Technologia VR przyszłością leczenia fobii?

VR to nie tylko walka z zombiakami, jazda szatańskim rollercoasterem czy wspinaczka na Everest. Zobacz, jak fantastycznie może wspierać leczenie.

BEN RITTER

Nurkujesz w krystalicznie czystej, niebieskiej wodzie, w otoczeniu najbardziej kolorowych ryb, jakie kiedykolwiek widziałaś. Unosisz się nad rafami koralowymi i słuchasz kojącego szumu bąbelków ze zbiornika tlenu.

Czujesz się tak wspaniale, że kiedy dentysta kładzie Ci dłoń na ramieniu, aby poinformować, że zabieg leczenia kanałowego właśnie dobiegł końca, po prostu mu nie wierzysz. Nawet nie poczułaś szczypania zastrzyku nowokainy, ponieważ gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) przetransportowały Cię do raju, zanim w ogóle ujrzałaś złowieszcze narzędzie w ręku dentysty. Fajnie, co? Być może właśnie tak będą w przyszłości wyglądać bolesne zabiegi. Zwłaszcza że już jest sporo miejsc na świecie, gdzie tak to właśnie wygląda.

ZOBACZ TEŻ: Kawa czy energetyk? Znamy odpowiedź

Odwracanie uwagi

Gwałtowny rozwój technologii VR i co za tym idzie – spadek ceny specjalistycznego oprzyrządowania zawdzięczamy przemysłowi gier i pornografii, wartemu wiele miliardów dolarów. Pierwsze komercyjnie dostępne hełmy VR pojawiły się w 2016 roku, a po trzech latach udoskonalania technologii wyniki badań nad zastosowaniem VR w terapii medycznej i psychiatrycznej są bardziej niż obiecujące. Zestawy VR mogą być używane do łagodzenia dokuczliwych objawów: od bólu porodowego, przez operacje, po chemioterapię. „Chodzi o odwrócenie uwagi i skoncentrowanie się na czymś bardziej przyjemnym lub stymulującym – mówi dr Hunter Hoffman, dyrektor Centrum Badań Rzeczywistości Wirtualnej na Uniwersytecie Waszyngtońskim. – Po założeniu gogli koncentrujesz się w pełni na tym, co widzisz, więc nie masz już mocy przerobowych w mózgu, aby poczuć ból związany z leczeniem lub dręczyć się wyobrażeniami na temat tego, co cię czeka”.

Plażowanie zamiast bólu

Jeden z programów VR pozwala ofiarom poparzeń wędrować po Krainie Lodu, odwracając ich uwagę od potwornie bolesnych zmian opatrunków i rozciągania blizn. Badania pokazują, że pacjenci podczas tych zabiegów zgłaszają nawet o 50 procent mniejsze natężenie bólu niż ci, którzy nie zakładają gogli. Inne zastosowanie: na oddziale porodowym w Cedars-Sinai w Los Angeles relaksujące plażowanie nad morzem z uspokajającym lektorem w tle pomaga kobietom rodzić bez znieczulenia. W Polsce badaniami nad wykorzystaniem VR w medycynie zajmują się m.in. innymi specjaliści z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego: dr Marcin Czub i dr Joanna Piskorz. Swoje projekty prowadzą m.in. w klinice nefrologii i na oddziale dziecięcym kliniki onkologicznej. Dr Czub i dr Piskorz pracują też nad wykorzystaniem tej technologii w leczeniu przewlekłego bólu.

Pokonać lęki

Prowadzone są, i to z wielkimi sukcesami, próby wprowadzenia VR do psychoterapii. Okazuje się, że doskonale sprawdza się w leczeniu zaburzeń lękowych i fobii. Pacjent cierpiący na paraliżujący lęk jest konfrontowany za pośrednictwem VR z przerażającym go bodźcem (gabinet dentysty, pająki, lot samolotem itp.). Wszystko odbywa się w sposób kontrolowany – w warunkach, które zapewniają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Efekty? W przypadku lęku wysokości VR jest skuteczna nawet u 90% pacjentów. Optymiści twierdzą, że za 10 lat VR stanie się tak powszechna we wszystkich aspektach medycyny, że nawet nie zauważymy, że jej używamy

Inne zastosowania

Istnieje bardzo szeroki obszar problemów, których leczenie może wspomóc rzeczywistość wirtualna. Próby wypadają bardzo obiecująco.

Syndrom stresu pourazowego

Wcześniej terapeuta zachęcał do przypomnienia sobie szczegółów traumy, aby pomóc Ci przez nią przejść. VR zrobi to w tak realistyczny sposób, że proces stanie się bardziej skuteczny

Fobie, lęki

Dzięki VR terapeuci mogą „podróżować” w dowolne miejsca ze swoimi pacjentami: na przykład na Mount Everest z kimś, kto boi się wysokości, lub towarzyszyć w samolocie pacjentowi, który boi się latania.

Stres i wypalenie

Udowodniono, że terapie oparte na mindfulness uwalniają od stresu i zwiększają poczucie szczęścia. Istnieją programy VR, które wprowadzają nas w stan uważności skuteczniej niż najlepszy nauczyciel medytacji.

Uzależnienia

Przez wirtualne uczestnictwo w sytuacji, która wyzwala nałóg (na przykład scenka w barze), terapeuci mogą pomóc pacjentom przećwiczyć różne sposoby reagowania na wyzwalacze (tzw. przerywanie pętli).

REKLAMA