[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Wizyta u lekarza: 5 najczęściej przeoczanych chorób

Nowotwór jajnika, zaburzenia hormonalne czy endometrioza to tylko niektóre z chorób doskonale się maskujących lub udających inne. Poznaj wszystkie pięć najczęściej źle rozpoznawanych schorzeń, które nieraz dotykają młode kobiety.

lekarz fot. shutterstock.com

1. Nowotwór jajnika

Tzw. cytologia skutecznie wykrywa raka szyjki macicy, jednak wciąż nie ma prostego testu wykrywającego nowotwór jajnika. Ten ostatni często powoduje wzdęcia i nieregularne krwawienie. Lekarze, niestety, często bagatelizują te bardzo mało specyficzne objawy i w rezultacie w aż 50% przypadków rak jajnika jest rozpoznawany bardzo późno.

REKLAMA

2. Zaburzenia hormonalne

Kłopoty z tarczycą ma co ósma kobieta, jednak często są mylnie diagnozowane jako depresja. Obie choroby mają podobne objawy: wahania nastroju, szybki przyrost wagi. Lekarze często zalecają zmianę trybu życia: więcej ruchu i zdrowszą dietę. Nie pytają natomiast, kiedy objawy się nasilają – a takie pytanie mogłoby ich naprowadzić na trop, by szukać przyczyn w gospodarce hormonalnej.

3. Choroby serca

Co roku na choroby układu krążenia umiera w Polsce więcej kobiet niż mężczyzn. Jednocześnie wielu lekarzy wciąż myśli o zawałach jako o chorobie typowo męskiej. Lekarzowi łatwo jest takie objawy, jak przyspieszone tętno, kłopoty z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej u młodej kobiety, złożyć na karb nerwicy lub stresu. A to może być zawał serca.

Sprawdź, co jeszcze powinnaś wiedzieć o swoim sercu.

4. Fibromylagia

Pierwsze objawy fibromylagii – choroby, która 9 razy częściej atakuje kobiety – łatwo uznać za skutek przewlekłego stresu albo jakiejś innej choroby. Zaczyna się od poczucia silnego zmęczenia i przewlekłego bólu różnych części ciała. Mogą się też pojawić kłopoty ze snem, lęki, problemy gastryczne. Gdy masz takie nieokreślone objawy, spytaj lekarza o fibromylagię.

5. Endometrioza

W USA kobiety chore na endometriozę na prawidłową diagnozę czekają przeciętnie 7 lat. Badaniem rozstrzygającym, czy to właśnie ta choroba, jest zabieg laparoskopowy, więc lekarze często najpierw próbują wykluczyć (i leczyć!) inne możliwe przyczyny bolesnych i bardzo obfitych miesiączek, bólu podczas stosunku czy krwi w moczu lub kale. Tymczasem czas ucieka, a choroba postępuje.

Zobacz też, jak zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy lekarskiej.

WH 07-08/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij