Tabletki przeciwbólowe: czy są bezpieczne? [opinia eksperta]

Gdy odczuwasz ból głowy, chcesz jak najszybciej się go pozbyć, więc sięgasz po pierwszą lepszą tabletkę przeciwbólową. Ale czy zastanawiałaś się kiedyś, czy to bezpieczne? Czy istnieją pigułki, których powinnaś unikać? O opinię poprosiłyśmy naszego eksperta.

tabletki przeciwbólowe niebezpieczne fot. shutterstock.com

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH – prof. Wojciech Kasprzak, założyciel Gabinetu Lekarskiego i Zakładu Fizykoterapii Salus w Poznaniu.

REKLAMA

Jeśli Ty również chcesz nas o coś zapytać lub masz do nas jakąś sprawę, zajrzyj na nasz oficjalny profil na Facebooku. Żadnej wiadomości nie zostawimy bez odpowiedzi!

Czy są tabletki przeciwbólowe, których trzeba unikać?

Tabletki przeciwbólowe zmniejszają wrażliwość receptorów bólowych i hamują przewodzenie sygnałów do mózgu. „Dlatego, jeśli korzystasz z nich częściej niż 2 razy dziennie, to sygnał, że czym prędzej należy wybrać się do lekarza – mówi prof. Wojciech Kasprzak, założyciel Gabinetu Lekarskiego i Zakładu Fizykoterapii Salus w Poznaniu. – Być może to poważniejszy problem, który wymaga leczenia”.

Mało prawdopodobna jest reakcja alergiczna na tego typu środki. Bardziej problematyczny jest ich niekorzystny wpływ na żołądek. „Tabletki przeciwbólowe pobudzają śluzówkę, a ich częste przyjmowanie może prowadzić do zgagi, a nawet choroby wrzodowej”.

Pamiętaj też, że nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku migrenowych bólów głowy. I pij dużo wody, bo często ból głowy wynika z niedoboru płynów.

Jeśli nie do końca przepadasz za smakiem wody, przyda się kilka pomysłów na poprawę smaku wody mineralnej. A jeśli chciałabyś poradzić sobie bez pigułek, sprawdź nasze domowe sposoby na ból głowy bez tabletek.

Zobacz również:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA