Wizyta u ginekologa: o co pytać?

W sprawach medycznych nie słuchaj przyjaciółki, tylko radź się fachowca. Coroczne badanie ginekologiczne powinno być świetną okazją do zasięgnięcia porady w nurtujących Cię kwestiach. Zobacz, o co warto zapytać lekarza.

wizyta u lekarza fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

To oczywiste, że, będąc u ginekologa, marzysz tylko o tym, by jak najszybciej uciec z jego fotela. Niestety, nadmierne przyspieszanie corocznej wizyty może niepotrzebnie narażać Twoje zdrowie na szwank. Poprosiliśmy dwie lekarki Jennifer Asthon i Jennifer Berman, znane z amerykańskiego programu "The Doctors”, by podały nam 5 pytań, które każda kobieta powinna zadać swojemu ginekologowi.

ZOBACZ TEŻ: Słowa, po których twój związek nie będzie już taki sam. Jak się ich wystrzegać?

Podczas następnej wizyty zamień beztroskie: „Wszystko w porządku” na szczery lekarski wywiad. Oto przykładowe pytania, które możesz zadać – krótko wyjaśniamy ich sens, a resztę powinien wytłumaczyć Ci Twój ginekolog:

1. Czy krwawienie po stosunku jest normalne?

Krwawienie może być symptomem naprawdę wielu schorzeń: od łatwych do wyleczenia przypadłości (np. zapalenie błony śluzowej macicy), aż do stanów bardzo poważnych (np. rak szyjki macicy). „Jeśli po stosunku zauważyłaś jakiekolwiek krwawienie, zwróć uwagę na kolor krwi (jasnoczerwony sygnalizuje nowo powstałą ranę a ciemnoczerwony może być po prostu pozostałością po krwi menstruacyjnej) i zgłoś to swojemu lekarzowi podczas następnej wizyty” – tłumaczy Ashton.

2. Mam nieregularny okres. Czy to problem?

Być może. „Okres nie powinien Ci się zawsze spóźniać – tłumaczy Berman. – Od normy odbiega też plamienie między miesiączkami lub bardzo obfite krwawienie”. Zaobserwuj dokładnie, jak wygląda Twoja menstruacja i pozwól, by ginekolog zdecydował, co to może oznaczać.

3. Na ile drinków mogę sobie pozwolić?

Wiele kobiet przekracza dozwolony limit 1 drinka dziennie lub 7 drinków tygodniowo. „Kiedy proszę moje pacjentki, by policzyły dokładnie ilość wypijanego alkoholu, zawsze się denerwują” – opowiada Ashton. Być może nie wiedzą, że alkohol ma wiele wspólnego z chorobami nowotworowymi. Okazuje się bowiem, że picie zbyt dużej ilości alkoholu aż o 11% zwiększa ryzyko zachorowań na raka piersi.

4. Czy badanie piersi u ginekologa jest konieczne?

„Podczas każdej wizyty w gabinecie ginekologicznym powinnaś mieć wykonywane palpacyjne badanie piersi. Tego typu zabieg odbywa się w pozycji stojącej i leżącej. Lekarz powinien dokładnie obejrzeć i zbadać Twoje piersi. Jeśli dostrzeże coś niepokojącego, skieruje Cię na dokładniejsze badania. Gdyby Twój lekarz z jakiegoś powodu nie zaproponował badania, sama o nie poproś” – radzi Ashton.

5. Czy seks oralny jest niebezpieczny?

Liczba zachorowań na nowotwory szczęki rośnie. Ponad połowa z nich spowodowana jest wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli chorobą przenoszoną drogą płciową, którą można się zarazić także uprawiając seks oralny. „Poproś lekarza o to, by wyjaśnił Ci dokładniej, jak możesz uniknąć zakażenia i uważaj na chroniczne bóle w jamie ustnej oraz nieustępujący kaszel” – ostrzega Berman.

ZOBACZ TEŻ: 7 najlepszych wibratorów [sprytne i piękne]

Zobacz również:
REKLAMA