REKLAMA

Trujące rośliny doniczkowe: zagrożenia, poradnik [gwiazda betlejemska, difenbachia, anturium]

Niektóre popularne rośliny doniczkowe i kwiaty ozdobne, chociaż piękne, mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla nieświadomych zagrożenia dzieci. Oto 3 najczęściej spotykane i poradnik, jak postępować, gdy już dojdzie do groźnej sytuacji.

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, gwiazda betlejemska, Gwiazda betlejemska. Piękna, ale bestia.

Twój dom pełen jest potencjalnych niebezpieczeństw. niestety, większość z nich stanowią niewidzialne gołym okiem substancje chemiczne i toksyny. Sprawdź, jak mieć bezpieczny dom.

1. Gwiazda betlejemska

Zwana też poinsencją. Ten kwiat zdobi bożonarodzeniowe stoły, potem zazwyczaj ląduje w śmietniku, bo nie kwitnie drugi raz. Uważaj, bo chociaż  wygląda pięknie, może być bardzo szkodliwą ozdobą.

Uszkodzony liść lub łodyga wydziela trujący sok. Jeśli w domu jest ktoś uczulony na lateks, lepiej zrezygnuj z gwiazdy betlejemskiej, gdyż może wywołać atak alergii.

REKLAMA

REKLAMA

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, anturium Anturium możesz dostać w prezencie. Lepiej uważaj.

2. Anturium

To jeden z bardzo popularnych kwiatów ozdobnych. Nawet jeśli sama jej nie kupisz, istnieją duże szanse, że ktoś może Ci anturium podarować. Z pęknięcia lub rozcięcia wycieka gęsty, biały sok, który – gdy zetknie się ze śluzówką (np. w ustach, nosie lub oczach) – może wywołać silne podrażnienie i obrzęk.

REKLAMA

rośliny doniczkowe, rośliny ozdobne, niebezpieczne rośliny, difenbachia Difenbachia. Jeśli masz dzieci, po prostu się ich pozbądź.

3. Difenbachia

Zielony, doniczkowy kwiat spotykany w tysiącach polskich domów. Sok może silnie podrażnić skórę, a gdy dostanie się do oka, wywołuje silny ból i łzawienie.

Uważaj na dzieciaki i zwierzaki, bo po zjedzeniu może podrażnić struny głosowe i wywołać chrypkę, silny obrzęk gardła i nawet uniemożliwić oddychanie.

Jak się ratować?

  • Po kontakcie z sokiem jakiejkolwiek rośliny jak najszybciej umyj ręce.
  • Jeśli sok z rośliny dostał się do oka, przepłucz je obficie letnią wodą.
  • W przypadku kontaktu z ustami płucz je kilka razy wodą lub mlekiem, by rozcieńczyć trujące substancje.
  • Oczywiście nie połykaj, tylko wypluj płyn!

UWAGA: Jeśli masz w domu małe dzieci, najlepiej usuń z niego rośliny, które mogą im zaszkodzić.

Jak widać, kwiaty bywają groźne, ale istnieją też rośliny doniczkowe, które nie tylko nie szkodzą, ale potrafią też usunąć z powietrza szkodliwe substancje. Sprawdź listę roślin doniczkowych oczyszczających tlen opracowaną przez NASA.

WH 06/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA