Niesteroidowe leki przeciwzapalne to duża grupa leków, które kupić można na zalecenie lekarza, ale także bez recepty. Działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, za co odpowiadają substancje czynne takie, jak: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak, celecoksib.
Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zaleca, by ciężarne kobiety ograniczyły stosowanie tych leków wyłącznie do sytuacji, kiedy jasno zaleca im to lekarz prowadzący ciążę. Dużo bezpieczniejszą substancją zwalczającą ból oraz gorączkę jest popularny paracetamol – w ciąży powyżej 20. tygodnia to on powinien znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy. W razie wątpliwości, zawsze należy przeczytać dołączoną do leku ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z profesjonalistą – lekarzem lub farmaceutą.
Jakie leki można brać w ciąży?
Przyszłe matki, nie dość że w ciągu 9 miesięcy ciąży potrzebują czasem „zwyczajnych” środków doraźnie przeciwdziałających bólowi, gorączce czy biegunce, to nierzadko stosują dodatkową farmakoterapię ze względu na swój specjalny stan. I choć ciężarna kobieta w trosce o swoje zdrowie musi przyjmować pewne leki, to potencjalny wpływ wielu z nich na płód nie jest dokładnie zbadany: w rutynowych badaniach klinicznych nie uwzględnia się przecież kobiet w ciąży. Dlatego też specjalistom z zakresu bezpieczeństwa leków wciąż trudno poradzić sobie z wyzwaniem polegającym na jednoznacznym rozgraniczeniu substancji bezpiecznych od zagrażających zdrowiu ciężarnych kobiet oraz ich dzieci.
Dr Agata Maciejczyk i Tatiana Ukhaliuk opublikowały w Biuletynie Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych informację, że jedynie około 5% leków obecnych na rynku europejskim może pochwalić się zgromadzoną na swój temat wystarczającą wiedzą o bezpieczeństwie ich podania w ciąży i okresie karmienia.
„Z wielu badań wynika, że około 90 proc. kobiet w ciąży przyjmuje jakieś leki - czytamy w artykule autorek. - Gdy są one zdrowe, to są to przede wszystkim witaminy i kwas foliowy. Wynikiem braku pełnej informacji o 95 proc. leków jest stan, że kobiety w ciąży zmuszone są podejmować decyzję o przyjmowaniu leku nie mając pewności, czy nie zaszkodzi on ich przyszłym dzieciom”.
Apelujemy do przyszłych mam – każdorazowo konsultujcie zażywanie leków z Waszym lekarzem. Chodzi o zdrowie Wasze i Waszych dzieci.
Źródło: zdrowie.pap.pl