Uśmiech (nawet ten sztuczny) poprawia nastrój [News zdrowie]

Przed Tobą świeża paka newsów ze świata nauki. W sam raz do kawy.

Uśmiech fot. shutterstock.com

Sztuczny uśmiech 

Uśmiechnij się. Nawet jeśli jesteś z natury introwertyczką i rozdawanie uśmiechów na prawo i lewo to nie Twoja bajka, spróbuj więcej się uśmiechać, nawet gdy nie za bardzo masz się z czego cieszyć, a właściwie zwłaszcza wtedy. Niedawno przeprowadzone badania na University of South Australia potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia psychologów, że mięśnie twarzy zmuszone do uśmiechu stymulują mózg do reakcji zwrotnej, która przejawia się poprawą nastroju. Mieli rację twórcy przysłowia, które mówi, że „przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka”.

ZOBACZ: Jak dbać o zęby, by cieszyć się zdrowym uśmiechem

Krótka drzemka

Jeśli czujesz, że już dłużej nie dasz rady, możesz się zdrzemnąć w ciągu dnia, ale staraj się, by ta przerwa nie przekraczała godziny. Uczeni z Guangzhou Medical University odkryli, że ludzie, którzy drzemią dłużej niż 60 minut, są o 34% bardziej narażeni na choroby serca. Ryzyko przedwczesnej śmierci u „drzemkowców” jest wyższe o 30% w porównaniu do tych, którzy nie sypiają za dnia.

Lepiej bez cukru

Następnym razem, stojąc przed półką z napojami w sklepie, zamiast po słodzone napoje lepiej sięgnij po wodę. „British Medical Journal” donosi, że może istnieć dodatnia korelacja między piciem słodzonych napojów a zachorowaniami na nowotwory. Z analizy zwyczajów ponad 100 000 Francuzów wynika, że już 100 ml dziennie zwiększa ryzyko raka piersi o 22%.

SPRAWDŹ: Czy pijąc napoje light można schudnąć

Fake news: noszenie maseczek powoduje grzybicę i inne ciężkie zakażenia płuc

Na Facebooku, Instagramie i Twitterze pojawiły się posty o ludziach, którzy masowo zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe z zakażeniami grzybicznymi płuc, spowodowanymi noszeniem maseczek.

Fakt

Przedstawiciele American College of Emergency Physicians, czyli lekarzy z oddziałów ratunkowych, zaprzeczyli, by takie przypadki miały miejsce. Co nie znaczy, że należy nosić maskę cały dzień non stop. WHO radzi, żeby zmieniać maseczkę najszybciej jak się da, gdy zrobi się wilgotna lub ma widoczne zabrudzenia.

ZOBACZ: 7 sposobów na maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej

REKLAMA