Trening i dieta kontra stres

Walka ze stresem nie jest łatwa, ale jeśli od pewnego czasu dokucza Ci silny ból pleców, masz ogromne kłopoty z koncentracją i częściej się przeziębiasz, to najwyższa pora go zwalczyć. Zobacz, jak radzić sobie ze stresem.

fot. Minerva Studio 2014/womenshealth.com fot. Minerva Studio 2014/womenshealth.com
fot. Minerva Studio 2014/womenshealth.com

Diagnoza

Takie objawy może wywoływać długotrwały stres. Oczywiście nie musisz mieć wszystkich albo możesz cierpieć na zgoła inne, np. silne bóle głowy, bezsenność lub wypadanie włosów. Na dłuższą metę stres może doprowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób serca. Może też skończyć się ciężką depresją. Dlatego jeśli trwa długo, koniecznie idź do lekarza.

 

Rozwiązanie

Gdy jesteś zestresowana, Twój organizm wytwarza duże ilości kortyzolu i adrenaliny. Serce zaczyna bić szybciej, mięśnie – zwłaszcza te na odcinku szyjnym kręgosłupa – sztywnieją. Obniża się odporność i podnosi się poziom cukru we krwi. Nikt ani nic nie rozładuje stresu tak, jak możesz to zrobić sama. Załóż buty biegowe i w drogę. Na zewnątrz lub w siłowni. A potem do sklepu po jedzenie, które pomoże Ci ujarzmić stres.

Dieta

To jedz: Przede wszystkim jedz rzeczy, które są bogate w witaminy z grupy B i cynk, bo one łagodzą i pomagają trzymać w ryzach kortyzol – hormon stresu. Te składniki odżywcze znajdziesz w szpinaku, papryce, kalafiorze, pieczarkach, cebuli i pomidorach.

Warto również kupić w aptece kapsułki z rybim olejem. Wyniki badań opublikowane w „Diabetes and Metabolism” wykazały, że ludzie stosujący takie suplementy mieli podczas wysiłku niższy poziom hormonów stresu od tych, którzy nie uzupełniali kwasów omega-3.

Zamiast owoców częściej sięgaj po świeże warzywa. Owoce mogą zawierać zbyt dużo cukru, a ilość zawartych w warzywach witamin pomoże utrzymać poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie.

Sprawdź też, co powinnaś jeść, by stres nie zjadł Ciebie....

Tego unikaj: Niestety, jeśli jesteś kawoholiczką, musisz pamiętać, że to napój stymulujący. Podobnie jak zielona herbata. Najlepiej pić to, co najbardziej neutralne, czyli niegazowaną wodę.

Kardio

Interwały

Krótko, ale ostro! Trening o wysokiej intensywności, chociaż krótszy, lepiej odstresowuje niż długie, monotonne sesje. Spróbuj wygospodarować czas na dwa takie treningi, jakie opisujemy obok, a w inne dni wyjdź przynajmniej na 30-minutowy spacer.

Trening

Rozgrzewka: 5 minut na bieżni (Sprawdź, czy biegając na bieżni, robisz to prawidłowo).

Interwał biegowy: 45 sekund na 70% możliwości, 2 minuty truchtu dla regeneracji. Powtórz całość 4 razy.

Rozluźnienie: 3 minuty spokojnego pedałowania na rowerze stacjonarnym.

Rozciąganie:5 minut ćwiczeń rozciągających.

Memo WH

Stresu się nie pozbędziesz, bo to Twój naturalny mechanizm obronny. W chwili zagrożenia organizm produkuje więcej hormonu stresu – kortyzolu. To on pomaga Ci szybciej skoncentrować się, uciekać lub podejmować walkę. Twoim wrogiem jest stres przewlekły.

WH 03/2013

Zobacz również:
REKLAMA