[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Tornada i cyklony: jak powstają, jak się przed nimi chronić

Jeśli wyruszasz w zagraniczną wycieczkę, musisz być przygotowana nie tylko na ekstremalne warunki, ale i na ekstremalną pogodę. Jeśli przebywasz w odległych zakątkach naszego globu, jesteś narażona na tornada i cyklony. Zobacz, skąd się biorą te anomalia pogodowe i jak się przed nimi chronić. 

pogoda, burza, tornado, cyklon fot. shutterstock.com

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym nie grożą nam trzęsienia ziemi, tsunami ani tornada czy huragany. Te niespotykane w Polsce zjawiska pochłaniają co roku setki, jeśli nie tysiące ofiar na całym świecie. Tragedia z 2004 r. w basenie Oceanu Indyjskiego pokazała nam dobitnie, w jak komfortowych warunkach (przynajmniej jeśli chodzi o matkę Przyrodę) przyszło nam żyć. Czasami trzeba jednak wyjechać ze środkowoeuropejskiej oazy. Oto, na co powinnaś uważać podczas dalekich podróży:

Tornado

REKLAMA

Tornado to lokalna, amerykańska nazwa trąby powietrznej o wyjątkowej sile. Aby trąba powietrzna, czyli wirujący lej wiatru, została sklasyfikowana jako tornado, musi mieć kontakt z ziemią, a u góry chmurę burzową.

Tornada powstają, gdy ciepły i wilgotny front atmosferyczny zetrze się z zimnymi i suchymi masami powietrza. Powietrze z frontu niskiego ciśnienia unosi się do góry, tworząc silny prąd, który zasysa ciepłe powietrze z poziomu ziemi i sprawia, że wir kręci się coraz szybciej.

Prędkość wiatru wewnątrz leja tornada sięga nawet 500 km na godzinę. Trasa tornado liczy zwykle kilkadziesiąt metrów szerokości, ale czasami może mieć nawet ponad 1,5 kilometra.

Siłę tornad mierzy się w pięciostopniowej skali Fujita. Skutki przejścia tornada o stopniu F5 (wiatr wieje z prędkością ok. 500 km/h) są porównywalne do wybuchu bomby atomowej. F5 zrównuje z ziemią wszystko, co napotka na swojej trasie.

Unosi w powietrze i ciska o ziemię wszystkim, co tylko nie jest trwale przytwierdzone do ziemi: ludzi, samochody, budki telefoniczne, a nawet wagony kolejowe. Zrywa dachy, a niekiedy wyrywa z fundamentów całe budynki, zwłaszcza te drewniane.

Rejon występowania: południowe stany USA

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij