Wiarant Delta koronawirusa atakuje niezaszczepionych

Z badań wynika, że wariant Delta COVID 19 najsilniej uderza w osoby niezaszczepione. Najwięcej zakażeń jest też u dzieci i młodzieży. Szczepmy się! To jedyny sposób, aby uchronić się przed zarażeniem i ciężkim przebiegiem infekcji. 

koronawirus delta fot. shutterstock.com

Jak podaje „New England Journal of Medicine” szczepionki dobrze chronią przed COVID-19. Stwierdzenie to wynika z badań, które prowadzone były od grudnia 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r., na grupie 3975 osób z personelu medycznego, zaszczepionych szepionkami mRNA (Pfizer lub Moderna). U 204 medyków wykryto SARS-CoV-2, pięciu z nich było w pełni, a jedenastu jedynie częściowo zaszczepionych.

„Skuteczność szczepionki sięgała 91 proc. przy pełnym i 81 proc. przy częściowym szczepieniu. Średnie obciążenie wirusowym RNA było o 40 proc. niższe u zaszczepionych, niż u nieszczepionych” – stwierdza na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Delta atakuje też dzieci i młodzież

„Pamiętajmy, jedna dawka daje około 30-50 proc. ochrony przed wariantem Delta a ten najsilniej uderza w osoby niezaszczepione” – komentuje dr Grzesiowski. Zaznacza też, że notuje się więcej zakażeń u dzieci i młodzieży, dlatego też liczba hospitalizacji i zgonów jest niższa, niż przy poprzednich falach. I wyjaśnia, że „Koronawirus (i wiele innych wirusów) działa, jak ślepy snajper, który mutując strzela na oślep coraz dłuższymi seriami. Szczepionki działają jak kamizelki kuloodporne. Ratują życie. W krajach o wysokim odsetku zaszczepionych, 99 proc. osób zabitych przez Covid to nieszczepieni” – podkreśla na Twitterze dr Paweł Grzesiowski.

Wniosek jest tylko jeden: COVID-19 nie jest zakażeniem sezonowym. Nie zmieni się magicznie w grypę a nie wykluczone, że będzie przybierał kolejne mutacje. Dlatego jeśli chcemy być bezpieczni - szczepmy się!

Wariant Delta - objawy

Do najczęstszych objawów powodowanych przez „klasyczny” koronawirus, zaliczany był kaszel, ból głowy, gorączka oraz utrata węchu i/lub smaku. Wariant Delta działa nieco inaczej. Powoduje ból głowy, ból gardła i katar, więc możemy przejść zakażenie mniej więcej tak samo, jak zwykłe przeziębienie. Niestety w tym czasie będziemy potencjalnym źródłem zakażeń. I to jest właśnie przyczyna lęku ekspertów przed czwartą falą, której spodziewają się jesienią.

Wariant Delta - jak się chronić

Owszem, mamy już dosyć zamknięcia w domach, braku kontaktów międzyludzkich, ciągłej dezynfekcji czy noszenia maseczek. Jednak, jak mawia przysłowie, lepiej na zimne dmuchać i zachować choćby część dobrych nawyków, do których już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Eksperci PAN stworzyli listę pożądanych zachowań, które mogą pomóc w ograniczeniu liczby zakażeń. Naszym zdaniem są to bardzo rozsądne zalecenia. Zresztą kliknij tutaj i sama zobacz.


Źródło: naukawpolsce.pap.pl

REKLAMA