Witamina D i magnez – jak siostra z bratem
Nowe badania uczonych z Vanderbilt-Ingram Cancer Center w Tennessee donoszą, że magnez pomaga regulować poziom witaminy D w organizmie. W dodatku działa mądrze – podnosi jej poziom u ludzi, którzy potrzebują jej więcej i obniża poziom wśród tych, którzy mają jej nadmiar. Witamina D z kolei wpływa na poziomy innych mikroelementów, m.in. wapnia i fosforu. To ona wzmacnia nasze kości i prawdopodobnie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, a także raka.
Naukowcy wyciągnęli takie wnioski po badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 250 osób zagrożonych rakiem jelita grubego. Wcześniej zauważyli oni różnice w syntezie witaminy D.
U niektórych jej poziom się nie podnosi, nawet mimo przyjmowania suplementów z wysokimi dawkami. Profesor medycyny Qi Dai, główny autor badań powiedział, że nadal pracują nad dokładnym wyjaśnieniem tego, w jaki sposób niedobór magnezu wpływa na syntezę witaminy D i jej szlak metaboliczny.
Witamina D i magnez - niedobór
W lecie mamy słońce i to jego światło jest podstawowym sposobem na pozyskanie witaminy D. Jednak mimo to ludzie cierpią na jej niedobory.Naukowcy oceniają, że około 40 procent ludzi na świecie może mieć za mało witaminy D. Kolejnym problemem jest brak magnezu. Nawet 80 procent z nas nie spożywa wystarczającej ilości tego mikroelementu w ciągu dnia. Badania pokazują, że przyjmowanie magnezu może pomóc osiągnąć pożądany poziom witaminy D szybciej.Magnez może również ułatwiać działanie witaminy D na zdrowie kości. Chociaż badania, żeby określić molekularny mechanizmu leżący u podstaw wpływu magnezu na syntezę witaminy D jeszcze czekają na ostateczne potwierdzenie.
ZOBACZ TEŻ: Niedobór witaminy D a depresja
Profesor Dai proponuje szczegółowy system badania poziomu magnezu. Ważny bowiem jest ten potrzebny do właściwego wykorzystania witaminy D.Profesor radzi mierzyć podstawowe spożycie magnezu i wapnia u danej osoby. Oszacowuje stosunek wapnia do magnezu z diety i suplementacji i stara się ustalić poziom, który ma zapewnić spersonalizowaną dawkę magnezu. Ważne jest zmniejszenie stosunku wapnia do magnezu z ponad 2,6 do około 2,3 procent. Średni stosunek wapnia do magnezu wynosi około 3,5 w populacji Amerykanów.
Komentarze