Koronawirus SARS-CoV2 pojawił się w Chinach jesienią 2019 roku. Od tego czasu zdążył rozprzestrzenić się praktycznie na całym świecie i spowodować pośrednio lub bezpośrednio śmierć co najmniej 4 milinów osób. Jednak podobnie jak z innymi wirusami, również i ten ma kilka odmian, zwanych wariantami.
Alfa, Beta, Gamma, Delta
Na początku mówiliśmy tylko o wirusie SARS-CoV2. Jednak w listopadzie 2020 roku w Wielkiej Brytanii odkryto, że pierwotny wariant wirusa jest wypierany przez wariant B.1.1.7, który był bardziej zaraźliwy niż oryginalny wirus. Ten wariant dostał miano Alfa. Potem pojawiły się kolejne warianty - Beta z Południowej Afryki (B.1.351), Gamma z Brazylii (oznaczony symbolem P.1) oraz, w grudniu 2020 roku w Indiach odkryto wariant Delta, który w tej chwili podbija świat. Wg danych WHO, na świecie wariant Alfa odkryto w 170 krajach, Beta w 119 krajach, Gamma w 71 krajach i błyskawicznie rozprzestrzeniający się wariant Delta już w 85 krajach. (Stan na 22 czerwca 2021)
Istnieją też inne warianty SARS-CoV2, tzw Variants of Interest, oznaczone innymi literami greckiego alfabetu (Epsilon, Zeta, Eta, Theta etc), jednak są one stosunkowo rzadkie i przynajmniej na razie nie stwarzają poważnego zagrożenia epidemiologicznego.
Wariant Delta bardziej zakaźny
Wg Europejskiego Centrum ds Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), wariant Delta jest bardziej zakaźny niż poprzednie warianty. „W oparciu o dostępne dane naukowe możemy przypuszczać, że wariant delta przenosi się łatwiej niż inne warianty i szacujemy, że do końca sierpnia 2021 roku zakażenia wariantem Delta będą stanowiły 90% wszystkich nowych infekcji na terenie Unii Europejskiej – mówi dr Andrea Ammon, dyrektorka ECDC. Niestety, wstępne oceny wskazują, że Delta może infekować również osoby, które przyjęły do tej pory jedynie jedną dawkę dostępnych w tej chwili szczepionek. Bardzo prawdopodobne jest, że na zakażenie tym wariantem szczególnie podatni będą tego lata młodzi ludzie, którzy wciąż jeszcze nie zostali zaszczepieni” – dodaje Ammon.
SPRAWDŹ: Naturalne sposoby na większą odporność
Wariant Delta - inne objawy
„Klasyczny” koronawirus, jeśli już w ogóle powodował jakieś objawy, najczęściej były to kaszel, ból głowy, gorączka oraz utrata węchu i/lub smaku. Wariant Delta działa nieco inaczej. Jak donosi serwis Healthline.com, w wielkiej Brytanii, gdzie nowy wariant jest już odpowiedzialny za 91% nowych przypadków zachorowań, chorzy skarżą się przede wszystkim na ból głowy, ból gardła i katar. Młodzi ludzie mogą więc przejść zakażenia mniej więcej tak samo jak zwykłe przeziębienie, jednak niestety są w tym czasie potencjalnym źródłem zakażeń.