Jesteś w ciąży? Zaszczep się na COVID-19!

Dane z Wielkiej Brytanii nie pozostawiają wątpliwości: kobiety w ciąży powinny się szczepić przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników również rekomenduje ciężarnym szczepienia.

Szczepienie w ciąży fot.shutterstock.com

Opublikowany niedawno raport National Health Service pokazuje jednoznaczne dane: kobiety w ciąży dużo gorzej przechodzą COVID-19 niż reszta populacji. Od lipca do końca września przyszłe matki stanowiły aż 1/5 pacjentek z najcięższym przebiegiem choroby. NHS (odpowiednik naszego NFZ), powołując się na dane z Anglii i Szkocji, apeluje do kobiet w ciąży o jak najszybsze poddanie się szczepieniu. Angielskim i szkockim ciężarnym pacjentkom podano 100 tysięcy szczepionek przeciw covid, kolejne 160 tysięcy przyszłych matek zaszczepiono w Stanach Zjednoczonych. Raport podkreśla, że nie doszło do żadnych niepożądanych reakcji ani w organizmach dzieci – zarówno w okresie płodowym, jak i niemowlęcym – ani matek. Dr Edward Morris, prezes brytyjskiego Royal College of Obstetricians and Gynecologists wydał oświadczenie: “Obawy kobiet dotyczące podania szczepionki są zrozumiałe, jednak chcemy zapewnić, że szczepionka nie zwiększa ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka”.

Dlaczego kobiety w ciąży ciężej chorują na COVID-19?

W ciąży wzrasta tzw. pojemność wyrzutowa serca, czyli ilość krwi wtłaczanej do tętnicy podczas jednego skurczu, serce zatem bardziej się męczy. Podczas ciąży często pojawia się nadciśnienie. Im wyższa ciąża, tym mniejsza pojemność płuc. Przepona jest położona wyżej niż zazwyczaj, co utrudnia usuwanie wydzieliny z oskrzeli. Pod wpływem hormonów u niektórych kobiet w II trymestrze ciąży pojawia się cukrzyca. Te wszystkie czynniki w przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 będą negatywnie wpływać na przebieg choroby. Dlatego brytyjscy i amerykańscy lekarze apelują do kobiet w ciąży, żeby nie ryzykowały i poddały się szczepieniom, które są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Co na to polscy lekarze?

Jeszcze pół roku temu nasze Ministerstwo Zdrowia było wstrzemięźliwe w wydawaniu jakichkolwiek rekomendacji, bo po prostu brakowało danych. Jednak 26 kwietnia Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników wydało oświadczenie zalecające szczepienia przyszłych matek. W oświadczeniu czytamy m.in.:

"Należy zdawać sobie sprawę, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 . To powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień. Nie stwierdza się obecnie zwiększonego ryzyka stosowania szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia."

PTGiP zaznacza, że decyzja o szczepieniu powinna być każdorazowo konsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

Żródła:

ZOBACZ TEŻ: Wypadanie włosów po COVID-19: jak sobie radzić z tym problemem?

Zobacz również:
REKLAMA