[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Wizyta u ginekologa: jak często chodzić?

Wizyty u ginekologa mogą Cię stresować, ale unikanie ich może mieć fatalne skutki, bo wiele chorób układu rozrodczego wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia. Zobacz, kiedy i jak często robić badania ginekologiczne.

wizyta u ginekologa fot. shutterstock.com

Jak często chodzić do ginekologa?

W USA pojawiły się nowe wytyczne dotyczące częstotliwości zalecanych wizyt kontrolnych u ginekologa. Według dotychczasowych zaleceń do ginekologa powinnaś chodzić raz do roku, nawet gdy nic Ci nie dolega.

Obecnie amerykańskie zalecenia się zmieniły, i zdaniem specjalistów nie ma potrzeby, żebyś co roku dawała doktorowi świecić sobie latareczką i gmerać w środku. Nie mówimy tu o cytologii – ta w Polsce zalecana jest co trzy lata, o ile badanie nie wykaże nic podejrzanego.

Zdaniem specjalistów, należy zindywidualizować częstotliwość badań – lekarz, po obejrzeniu Cię, powie, czy i kiedy powinnaś się zgłosić na kolejną wizytę. Taka zmiana podyktowana jest chęcią zredukowania liczby kosztownych i niepotrzebnych badań i błędnych diagnoz. Ale spokojnie – nikt nie namawia Cię do zrezygnowania z wizyt u gina – mowa tylko o rutynowym badaniu.

Zanim się wybierzesz do gabinetu, warto dowiedzieć się, o co pytać ginekologa podczas wizyty. Podpowiadamy: postaw na szczery lekarski wywiad. Sprawdź także, jak działają kobiece hormony płciowe - ta wiedza może przyda się nie tylko podczas rozmowy z lekarzem.

Sprawdź, czy wizyta u ginekologa jest konieczna

Przestraszona? Nie bój się, nie jesteś bez szans. Raz na jakiś czas spójrz tam, gdzie wzrok nie sięga, i skontroluj, czy wszystko jest w porządku.

1. Na stojąco i w przysiadzie trudno tam zajrzeć. Lepiej usiądź na podłodze lub krześle, rozchyl uda i jedną nogę unieś wysoko.

2. Popatrz w lusterko i ocen wielkość oraz kolor warg sromowych i łechtaczki. Popatrz, czy nie ma żadnych pryszczy albo zaczerwienionych miejsc. Nawet jeśli są – nie panikuj, żadna skóra nie jest idealna.

3. Przyjrzyj się wejściu do pochwy i odbytowi. Nie powinnaś tam widzieć żadnych wystających tkanek.

4. Jeśli zauważysz jakieś wyraźne zmiany: pęcherze, ropne wypryski albo nieciekawe narośla, idź do lekarza (przeczytaj też poniższe opisy kilku często spotykanych kobiecych chorób).

REKLAMA

wizyta u lekarza fot. shutterstock.com

Choroby układu rozrodczego: słowniczek douczeń

Przeczytaj, a nie zrobisz zdziwionej miny, gdy lekarz użyje tych określeń w czasie badania.

1. Zespół policystycznych jajników

Występuje u ok. 15% kobiet. Prawdopodobnie to on jest odpowiedzialny za dużą część przypadków żeńskiej bezpłodności. Przypuszcza się, że jedną z głównych przyczyn jest nadmiar męskich hormonów, co prowadzi do powstawania torbieli, trądziku, nieregularnych miesiączek i braku owulacji.

2. Endometrioza

Prześladujące Cię w czasie okresu bóle podbrzusza mogą wskazywać na endometriozę. Cierpi na nią prawie 200 milionów kobiet na całym świecie. Polega ona na tym, że błona śluzowa macicy zaczyna narastać w innych miejscach, np w jajowodach, w pochwie, a nawet w jelitach lub w płucach.

3. Brodawczak ludzki (HPV)

Tylko 7% kobiet wiedziało, że niemal każda kobieta aktywna seksualnie złapie w ciągu życia wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Niektóre odmiany są niegroźne. Inne potrafią spowodować powstanie niezbyt estetycznych kłykcin kończystych. Najgorsze mogą wywołać raka. Niestety, prezerwatywa chroni przed HPV tylko w niewielkim stopniu.

4. Mięśniaki macicy

To niegroźne, choć dokuczliwe łagodne guzy, od bardzo małych, do naprawdę dużych, takich, które można wyczuć przez skórę. Mniej więcej 80% kobiet w ciągu życia ma z nimi problem. Objawy to bolesność podczas seksu i nieregularne miesiączki. Większość lekarzy nie spieszy się do operacji. Najpierw każą obserwować.

5. Niepłodność

Chociaż mówi się o tym cały czas, w rzeczywistości problem niepłodności kobiet stopniowo się zmniejsza. Jedynie ok. 10% par ma problem z doczekaniem się dziecka. Im starsza jesteś, tym ryzyko wzrasta. Jeśli kiedykolwiek próbowaliście przez pół roku bez powodzenia, poszukaj dobrego lekarza i poznaj plan awaryjny.

A czy znasz wszystkie tajemnice swojego układu rozrodczego? Nie? A powinnaś, bo ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Dlatego też zapraszamy Cię w podróż na południe od pępka.

Tekst: Malia Jacobson, Piotr Pflegel

WH 01/2015

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij