. Stąd u niektórych ciężarnych pozorne i, na szczęście, czasowe powiększenie stóp.

7. Czy dziecko w moim brzuchu czuje, że uprawiam seks? Może mu to zaszkodzić?

Jeśli kobieta ciężarna nie ma objawów zagrażającego porodu przedwczesnego (o czym na pewno powie jej lekarz), to nie ma przeciwwskazań do zbliżeń. Każda sytuacja powodująca zadowolenie i uszczęśliwienie mamy jest korzystna również dla jej dziecka. Ale z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć, że oprócz delikatnego potrząsania (dziecko ma swoisty amortyzator w postaci płynu owodniowego) dziecko nie będzie odczuwało dokładnie tego, co czuje mama w danej sytuacji.

Zobacz też co jeść i jak ćwiczyć w ciąży.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij