Woda alkaliczna: czy warto ją pić?

Powróciła do nas moda na wodę, ale nie zwykłą, tylko tę o wysokim pH, zasadowa, znana także jako alkaliczna. Czy warto ją pić? Razem z ekspertkami obalamy mity.

Woda alkaliczna Shutterstock.com

 

 1. Woda alkaliczna - co to?
 2. Czy warto pić wodę alkaliczną?
 3. Opinie ekspertów
 4. Woda alkaliczna – co z tym pH?

Woda alkaliczna - co to?

 Woda alkaliczna nazywana także zasadową czy jonizowaną to taka, której odczyn pH ma wynosić od 7,5 wzwyż. Wielu producentów chwali się, że pH ich wody to nawet 9,5, ale czy to ma znaczenie? Niektórzy twierdzą, że tak, ponieważ zasadowa woda ma przywracać neutralne pH w „zakwaszonym” przez kawę, mięso czy alkohol organizmie. Temat tej wody jest dość kontrowersyjny, ponieważ do tej pory nie opublikowano żadnych badań, które potwierdzałyby faktyczne działanie tego typu wody.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej przereklamowane jedzenie

Czy warto pić wodę alkaliczną?

 Oto lista rzekomych właściwości zasadowej wody:

 • reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową
 • wspomaga odchudzanie
 • poprawia wygląd skóry
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • wpływa na regulację ciśnienia krwi
 • łagodzi bóle głowy
 • przyspiesza proces regeneracji po intensywnych treningach

 Skoro podobno ma tak wiele zalet, to czy warto ją pić? Odpowiedź brzmi: NIE. Woda alkaliczna wcale nie jest lepsza od zwykłej mineralnej czy źródlanej i nie nawadnia lepiej. Przecież większość właściwości, które podałyśmy wyżej, odnoszą się tak samo do zwykłej wody, jak i tej zasadowej. Eksperci podkreślają, że woda alkaliczna to tylko chwyt marketingowy, a w dodatku kosztuje niemało. Cena za butelkę o pojemności 1,5 litra może wynosić nawet 15 zł. Kolejnym powodem, dla którego nie warto kupować wody alkalicznej jest fakt, że wiele z nich ma słabą mineralizację na 1 litr wody. Wapń czy magnez oczywiście najlepiej dostarczać do organizmu poprzez odpowiednie pożywienie, ale po co jeszcze ograniczać je w wodzie? „Woda alkaliczna nie stanowi oczywiście zagrożenia dla naszego zdrowia, ale na ten moment nie istnieją żadne wiarygodne dowody i 
badania świadczące o tym, by miała zapobiegać lub leczyć choroby” – mówi dietetyk i autorka bloga Dietetyk Powszechny.

Powiedzmy jeszcze raz – zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i pij średnio 2-3 litry płynów na dobę, ale nie daj się oszukać – zwykła woda mineralna lub źródlana w zupełności wystarczy.

Opinie ekspertów

Głównym założeniem marketingowym wody alkalicznej jest fakt, że ma pomagać w leczeniu zakwaszonego organizmu, o co także zapytałyśmy nasze ekspertki.

 1. Ekspertka: dyplomowany dietetyk kliniczny, autorka bloga Dietetyk Powszechny.

 „Niestety na ten moment nie przeprowadzono żadnych badań, które potwierdzałyby jej skuteczność. Poza tym pH naszej krwi jest stałe i dietą nie jesteśmy w stanie znacząco go zmienić. Kwasica organizmu to stan patologiczny, przy którym potrzebna jest odpowiednia hospitalizacja i leczenie, więc wypicie wody o charakterze zasadowym nam tutaj nie pomoże. W celu zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu polecam raczej skupić się na dobrze zbilansowanej diecie” – podkreśla certyfikowany dietetyk, Dominika Hatala.

 1. Ekspertka: dyplomowany dietetyk kliniczny, autorka serii eBooków „Mamy pomysł na”.

„Zdrowy organizm, nieobarczony przewlekłymi chorobami nerek czy płuc ma doskonałe mechanizmy buforujące, które utrzymują optymalne pH. Krew człowieka ma pH między 7,35 a 7,40, zatem w skali pH jest neutralne/w kierunku lekko zasadowego. Ponadto dieta, a co za tym idzie jej element, jakim jest wypijana woda w bardzo niewielkim stopniu (0,01-0,02) może wpłynąć na zakres pH krwi. Samo pojęcie zakwaszenia organizmu jest owiane mitami, a objawy, które są przypisywane temu "schorzeniu" są na tyle niespecyficzne, że w zasadzie każdy mogłby doszukać się w sobie podobnych. To daje ogromne pole do popisu dla działu marketingu, producentów takich wód” – mówi dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, Paulina Róg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co pić zamiast wody?

Woda alkaliczna – co z tym pH?

Uwaga! Wody alkaliczne, których producenci chwalą się przede wszystkim wyższym pH, często nawet tej wartości nie osiągają, co okazuje się nawet po prostych badaniach w domu przy użyciu zwykłych papierków lakmusowych. Możesz zrobić taki test samodzielnie w domu – koszt papierków lakmusowych w aptece to około 15 zł. „Warto też przyjrzeć się składowi takich wód i okazuje się, że bardzo często mają mniej elektrolitów niż zwykła woda z kranu” – dodaje ekspertka Róg.

Zobacz również:
REKLAMA