Wysoka temperatura i wilgotność powietrza zaburzają działanie leków diabetologicznych – to dlatego leki dla chorych na cukrzycę powinny być przechowywane w chłodzie. Dodatkowo może się zmieniać zapotrzebowanie na insulinę.
ZOBACZ TEŻ: 5 typowych objawów cukrzycy
„Wysoka temperatura, zwłaszcza połączona z większą wilgotnością powietrza, wpływa na przyswajanie insuliny przez organizm, powodując wahania cukru we krwi” – wyjaśnia w rozmowie z PAP diabetolog Marek Golatowski – „To sytuacja bardzo niebezpieczna – może doprowadzić do omdlenia z powodu hipoglikemii, a w skrajnych przypadkach nawet do śpiączki cukrzycowej” – ostrzega.
Dlatego osoby chorujące na cukrzycę powinny w wyjątkowo upalne dni częściej niż zwykle badać sobie poziom insuliny i unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Powinny mieć na ręku opaskę informującą o tym, że chorują na cukrzycę – w razie omdlenia to bardzo przydatna informacja dla ratujących. Diabetycy muszą też pamiętać, że nadmiar słońca może u nich wywołać tzw. pęcherzycę – na błonach śluzowych i skórze pojawiają się pęcherzyki, które łatwo pękają i tworzą bolesne nadżerki.
Cukrzyca a sport
Zapominają o tym często osoby uprawiające sporty. Diabetycy mogą, a wręcz powinni podejmować aktywność fizyczną, bo ruch działa na ich organizm lepiej niż leki. Oczywiście o rodzaju i intensywności wysiłku zawsze powinien decydować lekarz, który oceni, czy istnieją jakieś przeciwskazania dla danej dyscypliny i pomoże dobrać rodzaj aktywności do stanu pacjenta.
Lekarze najczęściej zalecają pływanie, jazdę na rowerze albo nordic walking co najmniej 3 razy w tygodniu po 40 minut. I właśnie wtedy osoby chore na cukrzyce powinny w szczególny sposób zadbać o ochronę przed słońcem.
SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego warto badać poziom cukru
Komentarze