Niezależnie od tego, czy regularnie bywasz na basenie, czy szykujesz się na urlop nad jeziorem lub na plaży, istnieje duża szansa, że do ucha dostanie ci się woda. Czasem nawet nieostrożne wzięcie prysznica może się skończyć zatkanym uchem. Co wtedy? Woda w uchu, bez względu na to, jak się tam dostała, może powodować różne dolegliwości: dyskomfort, uczucie mrowienia, zatkania, częściową lub całkowitą utratę słuchu, a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do infekcji. Bez paniki, zazwyczaj pozbycie się wody nie jest skomplikowane i nie wymaga wizyty u lekarza. W większości przypadków uporasz się z tym problemem za pomocą nieskomplikowanych, domowych sposobów. Najważniejsze, by jak najszybciej zająć się tym problemem, bo im dłużej woda pozostaje w przewodzie słuchowym, tym łatwiej o infekcję.
Jak pozbyć się wody z ucha?
Gdy czujesz, że po kąpieli (w basenie czy pod prysznicem) woda zatkała ci ucho, spróbuj pozbyć się płynu. Oto najpopularniejsze metody.
1. Przechylenie głowy
Najprościej wykorzystać grawitację i po prostu przechylić głowę na bok (od strony zatkanego ucha), aby woda mogła z niego spokojnie wypłynąć. Nim płyn wydostanie się z ucha może minąć chwila, więc warto położyć się na boku i na spokojnie poczekać.
2. Pociąganie za płatek ucha
Jeśli samo przechylenie głowy na bok nie pomaga, pociągnij delikatnie za płatek ucha, jednocześnie przechylając głowę w kierunku ramienia, aby rozszerzyć rozmiar kanału słuchowego i ułatwić wypływanie wody.
3. Żucie gumy
Prostym sposobem na odetkania ucha jest również żucie gumy. Ruchy żuchwą, wykonywane podczas tej czynności, pomagają rozszerzyć kanał słuchowy i tym samym pozbyć się zalegającej w nim wydzieliny.
4. Ziewanie
Kolejnym patentem na to, by pozbyć się wody z ucha, może być ziewanie. Szeroko otwierająca się żuchwa pomaga w naturalny sposób pozbyć się zalegającej w kanale słuchowym wody.
5. Suszarka do włosów
Możesz też sięgnąć po suszarkę do włosów. Aby misja zakończyła się sukcesem, ustaw najmniejszy nawiew i letnie powietrze. Suszarkę trzymaj w odległości co najmniej 40 cm od ucha. Możesz też pociągnąć za płatek ucha, by poszerzyć kanał słuchowy. Ciepły nawiew powinien pomóc wyparować wodzie z ucha.
6. Preparaty z apteki na zatkane ucho
Jeśli te podstawowe sposoby na pozbycie się wody z ucha nie zadziałają, możesz też sięgnąć po specjalne preparaty z apteki, które rozcieńczają wydzielinę i ułatwią wydostanie się z ucha płynu.
Woda z ucha nie wypływa
Pamiętaj, że jeśli pomimo zastosowania powyższych sposobów woda nie wydostaje się z uszu, udaj się pilnie do lekarza. Specjalistą od uszu jest laryngolog. Pomoże on w bezpieczny sposób odetkać uch i osuszyć przewód słuchowy. Nie zwlekaj z wizytą, bo woda zbyt długo utrzymująca się w kanale słuchowym może wywołać zapalenie ucha. Nie próbuj gwałtownie potrząsać głową lub wiercić w uchu za pomocą patyczka, bo może to wywołać ból i doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych.
Jak zapobiec przedostawaniu się wody do uszu?
Jeśli często pływasz, zadbaj o to, aby woda nie dostawała się do uszu. W sklepach znajdziesz różne akcesoria, które pomogą ci chronić uszy przed wodą. Podstawowym gadżetem jest oczywiście czepek (a najlepiej specjalny czepek chroniący uszy), ale możesz sięgnąć także po sylikonowe zatyczki do uszu lub specjalną opaskę pływacką. Te gadżety skutecznie chronią ucho przed dostaniem się wody i dalszymi komplikacjami.
Zawsze po wyjściu z wody, pamiętaj też o tym, aby od razu osuszyć kanał słuchowy. W tym celu przechyl głowę na jedną stronę i poczekaj, aż woda wypłynie, a następnie powtórz operację na drugą stronę. Możesz też użyć suszarki, która pomoże w odparowaniu wody.
ZOBACZ TEŻ: Jak się pozbyć wody z ucha?