[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.9

Trądzik u kobiet: objawy i skuteczne leczenie

Trądzik nie jest zarezerwowany wyłącznie dla nastolatek. Pojawia się także, gdy jesteś już całkiem dorosła. Głowa do góry! Z naszą pomocą łatwo rozpracujesz wroga, zapomnisz o bliznach potrądzikowych i z powrotem odzyskasz zdrową, piękną cerę.

fot. g-stockstudio/shutterstock.com fot. g-stockstudio/shutterstock.com

Jeżeli czytasz ten artykuł, to z pewnością już wiesz, że trądzik to podstępne bydlę i może zaatakować nawet trzydziestolatkę, która nigdy nie miała kłopotów z cerą. Być może jako nastolatka stoczyłaś z nim zwycięską walkę i myślałaś, że masz go z głowy. Ale on może przez lata pozostawać w uśpieniu i dopiero takie czynniki, jak stres, zła dieta czy hormonalna huśtawka uaktywniają go.

Niestety nie znamy sposobu na życie całkowicie pozbawione stresu, ale pomożemy Ci rozpracować wroga. Podpowiemy też, jak naprawić już powstałe szkody. Dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby na trądzik i jak wybrać najlepszy korektor do twarzy, który nie tylko maskuje, ale i chroni.

REKLAMA

Poznaj wroga

Gdyby był jeden konkretny czynnik, który wywołuje trądzik, prawdopodobnie już dawno wynaleziono by na niego lek. Powodów jest jednak więcej i zależą one zarówno od tego, w co wyposażyła nas natura (DNA), jak i od tego, co same dla siebie robimy (bądź nie robimy). Zacznijmy od tego, co widać.

Tłusta, świecąca cera – jest typowa dla nastolatek i idealna do rozwoju trądziku. Dlaczego? Ponieważ nadmiar sebum zatyka pory. Te małe otworki mają tymczasem uwalniać z organizmu pot, martwy naskórek i tłuszcz. Gdy są zatkane i zanieczyszczone (przestań dłubać przy twarzy!), pod naskórkiem zaczyna się toczyć drugie życie, w którym rządzi Propionibacterium acnes. To pałeczki tej bakterii wywołują trądzik zarówno u piętnastolatek, jak i trzydziestopięciolatek. I chociaż proces kolonizowania jest taki sam w obu przypadkach, to objawia się w różnych miejscach.

U młodszych dziewczyn wypryski pojawiają się głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. U starszych – w okolicy żuchwy i szyi. Dlaczego jednak u jednych sebum wydziela się mocniej, u drugich zaś mniej? Czasem w okresie pokwitania, a u innych kobiet blisko przekwitania?

„Liczne badania naukowe wskazują, że bez względu na wiek i rodzaj trądziku stoją za tym zawsze zmiany hormonalne” – wyjaśnia dr Danuta Nowicka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. A na nie – oprócz licznych cykli, jakim podlega kobieta – wpływa również styl życia (fast foody, słodycze, papierosy), stres (niekoniecznie przewlekły; czasem wystarczy deadline w pracy czy kłótnia z partnerem), ciąża czy dolegliwości takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS).

W każdym przypadku trądzik ma związek z wyższym poziomem kortyzolu, znanego również jako hormon stresu. Nadmiar tego hormonu we krwi prowadzi do przemieszczania się zapasów tkanki tłuszczowej, pompując ją do porów i wywołując m.in. pryszcze na skórze.

Biorąc pod uwagę fakt, że problem trądziku sięga głębiej niż tylko naskórka, naukowcy radzą szukać rozwiązań nie tylko w drogeriach. Zobacz, co możesz zrobić dla cery, nim pojawią się krosty, i wtedy, gdyż już je masz.

Twoja skóra jest bardzo czułym wskaźnikiem tego, co dzieje się w Twoim organizmie. Zmiany na twarzy to barometr Twojego stanu zdrowia.

Plamy i blizny

Choć zniknął, to nie daje o sobie zapomnieć. Co zrobić, gdy trądzik pozostawił trwałe zmiany na skórze?

W niektórych przypadkach trądzik może mieć szczególnie przykre skutki, pozostawiając na skórze ciemniejsze plamy albo – co gorsza – blizny, które trudno przykryć nawet dobrym fluidem czy korektorem. Badania pokazują, że im szybciej zaczniesz działać, tym lepsze efekty przyniesie wybrana terapia.

Pomocne są preparaty zawierające antyoksydanty, spośród których bardzo efektywna jest witamina C (złuszcza naskórek i zmniejsza wydzielanie sebum). Warto również stosować kosmetyki z kwasem salicylowym (z łac. Salix Alba) o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych i złuszczających.

Jeśli wygląd skóry nie poprawi się po kilku tygodniach, porozmawiaj z dermatologiem o peelingach chemicznych (ok. 200 zł/sesję) lub zabiegach laserem CO2 (od 300 zł/sesję). Nie są tanie, ale wyraźnie poprawiają uszkodzony przez trądzik naskórek. Zabiegi w gabinecie dermatologicznym dają najlepsze efekty, jeśli wykonasz je kilkakrotnie.

Tekst: Katarzyna Górna-Drzewosz

WH 02/2015

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij