Nowa normalność, w jakiej przyszło nam żyć, pokazała dobitnie, że poszukiwanie coraz to innych sposobów na to, jak dbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne, nigdy nie jest stratą czasu, zwłaszcza w trakcie pandemii. Gdy mamy ograniczone możliwości praktykowania regularnej aktywności i gdy każdego dnia docierają do nas przytłaczające wiadomości ze świata czy od najbliższych, nie jest łatwo trzymać się swoich postanowień dietetycznych, urodowych czy treningowych. A jednak mimo wszystko warto podjąć rękawicę i wciąż trzymać się swoich noworocznych postanowień oraz podejmować nowe (styczeń nie ma monopolu na postanowienia!). Po co to wszystko? Mówimy o tym od lat: zdrowy styl życia to nie tylko lepsza sylwetka, ale i większa odporność, lepszy nastrój (ach, te endorfiny!) czy sprawniejszy umysł. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Ciebie przegląd obiecujących trendów wellness. Przejrzyj je i wypróbuj jeden, dwa... albo wszystkie! W myśl zasady: nowa normalność, nowa Ty.
Uroda
Rytuały piękna
W sferze beauty czeka nas wiele zmian, ale spokojnie: to krok w dobrą stronę. Od teraz pielęgnacja ma być przyjemnym, odstresowującym rytuałem dopasowanym do indywidualnych potrzeb skóry, ciała czy włosów. Sięgamy po kosmetyki i akcesoria, stworzone z poszanowaniem praw zwierząt i z dbałością o przyrodę.
Mokra skóra
Po erze mocnych, instagramowych makijaży do łask wracają naturalne looki. Szczególnie popularny w ostatnim czasie stał się „wet skin look”, czyli makijaż twarzy, który wygląda jak porządnie wypielęgnowana skóra. Błyszcząca, a nie matowa, bez mocnego krycia.
Plusy
Mokry makijaż podkreśla świeżość i naturalność cery. Jest dziewczęcy i niezwykle seksowny.
Minusy
Prezentuje się dobrze jedynie na posiadaczkach nieskazitelnej cery, więc nim złapiesz za rozświetlacz, musisz zacząć od podstaw i zadbać o piękną skórę.
Krok po kroku
Zacznij od dobrego kremu, by skóra była odpowiednio nawilżona. Potem wklep podkład rozświetlający. Pod oczami, na grzbiecie nosa, nad brwiami i wokół ust rozprowadź rozświetlacz. Powieki pomaluj płynnym cieniem, a na usta nałóż błyszczyk. Voilà!
Skinimalizm
Skomplikowaną, iluś tam etapową koreańską pielęgnację zastąpi skinimalizm. Na czym polega? W myśl zasady, że mniej znaczy więcej, ograniczamy ilość kosmetyków, zabiegów i ”niezbędnych” elementów pielęgnacyjnych. Podstawą jest określenie potrzeb swojej skóry, w czym pomoże wizyta u specjalisty, a następnie dobranie kilku (nie kilkunastu) odpowiednich kosmetyków.
Ekologia
Producenci prześcigają się nie tylko w coraz to bardziej ekologicznych rozwiązaniach, ale i w stosowaniu greenwashingu. Nie daj się nabić w butelkę – czytaj etykiety i składy, wybieraj kosmetyki wegańskie, nietestowane na zwierzętach, z naturalnymi składnikami (najlepiej pochodzącymi z certyfikowanych upraw). Warto doceniać też ekologiczne opakowania.
Włosing
Świadoma pielęgnacja włosów daje naprawdę spektakularne efekty, o czym informują na swoich grupach włosomaniaczki. Olejowanie wydaje się skomplikowane i czasochłonne, ale warto przekonać się na własnej skórze, czy gra jest warta świeczki. Szczęście w nieszczęściu w domu spędzamy teraz tyle czasu, że nawet długie rytuały można bez problemu wpleść w rozkład dnia.
Botoks bez strzykawki
Wciąż marzymy o jędrniejszej i gładszej skórze bez zmarszczek. Na szczęście eksperci branży beauty znaleźli naturalną alternatywę dla botoksu. Spilantol to składnik pozyskiwany z południowoamerykańskiej rośliny acmella oleracea (jeżówki elektrycznej). Podobnie jak toksyna botulinowa, spilantol zmniejsza napięcie mięśni, spłycając tym samym zmarszczki mimiczne. Wykazuje duże zdolności penetracji skóry, więc stosowany zewnętrznie działa skuteczniej niż wiele popularnych składników anty-aging.
Zdrowie
Walka o zdrowy sen
Badania z UK wykazały, że liczba osób cierpiących na bezsenność wzrosła z jednej na sześć do jednej na cztery. Podobnie zatrważające wyniki płyną z całego świata. W najbliższym czasie będziemy więc starać się łagodzić skutki covidovej bezsenności, która dotyka całe społeczeństwa.
Trzymaj się planu dnia
Home office zaciera granice między pracą a czasem „po pracy”. Przepracowana i zestresowana, nie masz co liczyć na dobrej jakości sen. Dlatego pilnuj rozkładu dnia. Wstawaj i kładź się spać o stałej porze. Ustal też stałe godziny pracy i nie rób codziennie nadgodzin – Twoje zdrowie jest ważniejsze niż KPI firmy.
Blokuj niebieskie światło
Pewnie już wiesz, że niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonów i laptopów hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu w mózgu. Gdy brak Ci samozaparcia, by wieczorem nie korzystać z elektroniki, zainwestuj w specjalne okulary blokujące niebieskie światło.
Postaw na aromaterapię
Wieczorem wlej do dyfuzora kilka kropli naturalnego olejku eterycznego z lawendy. Jej zapach ma działanie relaksacyjne, co powinno przełożyć się na łatwiejsze zaśnięcie. Jeśli lawenda pachnie Ci jak babcina szafa, wypróbuj kwiat neroli, eukaliptus, bergamotkę lub rumianek.
Spacery na całe zło
Szczęście w nieszczęściu, pandemia nauczyła nas na nowo doceniać spacery. Badanie przeprowadzone na 400 tysiącach osób wykazało, że już 15 minut umiarkowanych ćwiczeń dziennie (np. w formie szybkiego marszu) wydłuża oczekiwaną długość życia nawet o trzy lata.
Eksperci zalecają chodzenie przez 30-45 minut codziennie. Staraj się trzymać szybkiego tempa ok. 5 km na godz. Jeśli liczysz kroki, do oszacowania intensywności możesz użyć praktycznej zasady: 80 kroków na minutę oznacza spokojne tempo; 100 kroków na minutę tempo od umiarkowanego do szybkiego; 120 kroków na minutę szybkie tempo.
Moc roślin
Inwestuj w rośliny, bo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. Zwłaszcza teraz, gdy tyle czasu spędzamy w domach, warto dać się ponieść modzie na urban jungle. Rośliny doniczkowe podnoszą jakość powietrza i cieszą spragnione natury oko. Dwa najgorętsze trendy na 2021 rok w świecie roślin to gotyk i róż. Prawdziwa crazy plan lady powinna więc rozejrzeć się za czarnolistnym zamiokulkasem Raven oraz różową calatheą, fitonią lub aglaonemą Pink Star.