Wpływ soczewek kontaktowych na oczy i inne ciekawostki zdrowotne

Czy soczewki kontaktowe mogą szkodzić zdrowiu oczu? Jak często powinno się myć włosy? Kto rzadziej choruje na alergie? W jak sposób zapobiec pogorszeniu się słuchu? Oto porcja ciekawostek dotyczących zdrowia.

soczewki kontaktowe fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kolorowe soczewki kontaktowe - wpływ na oczy

Wszystko się może znudzić, nawet kolor własnych oczu. Zanim jednak zdecydujesz się na soczewki kontaktowe zmieniające barwę tęczówek, odwiedź okulistę. Każda soczewka, nawet najlepsza, w jakimś stopniu ogranicza dostęp tlenu do oka i zwiększa również ryzyko podrażnień.

Okulista sprawdzi, czy w ogóle możesz nosić soczewki, i dobierze odpowiedni ich rozmiar. Zaprzyjaźniona z WH okulistka ujęła to obrazowo: „Kolorowe soczewki noszone tylko dla efektu estetycznego są jak ciasne skarpetki - od czasu do czasu nie zaszkodzą, ale na co dzień lepiej ich nie nosić”.  

Do niedawna okulary blokujące niebieskie światło były bursztynowe, ale firma jins.com opracowała szkła, które wyglądają jak zwykłe, ale blokują niebieskie widmo. Cena: 60 USD.  

Zobacz także, jakie choroby możesz odczytać ze swoich oczu oraz jak radzić sobie ze zmęczonym spojrzeniem.

szampon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak często myć włosy?

Czy Ty również tracisz pół godziny dziennie na umycie, wysuszenie i ułożenie włosów? Oznacza to, że poświęcasz swoim włosom dwa tygodnie życia (nie licząc snu) w roku. Możesz odzyskać część tego czasu i np. wyjechać na parę dni nad morze.

Wg prof. Carolyn Goh z UCLA, większość ludzi może bez obaw myć włosy co drugi, a nawet co trzeci dzień. Codziennie powinni myć głowę ci, którzy mają cienkie lub przetłuszczające się włosy.

 

shutterstock.com shutterstock.com
shutterstock.com

31

Z wyliczeń uczonych University of Otago wynika, że o tyle procent zmniejsza się ryzyko alergii u dorosłych, którzy w dzieciństwie obgryzali paznokcie i ssali kciuk.  

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Częste hałasy - jak uniknąć ubytku słuchu?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 2 z 5 osób poniżej 35. roku życia już dziś ma ubytki słuchu. Zobacz, jak ocalić swoje uszy przed najczęściej atakującymi je hałasami.

Suszarka do włosów: 85 dB

Bez paniki – żeby zrobić sobie krzywdę, musiałabyś suszyć sobie włosy 8 godzin dziennie. Ale mimo wszystko unikaj trzymania suszarki tuż koło ucha.

Wrzeszczące dziecko: 90 dB

Głośny płacz dziecka zaczyna szkodzić mniej więcej po dwóch godzinach. Prawdopodobnie Twój maluch prędzej zaśnie, ale jeśli ma kolkę, może wytrzymać nawet dłużej. Co jakiś czas wyjdź z pokoju na pięć minut – i tak będziesz go dobrze słyszeć.

Słuchawki: 105 dB

Słuchawki w uszach i głośność na maksa? Taki zwyczaj to niemal pewne uszkodzenie słuchu. Jak ustawić głośność na bezpieczną? Zdejmij słuchawki i wyciągnij je na odległość wyprostowanego ramienia. Słyszysz? To znaczy, że jest za głośno.

Koncert: 110 dB

Jeśli będziesz miała pecha, na koncercie można stracić słuch już po dwóch minutach. Jeśli tłum porwał Cię prosto pod głośnik, wyjmij z kieszeni korki do uszu i chroń się. W końcu chciałabyś chyba usłyszeć jeszcze jakiś koncert?

Sygnał karetki: 115 dB

Wystarczy 30 sekund słuchania syreny dziennie, żeby uszkodzić słyszenie wysokich częstotliwości. Tak na wszelki wypadek, gdy słyszysz zbliżającą się karetkę, schowaj się do sklepu lub zasłoń uszy dłońmi. To zmniejszy hałas o 25 dB.  

WH 09/2016

Zobacz również:
REKLAMA