Uzależnienie od leków: objawy

Czasami przesada z dawką to nie wynik myśli samobójczej ani bezmyślności, lecz oznaka, że zaczynasz się uzależniać. Uzależnienie od leków, zwłaszcza od przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych, zdarza się zaskakująco często. Najczęściej też trudno wychwycić moment, gdy lek staje się już nałogiem. Zobacz, jak rozpoznać pierwsze symptomy uzależnienia i objawy przedawkowania. 

leki fot. Getty Images
fot. Getty Images

Wzrost tolerancji

Zauważyłaś, że aby lek działał tak jak wcześniej, musisz zwiększać dawkę.

Dodatkowe dawki

Według zaleceń powinnaś wziąć kolejną tabletkę dopiero przed snem, ale bierzesz już po podwieczorku.

Częstsze zakupy

To opakowanie starczało Ci zwykle na dwa tygodnie, a Ty już po 10 dniach widzisz dno buteleczki i albo idziesz do apteki, albo – jeśli to lek na receptę – do innego lekarza.

Zmiana zastosowania

Dostałaś lek na określoną dolegliwość, ale zaczynasz go brać w innych okolicznościach. Np. lek przeciwbólowy bierzesz przed prezentacją, bo zauważyłaś, że nie tylko łagodzi ból, ale również nieco Cię uspokaja.  

Czyżbym przesadziła?

Objawy przedawkowania mogą być różne, ale jeśli po zażyciu leków zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego któryś z tych objawów, natychmiast szukaj pomocy.

1. Zwolniony lub utrudniony oddech.

2. Zwolnienie bicia serca.

3. Trudności z obudzeniem.

4. Utrata przytomności.

5. Pomniejszone źrenice.

6. Sine usta lub paznokcie.

7. Zimna i spocona skóra.

Zobacz także, jak łykać pigułki, żeby nie przedawkować, co może się stać, jeśli zażyjesz za dużą dawkę i sprawdź, kiedy aspiryna szkodzi.

REKLAMA