Trujące toksyny: jak je wykurzyć z domu?

Kazanie gościom ściągać buty i zostawianie ich w samych skarpetkach jest nieeleganckie. Ale czy wiesz, że dzięki temu zmniejszysz ilość szkodliwych i alergennych pyłków aż o 80%? Sprawdź, jak odkurzać, by wykurzyć z domu jak najwięcej szkodliwych toksyn.

odkurzacz odkurzanie, sprzątanie Shutterstock
Wykurz z domu wszystkie szkodniki, pyłki i inne paskudztwa!

Chcesz chronić się przed szkodliwymi toksynami. Sprawdź zatem, dwie wskazówki dotyczące odkurzania i wymieć z domu alergenne pyłki.

1. Wycieraczka

Jeśli cierpisz na alergię sezonową, musisz ograniczyć ilość pyłków, które dostają się do Twojego mieszkania. Oprócz nieotwierania okien za dnia i w wietrzne wieczory, pamiętaj o zdejmowaniu butów. Gdy zmusisz wszystkich domowników do pozbywania się obuwia tuż za drzwiami, zmniejszysz ilość pyłków w domu nawet o 80%.

ZOBACZ TEŻ: Zrób to sama: ekologiczne środki do czyszczenia kuchni

Najlepiej połóż dywanik tuż przy drzwiach i tam zostawiaj buty. I odkurzaj go jak najczęściej. Oczywiście odkurzaczem z filtrem HEPA (10 i więcej), który potrafi zatrzymać niemal 100% alergenów.

2. Odkurzacz

Skoro już o odkurzaczu mowa, to pamiętaj, że chociaż ma on służyć do sprzątania, to sam również musi być czyszczony. Jak donosi pismo „Applied and Environmental Microbiology”, 46% odkurzaczy wydmuchuje powietrze z grzybami, w tym z infekującym płuca Aspergillus.

Jeśli Twój odkurzacz nie ma filtra HEPA, możesz kupić uniwersalny wkład HEPA i samodzielnie dopasować do ramki w swoim odkurzaczu. Filtry trzeba regularnie czyścić z sierści włosów i większych drobin kurzu (zmywalne można myć pod bieżącą wodą). Warto wymieniać filtr mniej więcej raz do roku.

A jakie zagrożenia czekają na Ciebie w innych pomieszczeniach? Sprawdź dom pod lupą WH i uchroń siebie i swoich najbliższych przed szkodliwymi substancjami.

Poznaj także 12 patentów na błysk, czyli nasze niecodzienne (ale skuteczne) sposoby na sprzątanie.

REKLAMA