Trujące rośliny doniczkowe: zagrożenia, poradnik [gwiazda betlejemska, difenbachia, anturium]

Niektóre popularne rośliny doniczkowe i kwiaty ozdobne, chociaż piękne, mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla nieświadomych zagrożenia dzieci. Oto 3 najczęściej spotykane i poradnik, jak postępować, gdy już dojdzie do groźnej sytuacji.

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, gwiazda betlejemska, fot. shutterstock.com
Gwiazda betlejemska. Piękna, ale bestia.

Twój dom pełen jest potencjalnych niebezpieczeństw. niestety, większość z nich stanowią niewidzialne gołym okiem substancje chemiczne i toksyny. Sprawdź, jak mieć bezpieczny dom.

1. Gwiazda betlejemska

Zwana też poinsencją. Ten kwiat zdobi bożonarodzeniowe stoły, potem zazwyczaj ląduje w śmietniku, bo nie kwitnie drugi raz. Uważaj, bo chociaż  wygląda pięknie, może być bardzo szkodliwą ozdobą.

Uszkodzony liść lub łodyga wydziela trujący sok. Jeśli w domu jest ktoś uczulony na lateks, lepiej zrezygnuj z gwiazdy betlejemskiej, gdyż może wywołać atak alergii.

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, anturium fot. shutterstock.com
Anturium możesz dostać w prezencie. Lepiej uważaj.

2. Anturium

To jeden z bardzo popularnych kwiatów ozdobnych. Nawet jeśli sama jej nie kupisz, istnieją duże szanse, że ktoś może Ci anturium podarować. Z pęknięcia lub rozcięcia wycieka gęsty, biały sok, który – gdy zetknie się ze śluzówką (np. w ustach, nosie lub oczach) – może wywołać silne podrażnienie i obrzęk.

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, difenbachia fot. shutterstock.com
Uważaj też na difenbachię.

3. Difenbachia

Zielony, doniczkowy kwiat spotykany w tysiącach polskich domów. Sok może silnie podrażnić skórę, a gdy dostanie się do oka, wywołuje silny ból i łzawienie.

Uważaj na dzieciaki i zwierzaki, bo po zjedzeniu może podrażnić struny głosowe i wywołać chrypkę, silny obrzęk gardła i nawet uniemożliwić oddychanie.

Jak się ratować?

  • Po kontakcie z sokiem jakiejkolwiek rośliny jak najszybciej umyj ręce.
  • Jeśli sok z rośliny dostał się do oka, przepłucz je obficie letnią wodą.
  • W przypadku kontaktu z ustami płucz je kilka razy wodą lub mlekiem, by rozcieńczyć trujące substancje.
  • Oczywiście nie połykaj, tylko wypluj płyn!

UWAGA: Jeśli masz w domu małe dzieci, najlepiej usuń z niego rośliny, które mogą im zaszkodzić.

Jak widać, kwiaty bywają groźne, ale istnieją też rośliny doniczkowe, które nie tylko nie szkodzą, ale potrafią też usunąć z powietrza szkodliwe substancje. Sprawdź listę roślin doniczkowych oczyszczających tlen opracowaną przez NASA.

WH 06/2016

REKLAMA