Jak donosi pismo „British Journal of Nutrition”, po przebadaniu prawie 700 osób jedzących warzywa z rodziny kapustowatych, np. brokuły, brukselkę czy kapustę właśnie, naukowcy uznali, że chronią one układ krwionośny przed wapnieniem, które może prowadzić np. do zawałów i udarów mózgu. Uczeni ustalili, że wystarczy 45 g takich warzyw dziennie, żeby zmniejszyć ryzyko zwapnienia tętnic prawie o połowę – dokładnie o 46%.
Sen jak tlen
Gdy się porządnie wyśpisz, świat staje się piękniejszy, gdy jesteś niewyspana – gorszy niż jest w rzeczywistości. Badania uczonych z University of British Columbia wykazały, że osoby niewyspane gorzej reagują zarówno na kłopoty, wyolbrzymiając je subiektywnie, jak i na dobre wiadomości – cieszą się mniej niż wówczas, gdy są wyspani. To nie tylko kwestia samopoczucia – okazało się, że w te dni, kiedy badani spali za krótko, częściej wdawali się w awantury i podejmowali złe decyzje pod presją.
Recepta: dziś połóż się spać na tyle wcześnie, żeby przespać co najmniej 7, a najlepiej 8 godzin. Jutro będzie lepiej.
Mądrala
Kolejny powód, żeby jesienią i zimą uzupełniać witaminę D. Uczeni z Seattle Children's Research Institute po przeanalizowaniu danych z lat 2006-2019 odkryli, że istnieje silna korelacja między poziomem witaminy D u kobiety w ciąży, a ilorazem inteligencji jej dziecka w wieku przedszkolnym. Im wyższy poziom, tym wyższe IQ dziecka. Uzupełnianie niedoborów witaminy D trwa kilka tygodni, lepiej więc zacząć już teraz. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydarzy.
10 dni
U ludzi, którzy pokonali Covid-19 w czasie krótszym niż 10 dni, przeciwciała utrzymują się dłużej niż u tych, którym pokonanie wirusa zajęło 16 dni i więcej.
Prosto do celu
Jeśli akurat bardziej zależy Ci na zdrowiu niż na relaksie, lepiej wyznaczać sobie cele spaceru. Ci, którzy idą dokądś, idą zazwyczaj szybciej, spalają więcej kalorii i czują się lepiej. Z buta do pracy? Jak najbardziej: będziesz szybciej i w lepszej kondycji. Szwendanie się bez celu zostaw na weekendowe wyprawy do parku.
Fake news: noszenie maseczek powoduje niedotlenienie
Fakt: nie powoduje. Co najwyżej zmniejsza komfort. Tom Lawton, anestezjolog z Wielkiej Brytanii, postanowił to sprawdzić i przebiegł w maseczce 35 kilometrów, cały czas mierząc sobie poziom natlenowania krwi.
W jaki sposób wykonał pomiary? Co pół godziny podczas biegu sprawdzał odczyty pulsoksymetru i zauważył, że każdy wynik był w normie. „Odczyt wynosił od 98do 99% przez prawie cały czas, co daje całkowicie normalny poziom tlenu” – mówi.
W skrócie: podczas całego biegu nie miał problemów z oddychaniem.
Komentarze
~Erko, 2021-01-14 21:12:54
~helka, 2021-01-12 21:12:21
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?