Syndrom poniedziałku - jak go pokonać?

Pierwszy dzień po weekendzie nie musi być koszmarem. Zobacz, jak zmienić nastawienie i zamiast od niedzieli przejmować się zbliżającym się poniedziałkiem, pierwszego dnia nowego tygodnia wstawać z radością i energią.

syndrom poniedziałku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Nastrój

Poniedziałek jest do bani, bo w to uwierzyłaś. Przeprogramuj się. Stwórz jakąś nową poniedziałkową tradycję. Na przykład umawiasz się na pyszny (i trochę kaloryczny, ale w końcu to raz w tygodniu) lunch z przyjaciółką. Będziesz miała na co czekać i wstaniesz rano w lepszym nastroju. Na śniadanie zjedz szpinakowo-jarmużowe smoothie - zawiera magnez, potas i wapń, które uspokoją nerwy. Lub skorzystaj z któregoś z naszych pomysłów na zdrowe śniadanie.

Sen

Jesteś niewyspana: przez weekend zakłóciłaś swój rytm. Teraz przeżywasz coś w rodzaju jet-lagu. Nie śpij w weekendy więcej niż godzinę dłużej niż normalnie. A w poniedziałek, zaraz po przebudzeniu, rozsuń szeroko zasłony i wpuść do pokoju światło słoneczne: światło hamuje wydzielanie hormonu snu – melatoniny. Przy okazji poznaj też sposoby na zdrowy sen.

Odporność

Przegięłaś w weekend z czerwonym winem, a to powoduje obniżenie zdolności organizmu do walki z infekcjami. Ogranicz ilość drinków w ciągu jednego wieczoru do trzech, wypijanych mniej więcej co godzinę.

Serce

Na samą myśl o pracy odczuwasz stres. Możesz mieć podwyższone ciśnienie krwi, co jest jedną z przyczyn, dla których w poniedziałki odnotowuje się najwięcej zawałów serca. 5 minut ćwiczeń oddechowych Cię zrelaksuje.

Mięśnie

Wszystko Cię boli. W weekend, po całym tygodniu niećwiczenia, postanowiłaś dać sobie w kość. Zacznij dzień od jogi, a następnie wypij szklankę soku żurawinowego, który łagodzi stany zapalne.

ZOBACZ TEŻ: 7 rzeczy do zrobienia w niedzielę, by mieć lepszy poniedziałek

WH 06/2017

REKLAMA