1. Nowotwór jajnika
Tzw. cytologia skutecznie wykrywa raka szyjki macicy, jednak wciąż nie ma prostego testu wykrywającego nowotwór jajnika. Ten ostatni często powoduje wzdęcia i nieregularne krwawienie. Lekarze, niestety, często bagatelizują te bardzo mało specyficzne objawy i w rezultacie w aż 50% przypadków rak jajnika jest rozpoznawany bardzo późno.
2. Zaburzenia hormonalne
Kłopoty z tarczycą ma co ósma kobieta, jednak często są mylnie diagnozowane jako depresja. Obie choroby mają podobne objawy: wahania nastroju, szybki przyrost wagi. Lekarze często zalecają zmianę trybu życia: więcej ruchu i zdrowszą dietę. Nie pytają natomiast, kiedy objawy się nasilają – a takie pytanie mogłoby ich naprowadzić na trop, by szukać przyczyn w gospodarce hormonalnej.
3. Choroby serca
Co roku na choroby układu krążenia umiera w Polsce więcej kobiet niż mężczyzn. Jednocześnie wielu lekarzy wciąż myśli o zawałach jako o chorobie typowo męskiej. Lekarzowi łatwo jest takie objawy, jak przyspieszone tętno, kłopoty z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej u młodej kobiety, złożyć na karb nerwicy lub stresu. A to może być zawał serca.
Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć o swoim sercu.
4. Fibromylagia
Pierwsze objawy fibromylagii – choroby, która 9 razy częściej atakuje kobiety – łatwo uznać za skutek przewlekłego stresu albo jakiejś innej choroby. Zaczyna się od poczucia silnego zmęczenia i przewlekłego bólu różnych części ciała. Mogą się też pojawić kłopoty ze snem, lęki, problemy gastryczne. Gdy masz takie nieokreślone objawy, spytaj lekarza o fibromylagię.
5. Endometrioza
W USA kobiety chore na endometriozę na prawidłową diagnozę czekają przeciętnie 7 lat. Badaniem rozstrzygającym, czy to właśnie ta choroba, jest zabieg laparoskopowy, więc lekarze często najpierw próbują wykluczyć (i leczyć!) inne możliwe przyczyny bolesnych i bardzo obfitych miesiączek, bólu podczas stosunku czy krwi w moczu lub kale. Tymczasem czas ucieka, a choroba postępuje.
Zobacz też, jak zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy lekarskiej.