[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ



OCEŃ
4.0

Wino: korzyści i zagrożenia zdrowotne

Depresja, choroby serca i udar mózgu… Odpowiednia ilość wina może chronić Cię przed tymi chorobami. Nadmierna? Grozi nadwagą, cukrzycą i uzależnieniem. Sprawdź, ile pić, by czerpać z tego korzyści zdrowotne.
fot. Mariyana M/shutterstock.com fot. Mariyana M/shutterstock.com

Za mało: jeśli nie pijesz

Powiedzenie, że pijesz wina za mało, zabrzmiałoby jak presja. Oczywiście nie musisz pić wina, by zdrowo żyć. Jeśli jednak z jakichś powodów sięgasz czasem po butelkę, warto wiedzieć, jak wypić jej zawartość, by mieć z tego najwięcej korzyści.

Wino z czerwonych winogron (pamiętaj, że białe również może pochodzić z czerwonych, dlatego zaglądaj na etykiety) to bogactwo flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. By spełniły swoje zadanie, musisz dostarczyć odpowiednią ich ilość. Udowodniono, że kieliszek to minimum, które pozwoli przeciwutleniaczom chronić Cię przed chorobami serca czy opóźniać proces starzenia.

W sam raz: 1 kieliszek dziennie

Kolor wina podzielił świat naukowy. Nie ma zgody co do tego, które – białe czy czerwone – lepiej wpływa na zdrowie. Coraz więcej badań pokazuje za to, jaka ilość wina jest najkorzystniejsza. Amerykański magazyn medyczny „BMC Medicine” podał, że picie od 2 do 7 kieliszków wina dziennie chroni przed depresją.

Dodatkowo kieliszek do obiadu przyspiesza trawienie (takiej właściwości nie mają inne alkohole!). Uważaj jednak z piciem po treningu. W tym ostatnim przypadku bardziej potrzebujesz izotoników i białka niż wina.

Za dużo: 3 kieliszki dziennie

Picie wina ma mnóstwo zalet – począwszy od smakowych, a skończywszy na zdrowotnych. O ile jednak 4 kieliszki tygodniowo mogą obniżyć poziom złego cholesterolu i podwyższyć poziom dobrego, chronić przed udarem mózgu, demencją, zawałem serca, a nawet rakiem piersi, o tyle codzienne picie wina może wywołać odwrotny skutek.

Po pierwsze, 1 kieliszek nawet wytrawnego wina (bez cukru) to około 120 kcal. Nadużywanie wina może prowadzić więc do nadwagi i cukrzycy. Po drugie, i najważniejsze: codziennie powtarzany rytuał prowadzi do nawyku, a nawyk codziennego picia do nadużycia.

Zobacz też: 7 korzyści z picia wina oraz Sport a alkohol: dopamina w płynie.

WH 05/2014

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij