Trądzik na piersiach - skąd się bierze?

Choć nie mówi się o nim dużo, jest problemem, który dotyka wielu kobiet. Uciążliwy i często niełatwy do zwalczenia. Trądzik na piersiach – co go powoduje i jak z nim walczyć? O przyczynach występowania trądziku i metodach jego leczenia rozmawiamy z dr n. med. Joanną Magdziarz-Orlitz.

Kobieta ukrywa trądzik pod bandażami jak mumia Shutterstock.com

Czym jest trądzik?

Trądzik jest chorobą skóry, którą zwykle kojarzymy z młodymi ludźmi, ponieważ to właśnie w okresie dojrzewania występuje najwięcej zmian hormonalnych, a w efekcie pojawiają się między innymi zmiany skórne. Nie jest prawdą jednak, że z trądzikiem zmagają się tylko osoby w okresie pokwitania. Taka choroba może pojawić się u każdego niezależnie od wieku i płci. Co więcej, trądzik występuje nie tylko na twarzy, ale i na wielu innych częściach naszego ciała. Również na biuście. Te mało atrakcyjne grudki, pryszcze, krostki czy zaskórniki pojawiają się w różnych miejscach z rozmaitych powodów. Jakich? Może być to m.in. niewłaściwa dieta, problemy hormonalne, stres, geny, czy kosmetyki, perfumy i detergenty, których używamy na co dzień.

Każdy z tych aspektów może przyczynić się do powstania zmian w okolicy dekoltu czy biustu, których żadna z nas oczywiście nie chce mieć. Pryszcze na dekolcie wyglądają mało atrakcyjnie, ale na szczęście da się z nimi walczyć.

ZOBACZ TEŻ: Cudowny i pyszny koktajl z selera i ananasa

Trądzik na dekolcie - skąd się bierze?

Dermatolog, dr n. med. Joanna Magdziarz-Orlitz z Derma – Clinic, tłumaczy, że trądzik jest ściśle związany z produkcją łoju. Na klatce piersiowej znajdują się liczne gruczoły łojowe, a wzdłuż mostka ciągnie się tak zwana rynna łojotokowa. Na powierzchni gruczołów łojowych znajdują się  receptory wrażliwe na androgeny, które pobudzają gruczoł do pracy i wydzielania sebum. Pojawiają się produkty przemiany materii, bakterie zaczynają się namnażać. Dodatkowo w ujściach gruczołów gromadzą się komórek martwego naskórka, które go blokują. Gdy gruczoł ulega zamknięciu, tworzą się zaskórniki, a później grudki i krostki. Często po takich właśnie zapchanych gruczołach pozostają przebarwienia lub blizny. Okolica mostka wykazuje wyjątkową skłonność do tworzenia blizn nie tylko zanikowych, ale też przerosłych, keloidowych, dlatego bardzo wcześnie należy rozpocząć leczenie.

Oczywiście nie u każdego nadmiar łoju będzie prowadził do problemów z trądzikiem. Tutaj również w grę wchodzą, tak jak wspomniałyśmy wcześniej, hormony, styl życia oraz produkty używane do codziennej pielęgnacji.

Duży wpływ na pojawienie się wyprysków w okolicy dekoltu i  biustu może mieć także stres oraz intensywny wysiłek fizyczny, podczas którego organizm produkuje dużą ilość potu. Oczywiście nie oznacza to, że masz rezygnować z intensywnego wysiłku w siłowni.

SPRÓBUJ: Burger bez mięsa? Da się! I jest pyszny!

Jak wygląda trądzik?

Trądzik charakteryzuje się przede wszystkim zaskórniakami, grudkami, krostami popularnie zwanymi pryszczami, zaczerwienieniem, przebarwieniami oraz bliznami. Jednak należy pamiętać, że nie każdy pryszcz czy zmiana na skórze będzie trądzikiem. Aby diagnoza była właściwa, a ty pewna tego, jak z tym walczyć, najlepiej udaj się do dermatologa.

Jak sobie z nim radzić?

Dr. Sandra Lee, znana jako Dr. Pimple Popper, poleca także, aby jak najszybciej zrezygnować z preparatów kosmetycznych, które zatykają pory. „Zadziwiające jest to, jak wiele balsamów do ciała jest perfumowanych oraz zawiera sztuczne składniki, które mogą zatykać pory, a tym samym powodować trądzik na piersiach”.

Nasza ekspertka, dr Orlitz, zaleca przede wszystkim stosowanie łagodnych produktów do codziennej pielęgnacji. Takich, które mają pH zbliżone do pH naszej skóry. „Stosowanie zwykłych mydeł, które są zasadami, powoduje, że pH skóry się zmienia i im bardziej tak się dzieje, tym intensywniej gruczoł łojowy pracuje.” Produkty, które mają działanie wysuszające, czy antybakteryjne nie są odpowiednimi produktami do mycia. Najlepiej stosować produkty typu mydło bez mydła, czy po prostu łagodne produkty o pH obojętnym lub też lekko kwaśnym.

SPRAWDŹ TEŻ: Wyciskać, czy nie?

W internecie znajdziesz wiele metod i rad dotyczących leczenia trądziku. W aptekach dostępne są także preparaty bez recepty, które niekoniecznie są przeznaczone dla każdego, kto zmaga się z takim problemem. Dlaczego? Występują różne typy trądzików, dlatego jeszcze raz podkreślamy, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, który wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie

Proces leczenia trądziku będzie się różnił w zależności od tego, jaki jest stan wyjściowy. Jeżeli mamy stany grudkowe lub krostkowe, czyli świadczące o zakażeniach bakteryjnych, czy większym stanie zapalnym, konieczne będzie zastosowanie antybiotyków.

Jeżeli trądzik jest zaskórnikowy stosuje się retinoidy zewnętrzne, czyli leki na receptę, które mają działanie lekko złuszczające. „W ten sposób możemy zapobiec powstawania zaskórników, bo mniej zaskórników to mniej grudek i krostek”.

Do leczenia trądziku stosowane są również produkty takie jak: nadtlenek benzoilu czy tabletki antykoncepcyjne. Pamiętaj, że nie ma jednego produktu na trądzik. Preparat, który przepisze lekarz będzie zawsze zależał od stanu wyjściowego.

Pamiętaj, aby:

  1. Pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy, ponieważ mogą pozostać ci spore blizny.
  2. Używać delikatnych i beztłuszczowych kosmetyków, które nie podrażniają skóry.
  3. Twoje ubrania na trening były zawsze świeże.
  4. Po treningu od razu wziąć prysznic i oczyścić skórę.
  5. Skonsultować się z dermatologiem, kiedy na twoich piersiach pojawią się zmiany skórne.
  6. Regularnie nawadniać organizm.
  7. Zwracać uwagę na kosmetyki, których używasz. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, które mogą być oznaką rozwijającego się trądziku, zrezygnuj z kosmetyków do ciała, które mogą zwężać i zatykać pory.
REKLAMA