Kosultacja ekspercka
![]() |
dr n. med. ANNA HORBACZEWSKA ginekolog, położnikAbsolwentka wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego – przyjmuje pacjentów w krakowskiej klinice zdrowia kobiet Intima Clinic. |
Upławy – spis treści
- Prawidłowa wydzielina z pochwy
- Co to są upławy?
- Białe upławy – co oznaczają?
- Szare upławy – co oznaczają?
- Żółte lub zielone upławy – co oznaczają?
- Brązowe upławy, upławy z krwią – co oznaczają?
- Różowe upławy – co oznaczają?
- Upławy w ciąży – co oznaczają?
- Leczenie upławów
- Jak zapobiegać upławom?
Prawidłowa wydzielina z pochwy a upławy
Zacznijmy od rozróżnienia prawidłowej wydzieliny z pochwy, która nie powinna wzbudzać niepokoju, od upławów, których nie należy lekceważyć. Wygląd naturalnego śluzu może być różny w zależności od fazy cyklu. Zwykle jest przezroczysty, mleczny lub biały (po wyschnięciu może przyjmować lekko żółtawą barwę), o jednorodnej konsystencji, a także bezwonny – choć bywa też tak, że w połączeniu z niektórymi tkaninami bielizny, może wydzielać się nieprzyjemny zapach. Ilość wydzieliny z pochwy nie zawsze jest taka sama. „W drugiej fazie cyklu, a także w trakcie trwania ciąży, wydzielina może być trochę bardziej obfita” – mówi ginekolog dr n. med. Anna Horbaczewska. Na zwiększoną ilość, skład czy wygląd wydzieliny z pochwy może wpływać kilka czynników:
- Stan flory bakteryjnej pochwy
- Faza cyklu
- Stres
- Rodzaj bielizny (najlepiej wybierać przewiewną bieliznę z bawełny lub jedwabiu)
- Stosowana antykoncepcja hormonalna
- Menopauza
- Podniecenie
- Rodzaj kosmetyków stosowanych do higieny intymnej (wybieraj płyny przeznaczone do higieny intymnej, które zadbają o utrzymanie kwaśnego pH (3,8-4,2) okolic intymnych i pod żadnym pozorem nie używaj mydeł zapachowych przeznaczonych do mycia całego ciała).
Prawidłowa wydzielina z pochwy może przyjmować różne formy w zależności od rytmu hormonalnego, czyli fazy cyklu.
Fazy cyklu |
Ile trwa? |
Jak powinna wyglądać wydzielina? |
I faza cyklu |
Około 8 dni |
Rzadka/wodnista, przejrzysta |
II faza cyklu
|
Około 3-4 dni |
Dość gęsta, przezroczysta, ciągnąca - śluz konsystencją przypomina białko kurzego jaja |
III faza cyklu (około 12 dni) |
Około 12 dni |
Gęsty, nieprzejrzysty |
IV faza cyklu |
Około 3-5 dni |
Śluz w trakcie miesiączki wydzielany jest wraz z krwią menstruacyjną |
Co to są upławy?
„Nie każda wydzielina z pochwy świadczy od razu o poważnym stanie wymagającym leczenia albo diagnostyki. Do tego kwalifikują się upławy, które są nieprawidłową wydzieliną z pochwy” – tłumaczy ekspertka. Upławy zwykle charakteryzują się specyficznym, mało przyjemnym zapachem, zróżnicowaną konsystencją i dużą obfitością. Mogą przyjmować też różne kolory w zależności od przyczyny (upławy są najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej lub grzybiczej). W żadnym przypadku nie powinnaś ich lekceważyć, więc jeśli zauważysz wodniste, serowate upławy czy wydzielinę w innym kolorze niż biały, skonsultuj się z ginekologiem. „Każdy rodzaj upławów, który powoduje dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, dyskomfort czy nieprawidłowy zapach lub kolor, powinien być dla kobiety niepokojący” – mówi ginekolog, dr n. med. Anna Horbaczewska. Nie panikuj od razu, upławy mogą, ale nie muszą oznaczać poważnych infekcji intymnych, dlatego skonsultuj się z lekarzem, który oceni przyczynę występowania upławów.
SPRAWDŹ: Suchość pochwy – jak sobie z nią poradzić?
Białe upławy – co oznaczają?
Biała wydzielina z pochwy nie powinna być powodem do niepokoju. Jeśli natomiast zauważysz, że konsystencja wydzieliny się zmienia i przyjmuje gęstą, grudkowatą formę (tzw. upławy serowate), a dodatkowo towarzyszy temu ból podczas oddawania moczu, swędzenie, obrzęk lub zaczerwienienie okolic intymnych, może być to objaw infekcji grzybiczej (kandydozy lub drożdżycy pochwy), którą najczęściej wywołują drożdżaki ze szczepu Candida albicans. Serowate upławy zwykle są najbardziej widoczne przed miesiączką, a także po stosunku seksualnym. To jeden z najczęściej spotykanych rodzajów upławów.
Szare upławy – co oznaczają?
Kiedy zamiast białej wydzieliny pojawi się wodnisty śluz o szarawej barwie i charakterystycznym, rybim, zapachu, udaj się do ginekologa. Tego typu objawy wskazują na bakteryjne zapalenie pochwy, czyli waginozę bakteryjną, która jest jednym z najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych u kobiet.
Żółte lub zielone upławy – co oznaczają?
Przy infekcji intymnej kobiety często obserwują żółte upławy i skarżą się na pieczenie, swędzenie, a także ból przy oddawaniu moczu. Przyczyn pojawienia się żółtych, żółtozielonych lub zielonych upławów może być kilka. Jeśli są obfite, pieniste, o bardzo nieprzyjemnych zapachu, w wielu przypadkach oznaczają zakażenie bakteryjne rzęsistkiem pochwowym lub stan zapalny. Zielonożółte upławy mogą być także wynikiem nadżerki lub zanikowym zapaleniem pochwy (jeśli w śluzie pojawia się krew), dlatego w takiej sytuacji należy udać się do ginekologa, który znajdzie przyczynę i wskaże odpowiednie leczenie.