Tampony – wszystko, o co chciałabyś zapytać

Chociaż jest mały i bardzo prosty w obsłudze, może czasem przysporzyć trochę kłopotów. Obalamy więc wszystkie mity, rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na nurtujące pytania, które dotyczą tamponów.

Tampony MPP

Tampony – spis treści

Jak włożyć tampon? 

Krok 1: Zacznijmy od tego, że podczas wkładania tamponu higiena jest szczególnie ważna, dlatego myj ręce nie tylko po włożeniu, ale także przed aplikacją, aby zapobiec wdaniu się bakterii, które mogłyby powodować infekcje intymne. 

Krok 2: Przed włożeniem tamponu należy zdjąć z niego osłonkę ochronną. Ta najczęściej jest plastikowa, dlatego wyrzuć ją do pojemnika na odpady z tworzyw sztucznych. 

Krok 3: Rozwiń sznureczek i upewnij się, że jest dobrze przymocowany do tamponu.

Krok 4: Następnie znajdź wygodną dla siebie pozycję – najlepiej kucając nad sedesem. 

Krok 5: Umieść palec wskazujący na podstawie tamponu (w lekkim zagłębieniu), rozchyl lekko wargi sromowe i umieść tampon w pochwie, czyli między cewką moczową a odbytem. Tampon powinien schować się w całości, ale w taki sposób, aby sznurek został na zewnątrz. Gdy tampon zostanie wprowadzony odpowiednio głęboko, nie powinnaś go czuć. 

Krok 6: Nie zapomnij umyć rąk i pamiętaj, żeby zmieniać tampon maksymalnie co 8 godzin. Dlaczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu: Czy używanie tamponów jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci? 

Co ile zmieniać tampon? 

Częstotliwość zmiany tamponów powinna być uzależniona od obfitości krwawienia. W pierwszych dniach miesiączki warto wymieniać tampon częściej, czyli co około 4 godziny. W ostatnich dniach okresu postaraj się wymieniać tampon maksymalnie co 8 godzin. Nie są to sztywne zasady, bo wymiana tamponu powinna być dostosowana do Twoich potrzeb – choć 8 godzin to w każdym przypadku absolutne maksimum. Jeśli delikatnie pociągniesz za sznurek, a tampon od razu zacznie się przesuwać, oznacza to, że zdążył już napęcznieć i należy go wymienić. 

Czy można kąpać się z tamponem? Tampon na basen

Nie musisz rezygnować z aktywności na pływalni, kiedy masz okres. Wystarczy, że użyjesz tamponu o odpowiedniej chłonności (dostosowanej do obfitości krwawienia) i możesz śmiało iść popływać. Nie ma specjalnych tamponów, które będą lepsze na basen – te, których używasz każdego miesiąca, w zupełności wystarczą. Pamiętaj, żeby wymienić tampon przed wejściem na basen i od razu po wyjściu z wody, ponieważ tampon pęcznieje w wodzie, a im dłużej wilgotny tampon będzie w ciele, tym ryzyko wystąpienia infekcji jest większe.

Tampony dla dziewic – jakie wybrać?

Na forach internetowych często pojawia się pytanie „Czy dziewica może stosować tampony?”. Odpowiedź jest prosta – może. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ nieuważna aplikacja, lub zastosowanie zbyt dużego tamponu, mogłoby skutkować naruszeniem błony dziewiczej. Najlepszy dla dziewic będzie tampon mini, a na początek najlepiej jeszcze z aplikatorem, który ułatwi umieszczenie tamponu w pochwie i zminimalizuje ryzyko naruszenia błony dziewiczej. 

Kiedy nie używać tamponów?

Tamponów nie powinno się używać w przypadku infekcji intymnych, stosowania leków dopochwowych, a także, jeśli masz założoną antykoncepcyjną wkładkę domaciczną. W tych przypadkach podczas okresu bezpieczniej będzie zastosować podpaskę.

Czy tampon może przesunąć się zbyt głęboko?

Jeśli zdarzy się tak, że tampon przesunie się głębiej tak, że poczujesz dyskomfort, możesz zawsze pociągnąć za sznurek i delikatnie go wysunąć. Tampon nie może jednak przesunąć się bardzo głęboko – jest to niemożliwe z anatomicznego punktu widzenia. Ujście macicy jest tak małe, że nawet najmniejszy tampon nie mógłby się tam przedostać.  

Czy tampony można stosować na upławy? 

Nie. Tampony są przeznaczone wyłącznie do stosowania w trakcie krwawienia miesiączkowego, dlatego na upławy wybierz wkładkę higieniczną. Pamiętaj też, że upławy nie zawsze muszą świadczyć o infekcji intymnej. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:  Kubeczek menstruacyjny – jak działa i czy warto go stosować?

Czy tampon może utknąć? 

Bez obaw! Tampon, mimo że jest mocno trzymany przez mięśnie pochwy, nie utknie, ponieważ pochwa jest elastyczna. Poza tym nasiąknięty wydzieliną menstruacyjną tampon również staje się elastyczny, dlatego z łatwością wyciągniesz go poprzez delikatne pociągnięcie za przymocowany do niego sznurek. Owszem zdarza się tak, że wyciągniecie tamponu jest nieco utrudnione, a może tak się zdarzyć z dwóch powodów:

Sytuacja 1

Po pierwsze jesteś zestresowana, Twoje mięśnie są napięte, dlatego trudniej jest wyciągnąć tampon.

Co zrobić? Weź kilka głębszych oddechów, przykucnij nad sedesem, postaraj się rozluźnić i ponownie pociągnij za sznurek od tamponu. 

Sytuacja 2

Drugą sytuacją, w której możesz mieć wrażenie, że tampon utknął, jest moment, kiedy tampon nie zdążył jeszcze dobrze nasiąknąć.

Co zrobić? Nie wyciągaj go na siłę, poczekaj jeszcze trochę, aby tampon stał się bardziej miękki, a przede wszystkim elastyczny i dopiero wtedy go wyciągnij. Pamiętaj, że tampon nie powinien znajdować się w pochwie dłużej niż 8 godzin.

Co zrobić, kiedy sznurek od tamponu się urwie?

Szanse, że sznurek od tamponu się urwie, są naprawdę znikome, choć oczywiście tampon tamponowi nie równy, dlatego – chociażby z tego powodu – warto sięgać po sprawdzone tampony wysokiej jakości. Jeśli jednak zdarzy się, że urwie Ci się sznurek od tamponu, postaraj się wyciągnąć go palcami. Umyj dokładnie ręce, ukucnij nad sedesem i złap tampon palcami. Nasiąknięty krwią tampon jest dość miękki i elastyczny, dlatego nie powinnaś mieć większych problemów z jego wyciągnięciem. Jeśli nie będziesz w stanie wyciągnąć tamponu samodzielne, skonsultuj się z lekarzem.

Co zrobić ze zużytym tamponem?

Przede wszystkim nie wyrzucaj go do sedesu, który mógłby się zapchać. Zużyte tampony powinnaś wyrzucić do kosza na odpady zmieszane lub do specjalnego pojemnika na odpady higieniczne. Możesz najpierw owinąć tampon w papier toaletowy lub włożyć do woreczka na tampony i podpaski. 

Czy można używać tamponów w nocy?

Tamponów możesz używać zarówno w dzień, jak i w nocy. Niezależnie od pory, zawsze pamiętaj o tym, że tampon należy wymieniać maksymalnie co 8 godzin, dlatego włóż świeży tampon przed położeniem się spać i zmień go od razu po przebudzeniu. Jeżeli zwykle śpisz dłużej, lepiej wybierz specjalną podpaskę na noc (te są dłuższe i bardziej chłonne) lub nastaw budzik, zmień tampon i wróć do łóżka.

Czy powinnam wyjmować tampony za każdym razem, kiedy korzystam z toalety? 

Nie. Tampon umieszcza się w pochwie, skąd wydobywa się wydzielina menstruacyjna, a mocz wydobywa się z cewki moczowej, więc nie musisz wyciągać tamponu do sikania. U zdrowej kobiety tampon nie zatamuje strumienia moczu. Tampon do sikania powinny wyciągać kobiety ze stwierdzonym obniżeniem narządów (kiedy pęcherz naciska na pochwę), ponieważ mógłby zaburzać pracę narządów i utrudniać pełne opróżnienie pęcherza. U zdrowej kobiety problematyczny podczas sikania może okazać się jedynie wystający sznurek od tamponu, który prawdopodobnie szybko namoknie. Osusz go więc papierem toaletowym i tyle.

SPRAWDŹ: Czy można sikać z tamponem w środku? 

Czy podczas okresu powinno się stosować tampony o różnorodnej chłonności? 

Stosowanie tamponów każdego dnia, a nawet każdej nocy w trakcie trwania miesiączki jest bezpieczne. Warto jednak dobrać odpowiednią chłonność tamponu do obfitości krwawienia. Zwykle im większy tampon, tym będzie charakteryzował się wyższą klasą chłonności. Te większe, często określane mianem supernadadzą się głównie na pierwsze dni okresu, kiedy krwawienie jest najbardziej obfite. Następnie możesz przejść do tamponów regular lubnormal, a w ostatnie dni miesiączki sięgaj po tampony mini, ponieważ nie potrzebujesz już wtedy tak dużej chłonności, jak w pierwszych dniach.

ZOBACZ TEŻ: Czy podczas okresu można zajść w ciążę – odpowiedź eksperta

Zobacz również:
REKLAMA