Upławy – kolor ma znaczenie

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest jednolita i nie ma zapachu. Upławy natomiast mogą przyjmować rozmaite formy – różnią się kolorem, konsystencją i zapachem. Sprawdź, co oznaczają poszczególne kolory upławów i kiedy należy zgłosić się do lekarza. 

Upławy fot. shutterstock.com

Kosultacja ekspercka

””

dr n. med. ANNA HORBACZEWSKA

ginekolog, położnik
Absolwentka wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – przyjmuje pacjentów w krakowskiej klinice zdrowia kobiet Intima Clinic.

Upławy – spis treści 

Prawidłowa wydzielina z pochwy a upławy

Zacznijmy od rozróżnienia prawidłowej wydzieliny z pochwy, która nie powinna wzbudzać niepokoju, od upławów, których nie należy lekceważyć. Wygląd naturalnego śluzu może być różny w zależności od fazy cyklu. Zwykle jest  przezroczysty, mleczny lub biały (po wyschnięciu może przyjmować lekko żółtawą barwę), o jednorodnej konsystencji, a także bezwonny – choć bywa też tak, że w połączeniu z niektórymi tkaninami bielizny, może wydzielać się nieprzyjemny zapach. Ilość wydzieliny z pochwy nie zawsze jest taka sama. „W drugiej fazie cyklu, a także w trakcie trwania ciąży, wydzielina może być trochę bardziej obfita” – mówi ginekolog dr n. med. Anna Horbaczewska. Na zwiększoną ilość, skład czy wygląd wydzieliny z pochwy może wpływać kilka czynników: 

  • Stan flory bakteryjnej pochwy
  • Faza cyklu
  • Stres
  • Rodzaj bielizny (najlepiej wybierać przewiewną bieliznę z bawełny lub jedwabiu)
  • Stosowana antykoncepcja hormonalna
  • Menopauza
  • Podniecenie
  • Rodzaj kosmetyków stosowanych do higieny intymnej (wybieraj płyny przeznaczone do higieny intymnej, które zadbają o utrzymanie kwaśnego pH (3,8-4,2) okolic intymnych i pod żadnym pozorem nie używaj mydeł zapachowych przeznaczonych do mycia całego ciała).

Prawidłowa wydzielina z pochwy może przyjmować różne formy w zależności od rytmu hormonalnego, czyli fazy cyklu.

Fazy cyklu 

Ile trwa?

Jak powinna wyglądać wydzielina?

I faza cyklu

Około 8 dni

Rzadka/wodnista, przejrzysta

II faza cyklu

 

Około 3-4 dni

Dość gęsta, przezroczysta, ciągnąca - śluz konsystencją przypomina białko kurzego jaja 

III faza cyklu (około 12 dni)

Około 12 dni

Gęsty, nieprzejrzysty

IV faza cyklu

Około 3-5 dni

Śluz w trakcie miesiączki wydzielany jest wraz z krwią menstruacyjną

Co to są upławy?

„Nie każda wydzielina z pochwy świadczy od razu o poważnym stanie wymagającym leczenia albo diagnostyki. Do tego kwalifikują się upławy, które są nieprawidłową wydzieliną z pochwy” – tłumaczy ekspertka. Upławy zwykle charakteryzują się specyficznym, mało przyjemnym zapachem, zróżnicowaną konsystencją i dużą obfitością. Mogą przyjmować też różne kolory w zależności od przyczyny (upławy są najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej). W żadnym przypadku nie powinnaś ich lekceważyć, więc jeśli zauważysz wodniste, serowate upławy czy wydzielinę w innym kolorze niż biały, skonsultuj się z ginekologiem. „Każdy rodzaj upławów, który powoduje dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, dyskomfort czy nieprawidłowy zapach lub kolor, powinien być dla kobiety niepokojący” – mówi ginekolog, dr n. med. Anna Horbaczewska. Nie panikuj od razu, upławy mogą, ale nie muszą oznaczać poważnych infekcji intymnych, dlatego skonsultuj się z lekarzem, który oceni przyczynę występowania upławów. 

SPRAWDŹ: Suchość pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Białe upławy – co oznaczają?

Biała wydzielina z pochwy nie powinna być powodem do niepokoju. Jeśli natomiast zauważysz, że konsystencja wydzieliny się zmienia i przyjmuje gęstą, grudkowatą formę (tzw. upławy serowate), a dodatkowo towarzyszy temu ból podczas oddawania moczu, swędzenie, obrzęk lub zaczerwienienie okolic intymnych, może być to objaw infekcji grzybiczej (kandydozy lub drożdżycy pochwy), którą najczęściej wywołują drożdżaki ze szczepu Candida albicans. Serowate upławy zwykle są najbardziej widoczne przed miesiączką, a także po stosunku seksualnym. To jeden z najczęściej spotykanych rodzajów upławów.

Szare upławy – co oznaczają?

Kiedy zamiast białej wydzieliny pojawi się wodnisty śluz o szarawej barwie i charakterystycznym, rybim, zapachu, udaj się do ginekologa. Tego typu objawy wskazują na bakteryjne zapalenie pochwy, czyli waginozę bakteryjną, która jest jednym z najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych u kobiet.

Żółte lub zielone upławy – co oznaczają?

Przy infekcji intymnej kobiety często obserwują żółte upławy i skarżą się na pieczenie, swędzenie, a także ból przy oddawaniu moczu. Przyczyn pojawienia się żółtych, żółtozielonych lub zielonych upławów może być kilka. Jeśli są obfite, pieniste, o bardzo nieprzyjemnych zapachu, w wielu przypadkach oznaczają zakażenie bakteryjne rzęsistkiem pochwowym lub stan zapalny. Zielonożółte upławy mogą być także wynikiem nadżerki lub zanikowym zapaleniem pochwy (jeśli w śluzie pojawia się krew), dlatego w takiej sytuacji należy udać się do ginekologa, który znajdzie przyczynę i wskaże odpowiednie leczenie.

Brązowe upławy, upławy z krwią co oznaczają?

Brązowa barwa upławów wynika z zabarwienia wydzieliny krwią, co nie jest niczym groźnym, jeśli śluz z krwią pojawia się w pierwszych i ostatnich dniach miesiączki. U niektórych kobiet brązowe upławy mogą pojawić się także na początku ciąży, co również jest naturalnym zjawiskiem, które wynika z implantacji zarodka. Jeśli jednak brązowe upławy pojawiają się w innych fazach cyklu, w połączeniu z innymi objawami (np. ból, pieczenie, świąd pochwy i sromu), koniecznie skonsultuj się z lekarzem. „Upławy z krwią to wynik współistniejącego plamienia. W takiej sytuacji dobrze jest wybrać się na wizytę do ginekologa, żeby ustalić możliwą przyczynę. Trzeba poinformować lekarza jeśli występuje związek . Występowanie upławów z krwią należy wiązać z fazą cyklu, np. czy jest to zaraz po miesiączce, tuż przed czy w środku cyklu. Szczególne sytuacje zdarzają się również wtedy, gdy panie stosują antykoncepcję, bo plamienie lub upławy z krwią mogą się pojawiać, ale niekoniecznie muszą wiązać się z zagrożeniem dla zdrowia” - mówi dr n. med. Anna Horbaczewska z Intima Clinic. - Mimo wszystko należy wówczas pójść do ginekologa, by wykonać badanie, w tym m.in. cytologię, a jeżeli nie, to ją wykonać”. Upławy z krwią w niektórych przypadkach mogą świadczyć o polipach, mięśniakach, czy ektopii szyjkowej.

Różowe upławy – co oznaczają?

Wydzielina o lekko różowym zabarwieniu krwią, która występuje krótko, nie powinna być powodem do niepokoju. Przyczyną może być owulacja, czyli pęknięcie pęcherzyka Graafa, podrażnienie lub pęknięcie naczynka krwionośnego. Różowe upławy mogą także pojawić się na początku ciąży, co wynika z zagnieżdżenie zarodka. Jeśli natomiast objawy nie ustępują, w wydzielinie widoczna jest krew i towarzyszą temu ból podbrzusza lub okolic intymnych, świąd czy pieczenie, skonsultuj się z lekarzem.

Upławy w ciąży co oznaczają?

Upławy w ciąży nie muszą świadczyć o niczym niebezpiecznym, ponieważ na początku mogą pojawić się upławy różowe lub brązowe, które wynikają z implantacji zarodka, ale nasza ekspertka podkreśla, że upławy w ciąży wymagają kontaktu z lekarzem i weryfikacji. „W trakcie ciąży występuje nieco większa predyspozycja do infekcji dróg rodnych, zwłaszcza grzybiczych, co może dalej spowodować zwiększoną ilość tej wydzieliny. W takich sytuacjach należy bez zwłoki wdrożyć leczenie” – wyjaśnia ginekolog, dr n. med. Anna Horbaczewska.

Leczenie upławów

Leczenie upławów uwarunkowane jest przede wszystkim przyczyną wystąpienia infekcji intymnej. „W wielu sytuacjach ginekolog już na podstawie opisu objawów i wyglądu wydzieliny jest w stanie ocenić, jaka jest przyczyna, w związku z czym może od razu wdrożyć odpowiednie leczenie – np. w formie globulek lub żeli dopochwowych – mówi ekspertka z kliniki zdrowia kobiet Intima Clinic. Jeśli obrana droga leczenia nie przynosi efektów, pobiera się wówczas posiewy z pochwy. Jest to badanie, na podstawie którego można dokładnie ocenić przyczynę i rodzaj drobnoustroju odpowiedzialnego za nieprawidłową wydzielinę”. 

Jak zapobiegać upławom?

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej higienie okolic intymnych. „Nadmierna higiena może bowiem mieć niekorzystny wpływ na stan mikrobiomu pochwy i zwiększać ryzyko występowania infekcji” mówi ekspertka. Używaj delikatnych płynów, nie wykonuj irygacji pochwy, jeśli nie zalecił tego lekarz, noś oddychającą bieliznę i pierz ją w delikatnych detergentach, często zmieniaj podpaski/tampony i opróżniaj kubeczki menstruacyjne podczas okresu. „W ramach profilaktyki – w przypadku często występujących infekcji – warto  wprowadzić kurację pałeczkami kwasu mlekowego, aplikując je dopochwowo lub doustnie przyjmując probiotyk” – dodaje ginekolog z rakowskiej kliniki zdrowia kobiet Intima Clinic. Pamiętaj też o regularnych badaniach w gabinecie ginekologicznym.

ZOBACZ TEŻ: Irygacja pochwy – na czym polega, kiedy i jak ją wykonać

REKLAMA