Woda gazowana: czy jest niezdrowa?

Mało jest produktów, którym tak niezasłużenie jak wodzie gazowanej przyklejono łatkę szkodliwych. Odczepiamy tę niezasłużoną etykietę, byś mogła bez obaw pić wodę z orzeźwiającymi bąbelkami.

woda gazowana fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

Trudno stwierdzić, skąd wzięło się przekonanie, że wody gazowane są gorsze od niegazowanych. U źródeł może leżeć po prostu kwestia mody, bo w Polsce gazowane kojarzyły się z komunizmem i kolejkami do ulicznych saturatorów, a niegazowane były odmianą i powiewem świeżości z Zachodu. Tam jednak również funkcjonuje mit, że wody gazowane mogą być szkodliwe dla zdrowia. Zupełnie niesłusznie. „Poza nielicznymi przypadkami, które omówimy obok, wody gazowane może bez najmniejszych obaw pić każdy” – uspokaja dr Marek Szołtysik z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przeczytaj, dlaczego większość mitów o wodzie gazowanej to zwykłe pomówienia.

ZOBACZ TEŻ: Ile wody powinnaś pić dziennie?

PLOTKA: SPRZYJAJĄ TYCIU

W otchłani internetu znaleźliśmy nawet informację, że wody gazowane mogą zakłócać zdolność organizmu do spalania tłuszczu. Kompletna bzdura. Jedynym efektem, związanym z rozmiarem talii, może być ewentualne wzdęcie (jeśli masz do nich skłonności, wodę gazowaną lepiej sobie odpuścić), spowodowane wypiciem dużej ilości bąbelków. Poza krótkim dyskomfortem nie jest jednak w żadnym stopniu niebezpieczne. A woda gazowana może wręcz pomóc w odchudzaniu. „Journal of Nutritional Science and Vitaminology” podaje, że znacznie wyraźniej sprzyja pojawieniu się uczucia sytości w porównaniu ze zwykłą wodą, zwłaszcza pita na pusty żołądek.

PLOTKA: POWODUJE ZGAGĘ

Naukowcy dawno już obalili teorię, że woda gazowana powoduje refluks. Jednak jeśli cierpisz na niego z innych przyczyn, lepiej, byś odpuściła sobie bąbelki. „Może on nasilać problemy, ponieważ rozluźnia dolną część przełyku razem z otwarciem, przez co mogą się do niego dostawać kwasy żołądkowe” – tłumaczy dr Marek Szołtysik.

PLOTKA: NAWADNIA GORZEJ OD NIEGAZOWANEJ

Hmm, kiedy ostatni raz sprawdzałyśmy, obie były równie mokre... Ta koncepcja powstała zapewne przez zawartość dwutlenku węgla, przez który trudniej ją pić duszkiem i wywołać to przyjemne uczucie nawodnienia, które może dać duża ilość zwykłej wody, ale – zapewniamy – w żaden sposób nie ogranicza ona zdolności organizmu do absorbcji płynów.

PLOTKA: WYCIĄGA WAPŃ Z KOŚCI

Bujda, która wzięła się od słowa „gazowany”. To jednak wszystko, co mają wspólnego woda i napoje typu cola, których picie – w badaniu pochodzącym z 2006 roku – zostało powiązane z niższą gęstością mineralną kości u kobiet. Naukowcy uważają, że jest to spowodowane zawartością fosforu, którego w wodzie nie znajdziesz nawet z największą gromnicą.

PLOTKA: NISZCZY ZĘBY

Kwas węglowy, który powstaje, gdy dwutlenek węgla łączy się wodą, rzeczywiście może negatywnie wpływać na szkliwo. Żebyś musiała obawiać się tego efektu, musiałyby zostać spełnione dwa warunki. Jeden – to picie czystej wody gazowanej w ilościach zbliżonych do zgrzewki dziennie, a drugi – to obecność cukru i soków owocowych o kwasowym odczynie, które znajdują się w pełnych dodatków smakowych wynalazkach. Te jednak, mamy nadzieję, nie trafiają do Twojego koszyka

PLOTKA: ZAKWASZA ORGANIZM

Owszem, PH większości wód gazowanych wynosi 6,5-7,8, a więc ma ona odczyn lekko kwaśny, ale w żaden sposób nie wpływa to na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Nerki i płuca usuwają nadmiar dwutlenku węgla, dzięki czemu ciało utrzymuje lekko zasadowy odczyn. Co do zasady więc – możesz ją pić bez obaw.

PLOTKA: SZKODZI SERCU 

Pojawiają się i takie pomysły. W końcu sód, który jest czynnikiem ryzyka chorób serca, jest składnikiem wielu wód mineralnych, i to często w całkiem sporej ilości. Spieszymy Cię uspokoić: nie ma na tę koncepcję żadnych naukowych dowodów. Jest wręcz przeciwnie: w „The Journal of Nutrition” opublikowano badanie, z którego wynika, że u kobiet picie wysokosodowych wód gazowanych wręcz obniża ryzyko chorób układu krwionośnego.   

ZOBACZ TEŻ: Czy warto sięgać po sklepowe wody smakowe? oraz Przepisy na domowe lemoniady.

Zobacz również:
REKLAMA