Udany związek: 3 afrodyzjaki

Żadnych prochów! Najlepsze afrodyzjaki produkuje nasze własne ciało. Medalowa trójka to dopamina, noradrenalina i fenyloetyloamina. Zobacz, jak działają te hormony i w jaki sposób podnieść ich poziom w organizmie.

para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dopamina

Dopamina to stymulant – daje Ci napęd do tego, aby np. przez całą noc świetnie się bawić w klubie, ale również wpływa na Twoje libido w nieco inny sposób niż testosteron. Sprawia, że kojarzy się na dłuższy czas z jedną osobą.

Ten neuroprzekaźnik podwyższa ciśnienie krwi i tętno, co odczuwasz jako ekscytację. Zgodnie z tym, co mówi dr Eric Braverman, dieta bogata w białko podnosi poziom dopaminy. Uwzględnij proteiny w każdym z trzech głównych posiłków, aby utrzymać stan zakochania.

Noradrenalina

Hormon, który stymuluje krążenie i uwalnianie glukozy, jest jednocześnie odpowiedzialny za psychiczne pożądanie. Podnosi zdolność do przechowywania i przypominania sobie faktów, dzięki czemu doskonale pamiętasz każdą chwilę z początku znajomości. A to sprawia, że czas spędzony z partnerem wydaje Ci się barwny i niezwykły.

Fenyloetyloamina

Związek odpowiedzialny za różowe okulary zakochanych. Chemicznie podobny do amfetaminy – wywołuje euforię i miłosne ogłupienie. Występuje również w produktach spożywczych, m.in. czekoladzie (ale trzeba zjeść naprawdę dużo). Stosunkowo najłatwiej ją uzyskać, wspólnie biegając, bo to ona jest odpowiedzialna za „euforię biegacza”.  

Zobacz, jak zacząć biegać – poznaj nasze wskazówki dla początkujących biegaczek.

WH 06/2016

Zobacz również:
REKLAMA