Wpływ jogi na IQ i inne ciekawostki o mózgu

W jaki sposób joga wpływa na nasze IQ? Dlaczego mózg nie lubi soli? Czy życie w udanym związku wpływa na relacje w pracy? Dlaczego aronia powinna na stałe zagościć w naszym jadłospisie? Oto garść ciekawostek dotyczących pamięci i koncentracji.

joga fot. shutterstock.com

Pomyśl o jodze

Spośród różnych dyscyplin sportowych, takich jak aerobik, jogging czy joga, to ta ostatnia jest królową IQ. Naukowcy z University of Illinois przebadali poziom skupienia u młodych kobiet tuż po treningu. Te, które ćwiczyły jogę, wypadły najlepiej.

Naukowcy uważają, że to zasługa połączenia ćwiczeń oddechowych z medytacyjnymi oraz faktu, że joga poprawia gospodarkę neurohormonalną mózgu.

Zobacz także, jak wygląda sesja jogi oraz jakie są pozostały zalety tej dyscypliny sportowej.

fot. Melica 2015/shutterstock.com fot. Melica 2015/shutterstock.com
fot. Melica 2015/shutterstock.com

Mózg nie lubi soli

Wystarczy, że każdego dnia obniżysz spożycie soli (również tej w puszkach i wszystkich przetworzonych produktach) z 9 g do 3 g dziennie, a nie tylko zmniejszysz bóle głowy o 31%, lecz znacznie obniżysz ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Spróbuj zamienić sól na zioła: imbir, bazylia czy tymianek mają silny aromat, który zminimalizuje apetyt na słone.

para, związek fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Relacje w pracy

Według naukowców z Florida State University masz o 33% lepsze relacje w pracy, jeśli tworzysz udany związek poza nią. A jeśli nie masz tyle szczęścia? Od czego są szczere przyjaciółki?

aronia fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Młoda głowa

Aronia to najlepsza przyjaciółka Twojej pamięci i koncentracji. Badania przeprowadzone w 2002 roku na amerykańskich pilotach pokazały, że spożywanie jej w postaci świeżych lub kandyzowanych owoców lub w dżemach i sokach znacznie poprawia ukrwienie mózgu, korzystnie wpływa na koncentrację i procesy związane z pamięcią.

WH 01-02/2016

Zobacz również:
REKLAMA