Wpływ altruizmu na ciśnienie i inne ciekawostki zdrowotne

Jak obdarowywanie innych wpływa na nasze serce? Czym jest FODMAP? Które owoce mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe? W jaki sposób ochronić się przed rakiem piersi? Oto kolejna garść ciekawostek dotyczących zdrowia.

kobieta, prezent fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dawaj!

Altruizm obniża ciśnienie. Uczeni z University of British Columbia odkryli, że ludzie, którzy wydali 40 dolarów na kogoś innego, mieli niższe ciśnienie niż ci, którzy wydali je na własne zachcianki. Chcesz zadbać o swoje serce? Przekaż datek na jeden z tych szczytnych celów.

Razem Przeciw Rakowi Piersi: zyskują kobiety

Kampania na Rzecz Walki z Rakiem Piersi, zorganizowana przez The Estēe Lauder Companies, to świetna okazja, by pomóc „przy okazji”. Szukaj produktów z różową wstążką w perfumeriach Douglas Sephora. #BCAstrength

Przylądek Nadziei: zyskują dzieci

Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” wspiera wrocławską klinikę onkologii dziecięcej, która co roku leczy ponad 2000 maluchów. Każdy grosz się liczy. www.naratunek.org

Polak Potrafi: wybierz sama

Ludzie potrzebują wsparcia nie tylko na leczenie. Wejdź na stronę polakpotrafi.pl i zobacz, jak wielu ludzi zbiera pieniądze na realizacją swoich często świetnych pomysłów. Wybierz sama, który masz ochotę wesprzeć.  

Poznaj także najnowsze ciekawostki urodowe oraz ciekawostki o seksie.

truskawki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jeszcze lepsze

Niektóre skądinąd zdrowe produkty mogą wywoływać nieprzyjemne objawy u osób wrażliwych na działanie fermentujących sacharydów i polioli (tzw. FODMAP). Zobacz, co zastąpić czym, żeby uniknąć biegunki, bólu brzucha i zaparć.  

Jeżyny -> Truskawki

Jeżyny zawierają poliole, które nie są w całości wchłaniane. W truskawkach polioli jest mało, a równie dużo witaminy C.   

Nerkowce -> Pekan

W orzechach nerkowca jest sporo galaktoolidosacharydów, których Twój organizm nie potrafi strawić. W orzechach pekan nie ma tego składnika, więc możesz jeść je bez konsekwencji.  

Krakersy zbożowe -> Krakersy ryżowe

W zbożach znajdują się fruktany, które nie ulegają w całości strawieniu. W krakersach ryżowych ich nie ma.  

zanieczyszczenia powietrza fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

29

Uczeni z University of Surrey ustalili, że stężenie zanieczyszczeń powietrza w pobliżu skrzyżowań jest aż 29 razy większe niż tam, gdzie samochody przejeżdżają bez zatrzymywania się.  

biust, piersi, stanik, biustonosz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chroń biust

Jak donosi „PLOS Medicine”, im dłużej masz nadwagę, tym bardziej rośnie ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. 10 lat nadwagi zwiększa ryzyko raka piersi o 8%, a raka szyjki macicy aż o 35%.

Nie przesadzaj też z alkoholem: nadmierne spożycie zwiększa ryzyko raka piersi o 30%. Żeby je zmniejszyć, ruszaj się, pij z umiarem i... jedz owoce. BMJ donosi, że zjadanie w młodości trzech porcji dziennie zmniejsza ryzyko raka sutka aż o 20%.  

WH 10/2016

REKLAMA