Te leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są groźne dla ciężarnych

Okazuje się, że popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne zażywane przez kobiety od 20. tygodnia ciąży może powodować bardzo rzadkie, ale poważne zaburzenia pracy nerek u rozwijającego się w ich brzuchu dziecka. 

leki w ciąży fot. Shutterstock.com

Niesteroidowe leki przeciwzapalne to duża grupa leków, które kupić można na zalecenie lekarza, ale także bez recepty. Działają przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo, za co odpowiadają substancje czynne takie, jak:  kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen, diklofenak, celecoksib.

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków zaleca, by ciężarne kobiety ograniczyły stosowanie tych leków wyłącznie do sytuacji, kiedy jasno zaleca im to lekarz prowadzący ciążę. Dużo bezpieczniejszą substancją zwalczającą ból oraz gorączkę jest popularny paracetamol – w ciąży powyżej 20. tygodnia to on powinien znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy. W razie wątpliwości, zawsze należy przeczytać dołączoną do leku ulotkę, a w razie wątpliwości skonsultować się z profesjonalistą – lekarzem lub farmaceutą.  

Jakie leki można brać w ciąży?

Przyszłe matki, nie dość że w ciągu 9 miesięcy ciąży potrzebują czasem „zwyczajnych” środków doraźnie przeciwdziałających bólowi, gorączce czy biegunce, to nierzadko stosują dodatkową farmakoterapię ze względu na swój specjalny stan. I choć ciężarna kobieta w trosce o swoje zdrowie musi przyjmować pewne leki, to potencjalny wpływ wielu z nich na płód nie jest dokładnie zbadany: w rutynowych badaniach klinicznych nie uwzględnia się przecież kobiet w ciąży. Dlatego też specjalistom z zakresu bezpieczeństwa leków wciąż trudno poradzić sobie z wyzwaniem polegającym na jednoznacznym rozgraniczeniu substancji bezpiecznych od zagrażających zdrowiu ciężarnych kobiet oraz ich dzieci.  

Dr Agata Maciejczyk i Tatiana Ukhaliuk opublikowały w Biuletynie Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych informację, że jedynie około 5% leków obecnych na rynku europejskim może pochwalić się zgromadzoną na swój temat wystarczającą wiedzą o bezpieczeństwie ich podania w ciąży i okresie karmienia. 

„Z wielu badań wynika, że około 90 proc. kobiet w ciąży przyjmuje jakieś leki - czytamy w artykule autorek. - Gdy są one zdrowe, to są to przede wszystkim witaminy i kwas foliowy. Wynikiem braku pełnej informacji o 95 proc. leków jest stan, że kobiety w ciąży zmuszone są podejmować decyzję o przyjmowaniu leku nie mając pewności, czy nie zaszkodzi on ich przyszłym dzieciom”.

Apelujemy do przyszłych mam – każdorazowo konsultujcie zażywanie leków z Waszym lekarzem. Chodzi o zdrowie Wasze i Waszych dzieci.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA