Wpływ japonek na zdrowie i inne ciekawostki zdrowotne

Do czego może doprowadzić chodzenie w japonkach? O czym świadczy pieczenie podczas sikania? Co mają wspólnego tabletki antykoncepcyjne z kontuzją więzadła krzyżowego? Przygotowaliśmy dla Ciebie kolejną porcję ciekawostek dotyczących zdrowia. 

japonki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zostaw japonki

Gdyby organizowano konkurs na najzdrowsze obuwie, japonki z pewnością nie miałyby szans. Chodząc w takich klapkach, ryzykujesz przeciążeniem ścięgien i mięśni stawu skokowego. Konieczność ciągłego zginania palców może pro wadzić do bolesnego zapalenia ścięgien palców, a ułatwiony kontakt z podłożem zwiększa ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych.

REKLAMA

Sprawdź także, jak dbać o stopydobrać odpowiednie buty.

REKLAMA

REKLAMA

kobieta, walizka, podróż, bagaż emocjonalny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bezpieczny lot

Pół roku czekasz na wymarzone wakacje, a następnego dnia po przylocie do kurortu jesteś chora. Znasz ten scenariusz? Bardzo możliwe, że złapałaś infekcję w samolocie. Wystarczy kichający lub kaszlący facet w fotelu obok lub zasmarkane dziecko, by w suchym powietrzu na pokładzie złapać przeziębienie.

Weź ze sobą maseczkę chirurgiczną (jeśli sąsiad kaszle, nie krępuj się, tylko ją załóż – jedziesz wypocząć, nie chorować) oraz chusteczki antybakteryjne, którymi przetrzesz dłonie po powrocie z toalety. Jak wyliczył serwis travelmath.com, najwięcej bakterii i wirusów w samolocie jest na guziku spłuczki.  

REKLAMA

miejsca intymne, ginekolog, pochwa, wagina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdy piecze

Piecze Cię, gdy sikasz? Zapewne to bakteryjna infekcja dróg moczowych (ZUM). Leczy się to zwykle antybiotykiem, ale możesz też zapytać lekarza, czy nie wystarczy zwykły ibuprofen. Jak donosi „Pharmaceutical Journal”, u 2/3 kobiet z łagodną infekcją wystarczyło przez 3 dni podawać ten środek przeciwbólowy, by objawy ustąpiły.  

REKLAMA

REKLAMA

tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

22

Jak donosi pismo "Medicine & Science in Sport & Excercise", w grupie młodych kobiet z kontuzją więzadła krzyżowego (ACL) te, które brały hormonalne pigułki antykoncepcyjne, wymagały interwencji chirurgicznej o 22% rzadziej niż te, które pigułek nie łykały.  

WH 07-08/2016

Zobacz również:
To najlepsze ćwiczenie, którego nie robisz. A w zasadzie nie robiłaś, bo to ten właśnie ruch, który Twoje ciało pokocha
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA