Tornada i cyklony: jak powstają, jak się przed nimi chronić

Jeśli wyruszasz w zagraniczną wycieczkę, musisz być przygotowana nie tylko na ekstremalne warunki, ale i na ekstremalną pogodę. Jeśli przebywasz w odległych zakątkach naszego globu, jesteś narażona na tornada i cyklony. Zobacz, skąd się biorą te anomalia pogodowe i jak się przed nimi chronić. 

| Data aktualizacji: 2019-12-09
pogoda, burza, tornado, cyklon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Na szczęście żyjemy w kraju, w którym nie grożą nam trzęsienia ziemi, tsunami ani tornada czy huragany. Te niespotykane w Polsce zjawiska pochłaniają co roku setki, jeśli nie tysiące ofiar na całym świecie. Tragedia z 2004 r. w basenie Oceanu Indyjskiego pokazała nam dobitnie, w jak komfortowych warunkach (przynajmniej jeśli chodzi o matkę Przyrodę) przyszło nam żyć. Czasami trzeba jednak wyjechać ze środkowoeuropejskiej oazy. Oto, na co powinnaś uważać podczas dalekich podróży.

ZOBACZ TEŻ: Święta i ból głowy, czyli o świątecznej gorączce słów kilka

Tornado

Tornado to lokalna, amerykańska nazwa trąby powietrznej o wyjątkowej sile. Aby trąba powietrzna, czyli wirujący lej wiatru, została sklasyfikowana jako tornado, musi mieć kontakt z ziemią, a u góry chmurę burzową.

Tornada powstają, gdy ciepły i wilgotny front atmosferyczny zetrze się z zimnymi i suchymi masami powietrza. Powietrze z frontu niskiego ciśnienia unosi się do góry, tworząc silny prąd, który zasysa ciepłe powietrze z poziomu ziemi i sprawia, że wir kręci się coraz szybciej.

Prędkość wiatru wewnątrz leja tornada sięga nawet 500 km na godzinę. Trasa tornado liczy zwykle kilkadziesiąt metrów szerokości, ale czasami może mieć nawet ponad 1,5 kilometra.

Siłę tornad mierzy się w pięciostopniowej skali Fujita. Skutki przejścia tornada o stopniu F5 (wiatr wieje z prędkością ok. 500 km/h) są porównywalne do wybuchu bomby atomowej. F5 zrównuje z ziemią wszystko, co napotka na swojej trasie.

Unosi w powietrze i ciska o ziemię wszystkim, co tylko nie jest trwale przytwierdzone do ziemi: ludzi, samochody, budki telefoniczne, a nawet wagony kolejowe. Zrywa dachy, a niekiedy wyrywa z fundamentów całe budynki, zwłaszcza te drewniane.

Rejon występowania: południowe stany USA

pogoda, burza, tornado, cyklon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Cyklon (huragan, tajfun)

Cyklon to układ baryczny obracający się na półkuli północnej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a na półkuli południowej zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Cyklony występujące w różnych rejonach świata noszą inne nazwy. I tak huragany powstają nad wodami Atlantyku, tajfuny nad zachodnim Pacyfikiem, a cyklony biorą swój początek w Indiach.

Bez względu na nazwę, wszystkie cyklony mają takie same cechy charakterystyczne. Jest to olbrzymia kłębiąca się burza, która jeśli na nią spojrzeć z góry, przypomina wyglądem wir. Burzy towarzyszą bardzo silne wiatry, pioruny i ulewne deszcze.

Siłę cyklonu mierzy się w pięciostopniowej skali. „Jedynka” może zniszczyć jedynie pola uprawne, ale już wiatr oznaczony w skali jako 5 wieje z przerażającą prędkością 280 km/h, unosząc w powietrze przeróżne przedmioty oraz niszcząc wszystko, co napotka na swej drodze.

Cyklony tworzą się nad olbrzymimi akwenami z ciepłą wodą, o temperaturze powyżej 26 stopni Celsjusza. Ciepłe powietrze nad morzem ulega kondensacji i podczas unoszenia się wydziela energię ukrytą, z której wyzwala się tropikalny cyklon. Tajfuny są zwykle silniejsze od huraganów, ponieważ Pacyfik jest większym źródłem energii niż Atlantyk.

Rejon występowania: USA, Indie i zachodni Pacyfik

Co robić

Przebywając w rejonach nawiedzanych przez tornada i huragany, raczej nie rezygnuj z oglądania telewizji. W razie zagrożenia, na wszystkich kanałach pojawiają się komunikaty ostrzegawcze.

Jeżeli wiatr zaskoczy Cię na ulicy, czym prędzej schowaj się w murowanym budynku, a jeżeli pod ręką jest tylko drewniana konstrukcja, najlepiej schowaj się do wanny i przykryj materacem.

ZOBACZ TEŻ: Ch**owa Pani Domu: Wszystkie kobiety, którymi nie jestem

Zobacz również:
REKLAMA