Witamina B1 (tiamina): występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Słyszałaś już o witaminie B1 zwanej też tiaminą? To teraz sprawdź, czym skutkuje jej niedobór w organizmie, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę oraz w których produktach spożywczych kryje się jej najwięcej.

Znajdziemy ją w prawie każdym artykule spożywczym, poczynając od ryb przez mięsa i przetwory zbożowe, a kończąc na nabiale, owocach i warzywach.

Witamina B1 w zbożach gromadzi się głównie w otoczce ziaren, więc najlepsze dla nas będą te najmniej przemielone i wypolerowane. Warto też pamiętać, że tiamina jest bardzo wrażliwa na wysokie temperatury i podczas gotowania ucieka jej od 20 do 50%.

W organizmie odpowiada za prawidłowe działanie całego układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz wspomaga proces wzrostu. Uczestniczy również w procesie spalania tłuszczów w układzie pokarmowym.

Najprostszym, domowym sposobem rozpoznania, że mamy za mało tiaminy jest zwrócenie uwagi na komary w lecie – będą nas, dranie, cięły jak szalone, bo nie wyczują na skórze zapachu witaminy wymieszanej z potem, który je zazwyczaj odstrasza.

Niedobór witaminy B1 (tiaminy)

Niedobory witaminy B1 mogą stwarzać, bardziej niż można by podejrzewać, poważne problemy, m. in. zaburzać pracę układu nerwowego, co skutkować może oczopląsem, zaburzeniami pamięci lub koncentracji, oraz ogromne wahaniami nastroju. Nie bez przyczyny tiamina nazywana jest witaminą dobrego samopoczucia.

Mogą pojawiać się również zakłócenia w procesie trawienia: nudności, utrata apetytu, torsje. Witamina B1 odpowiedzialna jest także za nasze krążenie, dlatego jej braki mogą powodować przyśpieszoną akcję serca oraz obrzęki rąk i nóg.

Witamina B1 - dzienne zapotrzebowanie

Uczeni obliczyli, że dzienna dawka witaminy B1 idealna dla aktywnych, dorosłych kobiet i mężczyzn wynosi ok 2mg. Zapotrzebowanie na B1 może jednak wzrastać po wypiciu alkoholu oraz wysoko węglowodanowych posiłkach, za to spadać po zjedzeniu tłuszczów.

Witamina B1 - przedawkowanie

Przedawkowania witaminy B1 są raczej niespotykane i trzeba się postarać żeby do tego doprowadzić, ale jeżeli taki przypadek już się zdarzy to konsekwencje możemy odczuć poprzez zaburzenia rytmu serca i reakcjami alergicznymi, nagłe i niewytłumaczalne zawroty głowy, czy nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne.

Najlepsze źródła witaminy B1

100 % dziennej dawki znajdziesz w 150 g kotlecie z łopatki lub szynki wieprzowej, ale też w 1,5 szklanki soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy. Wyjątkowo bogaty w witaminę B1 jest również groch oraz gotowana kapusta włoska.

Koniecznie zajrzyj też do naszego Leksykonu witamin i poczytaj o pozostałych witaminach.

 

REKLAMA