Witamina E należy do naszych ulubionych, bo nawet poważni naukowcy nazywają ją "witaminą młodości". Zachowuje się w organizmie, jak rasowy łowca nagród z Dzikiego Zachodu: chwyta przestępcze wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się i przekształca je w niegroźną substancję, wydalaną później z moczem.
Jest też ochroniarzem czerwonych krwinek transportujących tlen do wszystkich organów (m.in. mięśni) i zapewniających im większą wydolność. Witamina E powstaje tylko w roślinach i tam trzeba ją znajdować.
Niedobór
Przy odpowiednim menu niedobory nie występują. Szczególnym przypadkiem są zaburzenia trawienia, które hamują jej wchłanianie. Skutkami niedostatecznej ilości witaminy E w organizmie mogą być m.in. problemy z zębami i kośćmi, degeneracja mięśni, anemia, szybsze starzenie się skóry, bezpłodność, wolne gojenie się ran oraz zwiększona podatność na infekcje.
Witamina E - dzienne zapotrzebowanie
Dobowe nasycanie organizmu witaminą E jest zależne od ilości zjedzonych kwasów tłuszczowych: na każdy gram przypada 0,5 mg witaminy, natomiast jej przyswajanie zwiększa się pod wpływem witaminy A, kompleksu witamin B, witaminy C czy pierwiastków takich jak mangan, selen czy fosfor. Ogólnie przyjmuje się dawkę 10 mg dziennie za wystarczającą dla obu płci i nieco większą dla ciężarnych i karmiących kobiet.
Witamina E - przedawkowanie
Tę witaminę w zasadzie trudno przedawkować, ponieważ nawet duże ilości z naturalnego pożywienia są przez organizm trawione i wydalane. Jedynie w przypadku suplementowania należy zwracać uwagę na przyjmowane dawki witaminy, ponieważ przy długotrwałym zażywaniu 1000mg/dobę mogą pojawić się bóle głowy, osłabienie mięśni, zaburzenia pracy jelit i kłopoty ze wzrokiem.
Najlepsze źródła witaminy E
Przede wszystkim w rozmaitych olejach (z kiełków pszenicy, słonecznikowym, sojowym), w pełnych ziarnach zbóż, w zielonych liściastych jak sałata, szpinak czy kapusta, w czosnku, maśle i jajkach.
I koniecznie trzeba wprowadzić do diety przegryzkę z orzechów włoskich, ziemnych lub migdałów – już 100 g każdego z nich kilkukrotnie przewyższa obowiązkową, dzienną dawkę.
Koniecznie zajrzyj też do naszego Leksykonu witamin i poczytaj o pozostałych witaminach.
Komentarze
~BernardUnIfe, 2017-02-13 20:49:12
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?