Uzależnienie od smartfona - objawy
- Zawsze nosisz przy sobie ładowarkę i powerbank. Tak na wszelki wypadek.
- Włączenie trybu samolotowego przed startem przyprawia Cię o dreszcze.
- Nie sprawdzasz łatwo dostępnych statystyk używania smartfona. Na co to komu?
- Łapiesz się na tym, że bezwiednie sięgasz po telefon. Hyc, i nagle masz go w dłoni.
ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś uzależniona od smartfona? [TEST]
Uzależnienie od smartfona - szkody
Ekspozycja na niebieskie świało emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych zakłóca wydzielanie hormonu snu – melatoniny, co negatywnie wpływa zarówno na długość, jak i na jakość snu. Naukowcy z Harvardu obliczyli, że wpatrywanie się w ekran smartfona w ciągu godziny przed snem opóźnia rozpoczęcie wydzielania melatoniny o 90 minut, a także zmniejsza jej ilość o połowę. Biorąc pod uwagę, jak wiele procesów biologicznych zachodzi w czasie snu, fundowanie sobie wieczornej sesji z YouTube’em to proszenie się o coś znacznie więcej niż tylko o ciężki poranek.
W świetle dnia także nie jesteś całkiem bezpieczna. Badacze z University of Toledo uważają, że niebieskie światło sprawi, iż Twoje oczy prędzej wyjdą z formy, ponieważ może przyspieszać zwyrodnienie plamki żółtej, czyli związane w wiekiem uszkodzenie siatkówki, ograniczające pole widzenia, a nawet prowadzące do ślepoty. Możemy wspomnieć też o nadmiernym obciążeniu górnego odcinka kręgosłupa, na który działa większe przeciążenie, kiedy bezustannie masz pochyloną głowę, żeby dojrzeć obrazki na ekranie smartfona. W takiej sytuacji ciężko też zauważyć przyjaciół. W angielskim ukuto na to nawet osobne określenie: phubbing, pochodzące od słów „phone” (telefon) oraz „snubbing” (lekceważenie).
Tak, to ta sytuacja, w której dwie osoby siedzą w knajpie przy jednym stoliku i zamiast rozmawiać, gapią się na ekrany swoich smartfonów. Odrażające. Konsekwencje mogą być głębsze niż zepsuta randka albo rozluźnienie relacji z przyjaciółką. San Francisco State University wiąże zbyt długi czas spędzony przed ekranem smartfona z uczuciem izolacji, samotności, stanami lękowymi i depresją.
Uzależnienie od smartfona - detoks
Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę z wagi problemu, więc zacznij wreszcie korzystać z tych prostych i użytecznych narzędzi, które mierzą czas spędzony przed ekranem. Wyłącz wszystkie powiadomienia poza tymi najbardziej istotnymi, a także unikaj używania telefonu na godzinę przed położeniem się spać. W ciągu dnia muskasz palcem po ekranie z nudów? Sięgnij po inne rozwiązanie, żeby zabić czas. Książka albo egzemplarz WH wydatnie Ci w tym pomogą. Daj także odpocząć oczom i nie patrz zbyt długo na ekran. Przynajmniej raz na 20 minut przenieś wzrok na 20 sekund na jakiś obiekt oddalony o 6 metrów i skup się na nim.
ZOBACZ TEŻ: Choroby XXI wieku: Screen face
Komentarze