[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Wstrętne dranie - kleszcze

W tym roku się od nich zaroiło. Są już nie tylko na łąkach i w lasach, ale nawet w miejskich parkach. Jak bronić się przed kleszczami?

kleszcz fot. shutterstock.com

Wysokie buty

Wybierając się w rejon, gdzie występują kleszcze, załóż wysokie buty z cholewkami, w które można wsunąć nogawki długich spodni - dzięki temu kleszcze nie będą miały łatwego dostępu do skóry na Twoich nogach. Jeśli spryskasz buty i spodnie preparatem z permetryną, ryzyko, że kleszcz się na Ciebie skusi, zdecydowanie maleje. Uwaga - spryskuj odzież pod gołym niebem i pozostaw do wyschnięcia.

Długie rękawy

Wybierając się na wycieczkę, dobrze nosić kurtkę lub przynajmniej koszulę z długim rękawem, najlepiej ze ściągaczami. Zewnętrzną warstwę odzieży również warto spryskać roztworem permetryny, która zabija i odstrasza te małe dranie. Koszula i spodnie w jasnym kolorze ułatwiają zauważenie kleszczy.

REKLAMA

Odstraszacz

Poprzednie porady świetnie sprawdzą się na wyprawie za miasto, ale jak się chronić, gdy zwyczajnie idziesz do parku i nie zamierzasz rezygnować z sandałków, krótkich spodenek i koszulki na ramiączkach? Skorzystaj z preparatów odstraszających z DEET, najlepiej o stężeniu 20-30%. Posmaruj lub spryskaj nimi skórę - ochronią Cię nie tylko przed kleszczami, ale i przed komarami i nieznośnymi muszkami.

Pranie

Po powrocie z lasu wypierz ubrania w temp. 60 st. C. Sama od razu weź prysznic i obejrzyj całe ciało, szukając małej, czarnej kropki. Szczególną uwagę zwróć na obszary pod pachami, za uszami, w pachwinach, za kolanami i wzdłuż linii włosów. Sprawdź każdą zmarszczkę i zakamarek, bo właśnie takie ciepłe i ciemne kryjówki kleszcze lubią najbardziej. Każdy nietypowy pieprzyk czy grudka to może być kleszcz.

WH 07-08/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij