Wstrętne dranie - kleszcze

W tym roku się od nich zaroiło. Są już nie tylko na łąkach i w lasach, ale nawet w miejskich parkach. Jak bronić się przed kleszczami?

kleszcz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wysokie buty

Wybierając się w rejon, gdzie występują kleszcze, załóż wysokie buty z cholewkami, w które można wsunąć nogawki długich spodni - dzięki temu kleszcze nie będą miały łatwego dostępu do skóry na Twoich nogach. Jeśli spryskasz buty i spodnie preparatem z permetryną, ryzyko, że kleszcz się na Ciebie skusi, zdecydowanie maleje. Uwaga - spryskuj odzież pod gołym niebem i pozostaw do wyschnięcia.

Długie rękawy

Wybierając się na wycieczkę, dobrze nosić kurtkę lub przynajmniej koszulę z długim rękawem, najlepiej ze ściągaczami. Zewnętrzną warstwę odzieży również warto spryskać roztworem permetryny, która zabija i odstrasza te małe dranie. Koszula i spodnie w jasnym kolorze ułatwiają zauważenie kleszczy.

Odstraszacz

Poprzednie porady świetnie sprawdzą się na wyprawie za miasto, ale jak się chronić, gdy zwyczajnie idziesz do parku i nie zamierzasz rezygnować z sandałków, krótkich spodenek i koszulki na ramiączkach? Skorzystaj z preparatów odstraszających z DEET, najlepiej o stężeniu 20-30%. Posmaruj lub spryskaj nimi skórę - ochronią Cię nie tylko przed kleszczami, ale i przed komarami i nieznośnymi muszkami.

Pranie

Po powrocie z lasu wypierz ubrania w temp. 60 st. C. Sama od razu weź prysznic i obejrzyj całe ciało, szukając małej, czarnej kropki. Szczególną uwagę zwróć na obszary pod pachami, za uszami, w pachwinach, za kolanami i wzdłuż linii włosów. Sprawdź każdą zmarszczkę i zakamarek, bo właśnie takie ciepłe i ciemne kryjówki kleszcze lubią najbardziej. Każdy nietypowy pieprzyk czy grudka to może być kleszcz.

WH 07-08/2017

Zobacz również:
REKLAMA