Spis treści
- Szałwia lekarska – szerokie spektrum działania
- Szałwia lekarska w chorobie Alzheimera
- Szałwia lekarska na poprawę nastroju
- Szałwia lekarska w poprawie zdolności kognitywnych
- Szałwia lekarska na ból gardła
- Szałwia lekarska w czasie menopauzy
- Przeciwwskazania w stosowaniu szałwii
- Źródła
Szałwia lekarska – szerokie spektrum działania
Szałwia pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, uprawiana jest w wielu krajach Europy, w tym w Polsce, a także w Ameryce Północnej. Zastosowanie szałwii doceniano już w starożytnej Grecji – zarówno w celach leczniczych, jak i kulinarnych jako roślina przyprawowa. Uznaje się, że najcenniejszą substancją pozyskiwaną z szałwii jest olejek eteryczny (znany szerzej jako olejek dalmatyński), zawierający m.in. kamforę, pinen, tujon, cyneol oraz borneol. Olejek pozyskuje się najczęściej w procesie destylacji parą wodną z dwóch surowców – ziela oraz liści szałwii.
Dotychczas odnotowano wielokierunkowy wpływ wyciągów z liści szałwii, m.in.:
- Przeciwzapalny i ściągający, dzięki obecności garbników
- Antyseptyczny i grzybobójczy ze względu na zawartość olejku eterycznego i karnozolu
- Rozkurczający
- Żółciopędny
- Przeciwcukrzycowy
- Moczopędny
- Tonizujący i uspokajający
- Ograniczający potliwość
- Hamujący laktację
- Przeciwdepresyjny i przeciwlękowy
Za ciekawostkę można uznać, że w badaniach in vitro zaobserwowano podobną siłę oddziaływania przeciwbakteryjnego szałwii do niektórych antybiotyków. Jej wyciągi i olejki eteryczne wykorzystuje się coraz częściej w przemyśle spożywczym jako substancje zapewniające bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktów wtedy, gdy używa się minimalną ilość środków konserwujących.
Szałwia w chorobie Alzheimera
Badania przeprowadzone na mózgach szczurów pozwoliły zaobserwować zwiększoną przeżywalność komórek w przypadku narażenia ich na działanie beta-amyloidu (podejrzewanego o powodowanie choroby Alzheimera), dzięki dodatkowi kwasu rozmarynowego pochodzącego z szałwii lekarskiej. Kwas podawany drogą pokarmową ograniczał odkładanie się beta-amyloidu.
Prowadzono doświadczenia z użyciem surowców pochodzących z szałwii w łagodnej lub umiarkowanej formie choroby Alzheimera (AD). W grupie osób cierpiących na AD, przyjmujących każdego dnia 60 kropel alkoholowego ekstraktu szałwii* przez 6 tygodni, zaobserwowano istotną poprawę funkcji kognitywnych. Jednocześnie należy podkreślić, iż w grupie placebo postępowała, przewidywalna i naturalna tendencja do spadku możliwości kognitywnych.
*ekstrakt alkoholowy wytworzono mieszając 1kg suchych liści szałwii lekarskiej z 1l alkoholu 45% (stosunek 1:1).
Szałwia lekarska na poprawę nastroju
Wpływ szałwii na samopoczucie i nastrój był badany niejednokrotnie. W jednym z eksperymentów badacze z Wielkiej Brytanii zrekrutowali 30 młodych, zdrowych ochotników (średnia wieku 24,4 lat). Badanie było podwójnie zaślepione i kontrolowane placebo. Zastosowane dawki to 300 mg lub 600 mg olejku z szałwii lekarskiej. Nastrój badanych oceniano przed przyjęciem określonej dawki, a także na 1 i 4 godziny po aplikacji. Obie dawki szałwii doprowadziły do istotnej poprawy nastroju uczestników doświadczenia (niższa prowadziła do ograniczenia odczuwania lęku, w przypadku wyższej badani odczuwali większy spokój, czujność i zadowolenie), jednak w sytuacji kiedy zastosowano dodatkowy stresor, jedynie wyższa dawka była efektywna. Warto zaznaczyć, że odnotowane wyniki pojawiły się już po jednorazowym przyjęciu szałwii.