[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Witamina B12 (kobalamina): występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Witamina B12 zwana też kobalaminą to kolejna witamina z grupy B. Wpływa pozytywnie na Twój wzrok, zapewnia piękne włosy i skórę oraz pomaga trzymać w ryzach nerwy. Zobacz najlepsze źródła witaminy B12 i dowiedz się, czym skutkuje jej niedobór.

mleko, nabiał fot. shutterstock.com

Jedna z ośmiu witamin z grupy B. Organizm wykorzystuje je do przemiany węglowodanów w glukozę – która zapewnia Ci energię na co dzień. Gdyby nie witamina B12 miałabyś słabszy wzrok, brzydszą skórę i włosy oraz częściej byś się denerwowała.

Niedobór

REKLAMA

Organizm przechowuje spory zapas witaminy B12 w wątrobie, więc jej niedobory występują naprawdę rzadko. Jednak na niedobór tej cennej witaminy szczególnie narażeni są weganie, a w nieco mniejszym stopniu wegetarianie, bo witamina ta występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Jeśli więc należysz do świadomych roślinożerców, uzupełniaj jej poziom albo jedząc jajka i nabiał, albo – jeśli całkowicie zrezygnowałaś z produktów zwierzęcych, uzupełniaj jej poziom suplementami – to jedyny sposób.

Za niski poziom witaminy B12 mogą też mieć osoby chorę na celiaklię, chorobę Leśniewskiego-Crohna, oraz inne schorzenia układu pokarmowego upośledzające wchłanianie.

Niestety, poważny niedobór tej witaminy może mieć bardzo poważne konsekwencje – od zaburzeń czucia, poprzez uszkodzenie wzroku a na poważnych zaburzeniach psychicznych (depresja, urojenia, otępienie) kończąc.

Dzienne zapotrzebowanie

Wg IŻiŻ dzienne zapotrzebowanie kobiety na witaminę B12 wynosi od 2 do 2,4 μg dziennie. Jeśli jesteś w ciąży, zalecana dzienna porcja rośnie do 2,6, a w przypadku karmienia piersią do 2,8 μg.

Nadmiar

Witamina B12 jest bezpieczna. „Spożycie witaminy B12 w ilościach znacznie przekraczających zalecaną podaż nie wywołuje szkodliwych efektów, ponieważ w tym przypadku następuje jej zwiększona absorbcja i wydalanie z organizmu” – czytamy w nowelizacji do „Norm żywienia dla populacji polskiej” pod redakcją prof. Mirosława Jarosza z IŻiŻ.

Najlepsze źródła

Doskonałym źródłem witaminy B12 jest wątroba wołowa – 100 gramów wątroby to niemal 100 μg witaminy B12, a więc prawie 15 razy więcej niż potrzebujesz. Inne wątróbki są niemal tak samo dobrym źródłem.

Wolisz ryby? Sięgnij po makrelę. 100 g tej tłustej ryby zapewni Ci zapas wit B12 na trzy dni. Łosoś, śledź, tuńczyk czy sardynki to równie bogate źródła.

Sporo B12 zawierają także przetwory mleczne – samo mleko, jogurt, a także sery. Jeśli jesteś wegetarianką, powinnaś jeść też dużo jaj. Szczególnie bogate w tę witaminę są jaja gęsi i kaczek.

Koniecznie zajrzyj też do naszego Leksykonu witamin i poczytaj o pozostałych witaminach.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij